A két lábon járás forradalma, avagy miért járnak felegyenesedve az emberek - ez a világ legtöbb nyelvére lefordított afrikai novella.
„Tene mũno andũ maathiyaga na moko na magũrũ.” Ez az eredeti, kikuju nyelven íródott mű első mondata. Nagy Andrea magyar fordításában ugyanez így hangzik: „Sok idővel ezelőtt az emberek még mind a négy végtagjukon jártak, akár a többi négylábú teremtmény.”
Ngũgĩ wa Thiong’o írását közel hatvan nyelvre fordították már le, jellemzően aThe Upright Revolution: Or Why Humans Walk Upright (A két lábon járás forradalma, avagy miért járnak felegyenesedve az emberek) angol változat alapján.
Ma ez a legtöbb nyelvre lefordított novella az afrikai irodalom történetében. A fordításokat egy pánafrikai társaság, a Jalada Africa szorgalmazza, ők gondozzák a folyamatosan beérkező szövegeket, amelyekből többet meg is hallgathatunk.
Ezen a honlapon elolvashatjuk az összes fordítást, sőt némelyeket meg is hallgathatunk. A mese arról szól, hogyan lett a testrészek irigysége, versenyzése miatt végül négy lábon járó élőlény az ember.
Érdemes elolvasni.
Forrás: HVG
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.