A szociális dolgozók petícióját március 19-én nyújtották át, ami már olyan régen volt, hogy Bagó Zoltán el is felejtette. A polgármester a szociális intézmények vezetőivel is tárgyalt hétfőn, és ígéretet tett a munkatársak megbecsülésének javítására erkölcsi értelemben és – a költségvetés alakulásának függvényében – anyagilag is. Szerinte az ellátórendszer veszélyben van, de ebben nincs semmi új, és a Kormány megoldja! Ritkán hallhatunk a Kormány munkáját elismerő szavakat dr. Bagó Zoltán polgármestertől, most ez is megtörtént.
Noha csak egy előre meghirdetett napirendi pontot tárgyaltak, a testületi ülés eseménydús volt: elvi döntés született egy konzorcium meglapításáról a Versenyképes Járások Programban való részvétel céljából – az erről szóló végleges döntés épp a mai testületi ülésen várható, Borbola Péter felszólalására válaszolva dr. Bagó Zoltán fontos bejelentést tett a jövő évi választásokkal kapcsolatos szándékairól.
Az ülés után a kalocsai Fidesz szervezet egy álhírt is felröppentett, átverve fő kalocsai támogatóját is, amire volt is jó oka.
Bolvári Ferdinánd napirend előtt a TeSzedd! programot népszerűsítette, és részletes lakossági tájékoztatást sürgetett az uszoda milliárdos fejlesztésével kapcsolatban.
A képviselő által fölvetett legfajsúlyosabb kérdés mégis a Szociális Központ dolgozóinak ügye volt – erről a rendes napirend tárgyalása utáni felszólalásában kérdezett a képviselő.
A szociális dolgozók megbecsüléséről
A meghirdetett napirenddel kapcsolatos kérdések és válaszok már javában folytak, amikor Bolvári Ferdinánd jelezte, hogy a polgármester nem kérdezte meg, hogy van-e másnak valamilyen napirendi javaslata. E hiányosságot dr. Bagó Zoltán pótolta, mire a képviselő jelezte, hogy napirend előtt is volna két hozzászólása – ezeket föntebb ismertettük – és napirend után is szeretne kérdést föltenni.
Mivel a képviselők által fölvetett kérdésekre már elhangzottak a válaszok, és felszólalásra senki nem jelentkezett, így a napirendi pont vitája és a szavazás percek alatt lezárult, amit követően újra Bolvári Ferdinánd kapott szót, és tulajdonképpen ét kérdést is föltett, mindkettőt a szociális ellátással kapcsolatban.
Azt beszélik a városban, hogy a szociális központ összes dolgozója aláírt egy petíciót, amellyel polgármester úrhoz fordultak. Azt szeretném kérdezni, igaz-e ez, és amennyiben igaz, van-e Önnek esetleg arra valamilyen terve, hogy az általuk megfogalmazott problémákat hogyan tudjuk orvosolni.”Bagó Zoltán polgármester így kezdte válaszát:
A szociális központtól petíciót nem kaptam, de egy delegáció volt bent nálam tegnap, és ezzel a delegációval beszélgettünk.”A szociális dolgozók petíciója
Ezzel szemben a közösségi médiában a szociális központ több munkatársa jelezte, hogy valóban jártak a polgármesternél, és átadták a petíciójukat.
megkerestük a dolgozók küldötteit, akiktől megtudtuk hogy
a dolgozók küldöttei március 19-én jártak a Polgármesteri Hivatalban.
Nagy meglepetésükre a polgármesternek már a kezében volt a petíció. Amint megtudták, azt az intézményük vezetője juttatta el hozzá. Ezért különösképpen
NEHEZMÉNYEZTÉK BAGÓ ZOLTÁN AZON KIJELENTÉSÉT, HOGY ILYEN PETÍCIÓT NEM KAPOTT, AMIT ÚGY ÉRTÉKELTEK, HOGY A POLGÁRMESTER MEGHAZUDTOLTA ŐKET A VÁROS NYILVÁNOSSÁGA ELŐTT.
A dr. Bagó Zoltánnak, Kalocsa város polgármesterének címzett petícióban a Szociális Központ dolgozói azt kérelmezték, hogy a tavalyi év során nekik juttatott SZÉP kártyákhoz hasonló módon idén is ismerjék el munkájukat, miután arról értesültek, hogy a 2025. évi SZÉP kártya kiutalása részünkre bizonytalan, esély van arra, hogy ezt a csekély támogatást is megvonják tőlük.
A petícióban rámutatnak: a szféra nagyon alábecsült mind erkölcsi, mind anyagi értelemben, városi szinten a legrosszabbul keresők csoportjába tartoznak, a munkabérükön kívül semmilyen juttatásban nem részesülnek, miközben rászoruló emberekkel, hátrányos helyzetű családokkal, gyermekekkel, idős ellátottakkal dolgoznak nap mint nap – áll a kérelmük indoklásában.
