A nyári hónapokkal nemcsak a jó idő, hanem a szúnyoginvázió is megérkezik. A csípések kellemetlensége mellett komoly közegészségügyi kockázatot is hordozhatnak ezek az apró vérszívók. A gyérítés fontossága és hatékonysága azonban sok tényezőtől függ – és a módszerek folyamatosan fejlődnek.
Ahogy a hőmérséklet emelkedik, a szúnyogpopulációk is egyre aktívabbá válnak. A vizes élőhelyek, például a Duna menti holtágak és árterek tökéletes költőhelyet biztosítanak számukra.
A kellemetlen csípések mellett egyre inkább előtérbe kerül a szúnyogok által terjesztett betegségek – például a nyugat-nílusi láz – megelőzése.
A szúnyoggyérítés ezért nem csupán kényelmi kérdés, hanem közegészségügyi szempontból is elsődleges feladat.
Magyarországon hagyományosan kémiai (légi és földi permetezés) módszereket alkalmaznak, ám ezek nemcsak a szúnyogokra, hanem más rovarokra – köztük beporzókra – is káros hatással lehetnek.
Éppen ezért egyre nagyobb figyelmet kapnak a biológiai módszerek.
Ilyen például a Bacillus thuringiensis israelensis (Bti) nevű baktérium alkalmazása, amely célzottan a szúnyoglárvákat pusztítja el, anélkül hogy más fajokat érintene.
Egyes országokban már zajlanak kísérletek steril hím szúnyogok visszatelepítésével is – ezek párosodás után nem képesek utódokat létrehozni, így csökkentve a populációt.
A gyérítést ugyanakkor nehéz pontosan időzíteni, hiszen az időjárás és a vízállás változása erősen befolyásolja a szúnyogok szaporodását.
A helyi önkormányzatok és katasztrófavédelem együttműködése elengedhetetlen a hatékony védekezéshez.
Emellett fontos a lakosság tájékoztatása is:
a ház körüli pangó víz megszüntetése, szúnyoghálók használata, illetve megfelelő riasztószerek alkalmazása is hozzájárulhat a szúnyogok elleni küzdelem sikeréhez.
A jelenlegi információk alapján Bács-Kiskun vármegyében a 2025-ös szúnyoggyérítési időpontokat még nem tették közzé. A szúnyoggyérítés időzítése általában az időjárási viszonyoktól és a szúnyogpopuláció alakulásától függ, ezért a pontos dátumokat általában tavasszal vagy nyár elején határozzák meg.
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a gyérítések általában május és július között zajlottak.
Például 2024 júniusában és júliusában is végeztek szúnyoggyérítést a vármegyében.
Forrás:
Kép: Illusztráció (vecteezy.com)
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.