Kis hazánkban medve vendégeskedik.
Megkezdődött a szép idő és vele a kirándulások is. Vigyázzunk, merre járunk, mert könnyen szembe találhatjuk magunkat egy medvével. Igen, jól olvasták. Medvével. Magyarországon, Tiszaalpáron látták a barnamedvét nemrégiben, de szem elől tévesztették. Azóta feltűnt már Kocséron is, ahol majdnem sikerült befogni, ám mégis elszelelt. De észlelték Füzesabonyban, Pétervásáron, Somoskőújfalun is. Hogy ugyan az a medve-e, azt még nem sikerült megerősíteniük a nemzeti Park dolgozóinak. 2-3 év körüli hím medvéről van szó, aki vándorol és párját keresi talán.
A Duna-Ipoly-, a Kiskunsági- és a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság, a térségi polgárőrségek, és a helyi vadásztársaságok összefogásával zajlik a medve helyzetének folyamatos nyomon követése. A Készenléti Rendőrség kollégái hőkamerával felszerelt helikopterrel, a természetvédelmi őrök drónnal is keresik a - hazánkban jelenleg hatályos jogszabályok szerint fokozottan védett - állatot. A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság kollégáit a területileg illetékes Bács-Kiskun és Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság kollégái váltották fel, ők segítik a munkát, gondoskodnak az esetleges alkalmi útlezárásról a lakosság és a medve védelmében. A munkában részt vesz Dr. Sós Endre a Fővárosi Állat- és Növénykert vezető állatorvosa és Veprik Róbert, a Szegedi Vadaspark igazgatója is, akik hatósági engedéllyel rendelkeznek altató lövedék használatára. A medvét sikeres lokalizálása és elfogása esetén jeladóval látják el a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság kollégái, majd a számára megfelelő, településektől távoli, nemzeti parki élőhelyen fogják szabadon engedni.
Aki találkozik vele, jelezze a hatóságoknak és ne menjen a közelébe.
Bár szelídnek látszik, azért mégis ragadozó nagyvad!
Jó tanácsok, ha mégis szembe találod magad a medvével:
Ha nem vett észre, csendesen vonuljunk vissza. Ha mégis, ne dobáljuk kővel, vagy kiabáljunk, de hátat se fordítsunk neki, elszaladva. Az ételünket hagyjuk hátra, hátha az csalogatóbb számára. Kocsiban ülve ne hagyjuk el a járművünket. Ha pedig menekülési időt és helyet nem hagyva, egészen közel kerül hozzánk, akkor feküdjünk hasra, fülünket befogva és ne mozduljunk.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.