A dolgozók azt kérték, hogy a nyári szabadságolások előtt biztosítsák számunka a SZÉP kártyára történő juttatás kifizetését, valamint a munkáltatói döntésen alapuló bérkiegészítést is, mondván,
Nagyon nehéz jó légkörben dolgozni úgy, hogy közben azt érzzük, a mi munkánk nem ér annyit, mint másoké, hogy értünk senki nem áll ki, minket mindig hátra lehet sorolni.”A Kalocsa Város Önkormányzata Szociális Központ dolgozói nevében átadott, külön aláírásgyűjtő ívieken közel 90 aláírással ellátott dokumentum a cikk alá görgetve letölthető!
Nem petíció volt?!
A dolgozók petíciójára a polgármester nyílt levélben válaszolt, amelyet az intézmény minden dolgozójának kiosztottak [A levél kópiája letölthető a cikk alatt!]. Abban Bagó Zoltán politikai hangulatgerjesztésnek és álhírnek nevezi a dolgozók cafetéria juttatásának eltörlését.
Az intézmény költségvetésének január 29-ei tárgyalásakor általa elmondottakat idézte:
szeptember környékén tudunk visszatérni az egyszerin cafetéria egyszeri kifizetésre.A város pénzügyi helyzetére tekintettel a költségvetésbe csak a törvényi minimum teljesítésének fedezetét tervezték be.
Szóbeli ígéretet tett az intézményvezetőknek, hogy az intézményük gazdálkodásában keletkező esetleges maradványösszegeket nem vonják el, így abból a munkatársaknak többletjuttatás fizethető.
Arról is tájékoztat a levél, hogy március 28-án dr. Vincze András alpolgármesterrel arról határoztak, hogy
A CAFETÉRIA KÉRDÉSÉNEK SORON KÍVÜLI RENDEZÉSÉT FOGJÁK JAVASOLNI EGY NEM VÁRT BEVÉTEL FELHASZNÁLÁSÁVAL.
Ennek pénzügyi-technikai kivitelezéséről is megállapodtak a március 31. délelőtti vezetői értekezleten, illetve délután az intézmény vezetőségének és néhány dolgozójának jelenlétében arról is tájékoztatott, hogy
AKÁR MÁR A NYÁR ELEJÉN KI TUDJÁK MAJD FIZETNI AZ EGYSZERI CAFETÉRIA TÁMOGATÁST.
Annak mértékéről egyelőre nem tudott tájékoztatást adni, azt ugyanakkor leszögezi, hogy a tavalyi, meglátása szerint egyértelműen kampánycélokat szolgáló, egyszeri cafetéria összegénél az idei juttatás kisebb mértékű lesz, mert nagyobbhoz nem adottak az anyagi feltételek.
A LEVÉL SZERINT A SZOCIÁLIS SZFÉRA PÉNZÜGYI NEHÉZSÉGEIT KIZÁRÓLAG AZ ÁLLAM TUDJA TARTÓSAN RENDEZNI.
Ehhez kormányzati döntés és állami forrás volna szükséges.
Tudomása szerint
2026. JANUÁRTÓL A KORMÁNY RENDEZNI TERVEZI A SZFÉRÁBAN JELENTKEZŐ BÉREKET.
Addig pedig a város lehetőségei szerint anyagilag is kifejezi a szociális munkások iránti megbecsülését.
ARRÓL, HOGY MIÉRT TAGADTA A TESTÜLETI ÜLÉSEN, HOGY A DOLGOZÓK PETÍCIÓVAL FORDULTAK HOZZÁ, AZ ELŐZMÉNYEK FELSOROLÁSA KÖZT ANNYI SZEREPELT:
Március 19-én két dolgozójuk behozott hozzám egy Kérelmet – nem petíciót – a dolgozók aláírásával, amit átvettem.”Petíció:
1. Írásbeli kérés, amely rendszerint egy hatósághoz, egy hivatal, intézmény vezetőjéhez szól. Meghatározott forma szerint szerkesztett adatokkal alátámasztott írás, amely engedélyt, kedvezményt vagy könnyítést kér.Az ügyfél egy petícióban írja le a körülményeit. A petíció egy bizottság elé kerül.
2. Írásbeli tiltakozás egy rendelkezés vagy meglévő körülmény, állapot ellen.A munkások petíciót írnak a gyártulajdonos felé. A petícióban fizetésemelést kérnek.
(Wikiszótár)Veszélyben a szociális ellátórendszer?
