A város idei költségvetésének elfogadásával világossá vált: a szépkorúak támogatására fordítható, közel 40 milliós keret kevesebb mint 20 millióra csökkent, előrevetítve a változásokat. A kérdést szabályozó szociális rendelet módosítása korábban nem ment át, ma viszont megszavazta a testület többsége. A vita során Simon Zoltán ellenvéleményt fogalmazott meg, az ülés után Borbola Péter frakcióvezető közösségi médiás videóban kommentálta a döntést.
A szociális rendelet módosítása az egyik legfajsúlyosabb, legtöbb embert érintő napirendi pontja volt a mai testületi ülésnek.
A korábbi, e vonatkozásában még Török Gusztáv Andor vezette önkormányzat által több évtizeddel ezelőtt elfogadott, később az összegeknek és azok gyakoriságának növelésével többször módosított rendelettel kapcsolatban az a kifogás merült föl, hogy szociális jellegű juttatást kizárólag kor alapján nem lehet megítélni. Erre a Kormányhivatal tett észrevételt.
Ezt a dr. Bagó Zoltán polgármester által előterjesztett javaslat azzal orvosolja, hogy a juttatást bizonyos nyugdíj értékhatárhoz köti, és differenciálást is javasolt a leginkább rászorultak javára – ezzel azonban sok nyugdíjas elesik a támogatástól.
Ugyanakkor a költségvetésben az e célra elkülönített forrást megfelezték.
A juttatás ráadásul nem jár automatikusan:
AZ ÚJ RENDSZER SZERINT AZ ÁTLAGNÁL KISEBB NYUGDÍJJAL RENDELKEZŐKNEK MAGUKNAK KELL MAJD KÉRELMEZNIÜK A JUTTATÁST.
Az így elnyerhető támogatás az eddiginél nagyobb mértékű, akár 20.000 forint is lehet, de differenciáltan, annak függvényében, hogy milyen mértékben marad el az igénylő nyugdíja az átlagtól.
Forrás: Illés György/KALOhírek
Simon Zoltán furcsállotta, hogy – noha korábban nem szavazta meg a testület a rendeletmódosítást – most változatlan formában terjesztette a testület elé a javaslatot a polgármester. Elismerte, hogy a javasolt rendszer alapján a leginkább rászorultaknak nagyobb összeg is juthat, de nehezményezte, hogy a nagy többség nem kap semmit. A képviselő kitartott korábbi álláspontja mellett, amely szerint ez a juttatás a város erkölcsi megbecsülését is gesztus értékűen kifejezi a szépkorúak felé, ezért abból hiba kizárni azokat, akik esetleg több munkával nagyobb nyugdíjra váltak jogosulttá.
Másfelől életszerűtlennek tartotta, hogy a jogosultaknak kell pályázni a támogatásra, amelytől sokan a rászorulók közül is amiatt eshetnek el, mert nem fognak folyamodni érte, nem fognak bejönni beadni az igénylésüket, mivel ezt a procedúrát megalázónak fogják tartani.
A nyugdíjasok felé jelzem, hogy ne várják, nem fog megjönni a húsvéti 5.000 forint, a városvezetés döntése nyomán" – mondta Simon Zoltán.
Hasonló szellemben kommentálta a döntést az ülést követően Fidesz-frakció vezetője:
Rossz hírem van a kalocsai nyugdíjasoknak. Csak Fidesz frakció nem szavazta meg azt a rendelet-módosítást, miszerint innentől kezdve a kétszer 5000 forint nem jár kalocsai nyugdíjasoknak. A korábbi fideszes városvezetés betervezte ennek az anyagi hátterét a költségvetésbe, ám a mostani városvezetés ezt nem tette meg. Innen üzenem a kalocsai nyugdíjasoknak jövő héten ne várják a húsvéti ötezer forintot!"
– e szavakkal adta az érintettek tudtára a rossz hírt a közösségi médiás oldalán megosztott, alábbi videóüzenetében Borbola Péter, a kalocsai Fidesz-frakció vezetője.
A rendeletben foglalt, a jogosultságokra és támogatási összegekre vonatkozó részletekkel külön cikkben jelentkezünk!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.