Április 9. volt a beadási határideje a Versenyképes Járások Program forrásait célzó pályázatoknak. Járásunkban két konzorcium alakult, a forrást a lakosságszámok arányában osztva meg egymás közt, és a konzorciumon belül a települések között is. A Solt vezette konzorcium hét települése 79 millión osztozhat, de van remény a forrás megkettőzésére is. A Kalocsa vezette csoport két különböző pályázatot nyújtott be, míg a másik konzorcium a teljes forrást turizmusfejlesztésre szánja.
A Kalocsa gesztortelepülésként való szerepvállalásával alakult konzorcium a két pályázatott megosztotta két választható fejlesztési cél között: eredetileg a közvilágítás-fejlesztés és közbiztonság tárgykörében terveztek pályázni, az egyelőre bizonytalan többletforrás adta lehetőséget a városüzemetetés főkategórián belül a feladatalapú állami támogatással nem fedezett működési kiadásrészek finanszírozására fordítanák.
A KÉT KONZORCIUM KÖZT A TELEPÜLÉSEIK ÖSSZLAKOSSÁGSZÁMAINAK ARÁNYÁBAN OSZTOTTA MEG A RENDEKEZÉSRE ÁLLÓ KERETET.
A konzorciumok települései egymás közti forrásmegosztása is ugyanezen elv szerint történt.
A JÁRÁS HÉT TELEPÜLÉSE A VÍZPARTJAIKHOZ KÖTHETŐ TURISZTIKAI VONZERŐNÖVELŐ FEJLESZTÉSEKRE NYÚJTOTT BE IGÉNYT.
Amint Németh Istvántól, Solt polgármesterétől megtudtuk, ott a Duna-parti strandon és a Pincehegyen, azaz a Meleg-hegyen hajtanának végre fejlesztéseket. A strandon a fürdőzők kényelmét szolgáló beruházásokat hajthatnak majd végre, míg a pincéknél az igen leromlott állagú utakat, illetve azok egy részét újítanák föl.
Az élénk horgászturizmussal rendelkező Újsolt az alacsony lakosságszám miatt csak szerény forráshoz juthat – a rendelkezésükre álló, mintegy 800 ezer forintból értesülésünk szerint élénkítése érdekében a rendelkezésükre álló forrást játszótéri fejlesztésre költené.
Szintén játszótér-fejlesztésre fordítaná a forrás első tételét Dunaszentbenedek, a keret újbóli feltöltése esetén pedig egy úszóstéget szeretnének létesíteni– tájékoztatta a KALOhíreket ifj. Vargyas László polgármester.
Harta a Hartai-szigeten található, önkormányzati tulajdonba vett Halász-csárda teraszának beépítésével az étterem bővítésében, illetve az épület megújuló energiára épülő energetikai fejlesztésében gondolkodnak – tudtuk meg Leitert Tamás alpolgármestertől.
Dunapataj a Szelidi-tó partján végezne turisztikai célú fejlesztéseket – ezekről bővebb tájékoztatást egyelőre nem kaptunk, később visszatérünk rá.
Géderlakon a település mellett található Kobolya-tó turisztikai vonzerejét szeretnék növelni, amihez egy olyan munkagépet szereznének be, amely alkalmas a tó körüli zöldfelületek, illetve az odavezető utak karbantartására. A tavat a horgászturizmus már fölfedezte, a cél annak bővítése mellett az, hogy a kerékpáros turizmus számára is vonzó pihenési, kikapcsolódási lehetőséget biztosítsanak a tó körül, idevonzva a kerékpárosokat, hiszen innen mindössze egy kilométerre halad el az EuroVelo kerékpárút-hálózatának Duna menti nyomvonala – tájékoztatott Nagy László polgármester.
Dunatetétlenen a korábban a polgármesteri hivatal épületében működő, megszűnt posta 40 négyzetméter alapterületű, igen leromlott állapotú helyiség felújításával kerékpáros pihenőt alakítanák ki, vizesblokkal. Erre a néhány éve átadott kerékpárúton közlekedők részéről merült föl az igény. A tervezett pihenőhely akár kerékpár-szervizpontként, túra frissítőpontként, illetve szükség esetén menedékházként is szolgálhatna természet viszontagságainak kitett kerékpáros turisták számára. Ezáltal a fejlesztés hiánypótló, hiszen a településen egyáltalán nincs semmilyen szálláshely.
A tervek megvalósításához az 565 fős községre jutó, meghirdetett keret forrása nem lesz elegendő, ezért az esetleges pótforrásból elnyert összeget is erre költenék, illetve azt saját forrásból kell majd kiegészíteni – mondta el portálunknak Pálfi Mihályné polgármester.
A projektek, legalábbis a Kalocsa vezette csoportosulása Kormányhivatallal és a főispánnal folytatott első körös egyeztetés stádiumában vannak, közben a pontos kiviteli tervek elkészítése zajlik – ezt már az április 11-ei kalocsai képviselő-testületi ülés végén elhangzott polgármesteri tájékoztatójából derült ki.
Borítóképünk illusztráció.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.