A tavaszi és nyári hónapokban a kullancsok komoly veszélyt jelentenek a természetben barangoló emberekre, és a házi kedvencekre is. Ezek a paraziták súlyos betegségeket terjeszthetnek, mint többek között a Lyme-kór vagy a babesiosis.
Seres Zoltán, az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetője elmondta:
a gombostű nagyságú kullancs a szabadban észrevétlenül hatol be melegvérű áldozatába, ezután, ha nem vesszük észre, vérrel szívja meg magát, százszorosára duzzad meg, és távozik a testből. Megelőzéssel, odafigyeléssel csökkenthetjük a csípés / betegségek összeszedésének esélyét.
5 tipp a kullancsok elleni védekezéshez kutya- és cicatulajdonosoknak
1. házi kedvenceink számára léteznek tabletta / nyakörv / csepp formában parazita ellenes szerek, melyet tavasztól őszig adjunk számukra megelőzésképpen, a gazdik számára is léteznek bőrre juttatható kullancsriasztó szerek,
2. érdemes bőrt takaró - hosszú ruházatban sétálni, és a természetet járni, a füves - bokros - fás területekről való hazaérkezést követően nézzük át a háziállatokat, családtagokat, hogy észrevegyük a parazitákat,
3. fontos a beporzó rovarok számára a fás / bokros / füves területek, a közvetlen életterünkben azonban érdemes a füvet 4-5 cm-es nagyságra rendszeresen lenyírni, így csökkenthetjük a támadásra kész paraziták támadási esélyét, hiszen a kullancsok a magas fűben és bokrokban bújnak meg,
4. bizonyos kullancsok által terjesztett betegségekre léteznek védőoltások, érdemes beszélni a családtagok védelme érdekében a háziorvossal, állataink védelme érdekében pedig az állatorvossal,
5. ha megtörtént a baj, és a kullancs az élőlénybe fúródott, érdemes a lehető leghamarabb szakszerűen eltávolítani azt, a csípés helyét fertőtleníteni, és orvossal egyeztetve figyelni a seb gyógyulást.
Seres Zoltán az Orpheus Állatvédő Egyesület vezetőjének tapasztalata az, hogy
a kullancscsípés sokáig észrevétlen maradhat, ennek oka az, hogy a kullancs nyála érzéstelenítő anyagot tartalmaz.
A csípés helyén enyhe bőrpír, duzzanat vagy irritáció jelentkezhet, de a legnagyobb veszélyt a vérszívók által terjesztett betegségek jelentik.
A kullancs minél gyorsabb eltávolítása csökkenti a fertőzés kockázatát, ezért fontos a szabadban tartott elfoglaltság után az állandó ellenőrzés.
Kép és forrás: Orpheus Állatvédő Egyesület
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.