A hagyományoktól elérően, idén nem szombaton délelőtt, hanem pénteken délután tartották a kétnapos Paprikafesztivál hivatalos megnyitóját. Az érsekkerti szabadtéri színpadnál megjelenteket, köztük dr. Latorcai Jánost, az országgyűlés alelnökét, dr. Bábel Balázs Kalocsa-kecskeméti érseket, Font Sándor országgyűlési képviselőt, dr. Tóth Bertalan országgyűlési képviselőt, valamint Kalocsa két testvértelepülésének, a szerbiai Kúlának és az erdélyi Székelykeresztúrnak a küldöttségét dr. Bálint József polgármester köszöntötte.
Ünnepi beszédet Latorcai János mondott, Morus Tamás szentté avatott angol érsek és államférfi fél évezreddel ezelőtt megfogalmazott, örök érvényű szavait idézve felütésként:
A hagyomány őrzése nem a hamu mellett állás, hanem a láng továbbadása. Latorcai úgy vélte, Kalocsa is azon települések közé tartozik, amelynek polgárai ápolják őseik hagyományait és képesek büszkén, emelt fővel felelni, ha megkérdezik tőlük, hogy honnan származnak. A kalocsaiaknak van is mire büszkének lenniük, hiszen a város olyan többlettel rendelkezik, ami keveseknek adatott meg: két hungarikummal is büszkélkedhet, a kalocsai fűszerpaprikával és népművészetével, azaz olyan élő értékekkel, amelyek a világ minden táján méltón jelenítik meg a magyar nemzet teljesítményét – fogalmazott a politikus.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
A kalocsaiaknak azt kívánta, továbbra is őrizzék piros aranyuk, az azt megtermelő, és előállító emberek ünnepének, a Paprikafesztiválnak a tradícióját, mert a paprikatermesztés hagyományai, a paprikás ételek utánozhatatlan ízharmóniája, valamint a paprikához is fűződő népművészeti örökség generációról generációra szállva élő hagyománya a magyar nemzetnek.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
Dr. Bábel Balázs érsek – aki mint mondta, azon kevesek közé tartozik, akik a paprikatermesztés minden műveletét végezték, ezért különösen nagyra értékeli ezt a munkát – arra is emlékeztetett, hogy az ünnep nem múlhat el hálaadás nélkül. A protestáns egyházak teremtés hetét, a katolikusok pedig évszázadok óta terményhálaadást tartanak szeptemberben, amikor egyrészt fejet hajtanak az emberi munka és fáradozás előtt, ugyanakkor hálát adnak Istennek, akitől a föld javait és a lehetőséget kaptuk mindehhez.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.