Bár városunk ebben a pillanatban is fesztivállázban ég, szerdától vasárnapig faltól-falig programokkal várja az érdeklődőket a Duna Menti Folklórfesztivál. Érdemes néhány szót ejteni a „nyárindító” Kék Madár Fesztiválról is, amelynek bevételei körül tisztulni látszik a kép.
Arról már korábban írtunk egy Lakatos György főszervezővel készült riportunk nyomán, hogy minden bizonnyal a tavalyi kétmillió forintos bevételt sikerült túlszárnyalni az idei jótékonysági forgatagnak – amelyből természetesen továbbra is minden befolyt forinttal a kórházunk ellátási területén élő beteg gyermekeket támogatnak a szervezők. Mostanra konkrétan tudni lehet, hogy egészen pontosan megduplázódott a fesztivál 2017-es jegybevétele a tavalyihoz képest. Ez nem is csoda, hiszen szinte minden rendezvény iránt teltházas érdeklődés mutatkozott, a Pálos Hanna-Nagy Ervin féle színházi vendégjátékra annyian voltak kíváncsiak, hogy sokan be sem fértek végül az előadásra. A Főszékesegyházban megrendezett nagykoncerten sem lehetett egy gombostűt sem leejteni, mindamellett, hogy halomszámra hordták a pótszékeket a templomba a szomszédos iskolából, de említhetjük Zséda szabadtéri koncertjét is, aki csaknem megtöltötte az érsekkerti teátrum nézőterét.
Dr. Réfy Miklós, a Kék Madár Alapítvány kuratóriumának elnöke arról tudott beszámolni a napokban, hogy egyelőre a jegybevételt tudja teljes egészében szétosztani szervezetük a hozzájuk pályázati kérelmet benyújtók és eredményes bírálatban részesülők között. Mint elmondta, eredetileg – a tavalyi számokat és eljárást alapul véve - gyermekenként, pályázónként első ízben 50 ezer forintot utaltak volna mindenkinek, a jelen felállás szerint viszont annyi pénz gyűlt össze, hogy lehetőség van differenciálásra is.
Ez azt jelenti, hogy a „kevésbé indokolt” (50 ezer forint), „indokolt” (70 ezer forint), és „különösen indokolt” (100 ezer forint) kategóriákba sorolták a kérelmeket a bíráló gyermekorvosok szakvéleménye alapján, ezt figyelembe véve küldik tehát az első körös támogatási összeget.
Amikor Réfy doktornál érdeklődtünk a bevétel alakulása felől, végső, „tiszta” összeget még nem tudott mondani az alapítványvezető, de azt elárulta, hogy 4 millió forint körüli, pontosabban több mint 3 millió 900 ezer forintot hozott a fesztivál. (Ehhez némileg hozzájárult Lakatos György: Esti levelek című kötetének a fesztivál idejére időzített megjelenése, amelyből ugyancsak minden befolyt forintot az alapítvány javára ajánlott a szerző-szervező. A kötetet egyébként a szerencsések még elcsíphetik a Balaton Könyvesboltban!)Dr. Réfy Miklós emlékeztet arra is, hogy ugyan a fellépők valamennyien tiszteletdíjukról lemondva vállalják a kalocsai szereplést, ezzel téve le voksukat a jó ügy mellett, az egyes eseményeknek komoly járulékos költsége van, mint például a rezsidíjak, amelyek elszámolása jelenleg is tart.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.