Bolvári Ferdinánd a kórházban zajló átszervezésre utalva a szociális ellátórendszer biztonságáról is kérdezett:
Veszélyben forog-e a szociális ellátás Kalocsán? Ugyanis azt is beszélik a városban, hogy a kórház hasonló jellegű osztálya, amely megalakult, toboroz embereket. És azt is beszélik, hogy komolyabb bérért, mint amit mi tudunk fizetni. Azt szeretném kérdezni, hogy van-e erre valamilyen terv, van-e olyan információ, amelyet megoszthat velünk, miben tudjuk segíteni a szociális intézmény dolgozóit, hogy legyen jövőképük itt az intézményben dolgozni?”A polgármester válaszában elmondta: jelezték felé, hogy nagy az intézményből az elvándorlás az alacsony bérek miatt. Erre válaszként a polgármester a költségvetési tárgyalások jegyzőkönyveiből szabadon idézte:
Kalocsa Város Önkormányzata és annak vezetése tudja, hogy nagyon alacsonyak a bérek, ezért a költségvetés előrehaladása kapcsán szeretné ezt a bérkérdést rendezni.”
A konkrét ügy kapcsán a tavalyi cafetéria juttatásról azt mondta:
Az biztos, hogy ez egy egyszeri lehetőség volt.”
A tavalyi városi költségvetés február közepén történt elfogadása után, 2024. március 6-án írt a cafetéria kifizetéséről a Kalocsai Néplap, beágyazva Filvig Géza akkori polgármester Kalocsa TV-nek adott rövid interjúját, amelyben többek közt elmondja, hogy más intézmények munkavállalói mellett a Szociális Központ 93 dolgozója is bruttó 150 ezer forintos cafetéria juttatásban fog részesülni. Ehhez a nyárii szabadságolások előtt hozzájutottak a dolgozók.
Ennek ellenére Bagó Zoltán úgy vélte:
Látszik a költségvetési előrehaladásból, hogy ennek az anyagi terheinek egy részét már az új önkormányzat állja.”Bagó Zoltán azt nem fejtette ki, hogy egy a nyárelőn kifizetett juttatás hogyan terhelheti az októberben alakult önkormányzatot, de itt is elmondta azt az elképzelést, hogy költségvetés teljesülésének, az abból adódó pénzügyi lehetőségeknek a függvényében részben már idén is el tudják kezdeni kezelni a Szociális Központ dolgozói béreinek ügyét. Pontosabbat mondani azonban nem tudott, hivatkozva az olyan vis maior helyzetekre, mint a színház tetőszerkezetének a beázása.
A konkrét kérdésre pedig, hogy veszélyben van-e a szociális ellátás, meglepő választ adott, nem nyugtatva meg a hallgatóságot, de a maga módján megdicsérve a Kormányt, ezúttal minden áprilisi tréfa nélkül.
Szubjektív véleményt tudok mondani: veszélyben van! De ez nem most keletkezett, meg nem az elmúlt hónapokban keletkezett, nem az elmúlt években keletkezett, hanem az elmúlt évtizedekben. Tehát ez kormányokon átnyúló strukturális probléma”– jelentette ki a polgármester, kifejtve, hogy ennek része egyrészt a szakfeladatok ellátásában hozzáértő emberek nagymértékű kivándorlása az országból, és része a szociális feladatot ellátók képzési rendszerének megváltozása. Annak nyomán ma már néhány hónapos tanfolyammal is lehet valaki ápoló, aki valóban át tud menni például a kórházi rendszerbe segédápolónak, s így bruttó százezerrel többet kereshet, mint az önkormányzati fenntartású szociális otthonban.
Úgy vélte, ez kormányzati megoldásra vár.
Jövő januártól emelhetik a dolgozók bérét
Én hiszek a kormány azon bejelentésének, amely arról szól, hogy 2026. január elsejétől egy több mint 30%-os béremelés van beígérve ennek a rendszernek. Én azt gondolom, hogyha a kormány az óvodapedagógusok bérét meg tudta oldani, az egészségügyi dolgozók bérét meg tudta oldani, a minimálbért előre kiszámítottan letervezte, akkor szerintem ezt is komolyan gondolja.”Hozzáfűzte, nem gondolná, hogy a Kormány épp a választások előtt ezt az ígéretét ne tartaná be.
Válaszát azzal zárta:
A FELADATELLÁTÁSRA VAN AZ ÖNKORMÁNYZATNAK B TERVE.
Ha január elsejétől a Kormány mégsem váltja be az ígéreteit, akkor a következő évi költségvetési tárgyalásnál kell a városnak intézkedéseket hoznia a telephelyek vonatkozásában.
Letölthető dokumentumok:
A Szociális Központ dolgozóinak petíciója dr. Bagó Zoltán polgármesterhez
Bagó Zoltán levele a Szociális Központ dolgozóihoz
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.