A NASA James Webb űrteleszkópja új adatokat gyűjtött a 2024 YR4 nevű aszteroidáról, amely korábban aggodalomra adott okot egy esetleges földi becsapódás miatt. A legfrissebb számítások szerint azonban a Földnek nincs mitől tartania: a 2024 YR4 aszteroida 2032-ben biztonságosan elhalad bolygónk mellett, így nem jelent közvetlen veszélyt az emberiség számára.
A probléma azonban nem teljesen elhárult, ugyanis a Hold esetében más a helyzet. A NASA kutatói szerint az égitest december 22-én kerülhet közel a 2024 YR4 útvonalához, és jelenlegi becslések alapján 3,8%-os esély van arra, hogy az aszteroida becsapódik a Hold felszínébe. Bár ez az esély viszonylag alacsony, a tudósok folyamatosan figyelemmel kísérik az objektum mozgását, hogy pontosabb előrejelzéseket tehessenek.
Milyen hatása lehet egy holdi becsapódásnak?
A 2024 YR4 átmérője körülbelül 60 méter, ami azt jelenti, hogy egy esetleges becsapódás jelentős krátert hozhat létre a Hold felszínén. Ez nem lenne példa nélküli esemény: a Holdon számos becsapódási kráter található, amelyeket hasonló méretű égitestek hoztak létre az elmúlt évmilliók során.
A NASA kutatói számára ez egy egyedülálló lehetőség lehet arra, hogy tanulmányozzák egy friss becsapódás hatásait. Az esemény segíthet megérteni, hogy milyen következményekkel jár egy ilyen ütközés, milyen törmeléket szórhat szét, és hogyan változtathatja meg a Hold felszínét.
Miért fontos figyelemmel kísérni az ilyen aszteroidákat?
A 2024 YR4 példája is rámutat arra, hogy a világűrben keringő kisebb-nagyobb objektumok figyelemmel követése kiemelten fontos. Bár ez az aszteroida nem veszélyezteti közvetlenül a Földet, a Holdra mért esetleges becsapódás egyfajta „tesztként” is szolgálhat az emberiség számára. Ha egy hasonló méretű égitest valaha veszélyes pályára állna bolygónk felé, a jelenlegi és jövőbeli kutatások segíthetnének kidolgozni az eltérítéshez szükséges stratégiákat.
A tudósok folytatják az aszteroida pályájának figyelését, és minden új információval pontosítják a számításokat. Egyelőre tehát nincs ok a pánikra, de a NASA és más űrügynökségek továbbra is kiemelten kezelik az ilyen potenciálisan veszélyes égitestek megfigyelését.
Forrás: NASA
Kép: illusztráció (vecteezy.com)
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.