Amint arról előzetesen már olvashattak portálunkon, a mai képviselő-testületi ülésen döntött a kalocsai grémium, hogy a Versenyképes Járások Programon egy tizennégy település által alakítandó konzorcium keretében, annak konzorciumvezetőjeként kíván részt venni, és a pályázat városüzemeltetés tengelyén közvilágítás-fejlesztésre és biztonsági kamerarendszerre megcélozható, 100%-os, vissza nem térítendő támogatásra kíván pályázni. A kedvező elbírálás esetén elnyerhető, Kalocsa esetében 77,4 milliós forrás felhasználására vonatkozó tervekről további részletek derültek ki a ma, április 1-jén reggel 8 órai kezdettel a Városháza dísztermében tartott rendkívüli testületi ülésen, amelyen a javaslat vitája során Borbola Péternek, a Fidesz frakcióvezetőjének a tárgytól kissé elkalandozó felszólalására adott válaszában dr. Bagó Zoltán polgármester kijelentette: nincs olyan ambíciója, hogy a jövő évi országgyűlési választásokon induljon, sem a Tisza színeben, sem másként.
Amit a Versenyképes Járások Programon való részvétel érdekében alakítandó konzorciumról és az elnyerhető forrás felhasználásáról a mai ülésre készült előterjesztés alapján tudni lehetett, azt már összefoglaltuk előzetes cikkünkben.
Az ott írottakhoz képest a javaslat tárgyalása során annyi részlet vált csupán ismertté Bagó Zoltán polgármester tájokáztatása nyomán, hogy a rendőrséggel egyeztetett igények alapján
VÁROSUNKBAN 14 KAMERÁBÓL ÁLLÓ, RENDSZÁMFELISMERÉSRE IS ALKALMAS TÉRFIGYELŐ KAMERÁT ÁLLÍTHATNAK BE EGY A JÁRÁST ÁTFOGÓ KAMERARENDSZERBE, ÉS TÖBB VÁROSRÉSZBEN A KÖZVILÁGÍTÁST FEJLESZTHETIK.
Részben új közvilágítási elemek is létesülhetnek, részben a meglévők fejlesztésére, korszerűsítésére kerülhet sor, a képviselők által a körzeteikre benyújtott igényekre és az energiatakarékosság szempontjaira is tekintettel.
EZEKET CSONT NÉLKÜL MEG IS SZAVAZTA A KÉPVISELŐ-TESTÜLET MIND A 12 TAGJA.
Ugyanakkor a részletes műszaki tervezés még hátravan, bár a konzorciumi partnerek közt van olyan település is, ahol már kiviteli és engedélyes tervek is megvannak, sőt árajánlatok is rendelkezésre állnak – derült ki a későbbiekből.
A konzorciumalakítás célja az volt, hogy a tervezés, közbeszereztetés, kivitelezés egységesítésével minél költséghatékonyabban tudják lebonyolítani a projekteket – derült ki a polgármester által elmondottakból.
Borbola Péter: „A Font Sándorral folytatott adok-kapok nem szolgálja a város érdekét”
Borbola Péter a konzorciumi együttműködési megállapodással kapcsolatban kérdezett, hogy pontosan minek az aláírására hatalmazzák fel a polgármestert, mivel az előterjesztéshez a megállapodás tervezetét nem mellékelték.
A frakcióvezető arra volt kíváncsi, hogy a megállapodás csak a kiadott anyagban írottakat tartalmazza majd, vagy esetleg olyan elemeket is tartalmaz majd, amit a képviselők még nem tudnak, és ha igen, azt megtudhatják-e a pályázat benyújtása előtt,
elkerülendő, hogy rossz pályázat kerüljön be, nehogy olyasmibe fussunk bele, ami, ugye, már előfordult, hogy valami oknál fogva meghiúsul, (…) aminek kapcsán majd bűnbakok lesznek. A szokásos, mostanában hallható kommunikációja alapján biztos megtalálja Font Sándor országgyűlési képviselő urat, bárkit, engem, nem tudom kit.”Borbola Péter úgy vélekedett, ez a folyamatos adok-kapok nem a város javát szolgálja. A polgármester „Csak a város!” szlogenje, így nem érvényesül, az állandó politikai feszültség rossz irányba viszi, nem szolgálja a város érdekét.
KÜLÖN KIEMELTE A TÉRSÉG ORSZÁGGYŰLÉSI KÉPVISELŐJÉVEL FOLYTATOTT FOLYAMATOS VITÁT.
Értelmét nem látom, mindössze egy esetben, hogyha a 2026-os országgyűlési választásokra lenne valamilyen terve a polgármester úrnak, nem tudom, hogy van, vagy nincs, de ez az adok-kapok az én szememben más értelmet nem tud nyerni. Viszont maga a stílus, amit polgármester úr jelenleg folytat, ez inkább ilyen Tisza színekre emlékeztet. Nem tudom, hogy ez a toxikus magabiztosság hova vezet, (…) ami viszont felvet bennem egy kérdést, hogy így, ezekkel a módszerekkel akkor hogyan akar bejutni polgármester úr a minisztériumokba?”Bagó Zoltán: "Semmiféle politikai szándékom nincs a következő évi országgyűlési választásokon”
VÁLASZÁBAN BAGÓ ZOLTÁN KIJELENTETTE: NEM FOGOK INDULNI TISZÁS SZÍNEKBEN ORSZÁGGYŰLÉSI KÉPVISELŐNEK.
Ez az önök idegi becsípődése, vagy berögződése. Számtalan helyen lenyilatkoztam, ezúton is lenyilatkozom, semmiféle politikai szándékom nincsen a következő évi országgyűlési választásokon, semmilyen színekben nem mérettetném meg magam. Én tavaly Kalocsa város szolgálatára szerződtem, és ezt az elkövetkezendő további négy és fél évben még polgármesterként szeretném végigcsinálni.”A konzorciumi megállapodásról elmondta: az a polgármesterek között köttetik, a jelzett tartalommal. Most arra kéri a felhatalmazást, hogy majd, amikor minden képviselőtestület ezt a konzorciumi megállapodást elfogadta, akkor e megállapodás mentén adják be a pályázatot.
A polgármester elismerte, hogy a pályázat műszaki tartalma még további szakmai előkészítést kíván, de abban 14 vagy 15 kamera szerepel majd, a többit pedig közvilágításra fordítanák, részben a rendőrség szakmai iránymutatásai alapján, részben az MVM-mel és az MVM Lumennel egyeztetve, illetve a nyolc egyéni körzetes képviselő lakossági igényeinek a betervezésével.
A polgármester példaként a Paksi közt, a Belvárost és a Kertvárost említette, hozzátéve, ez részben új közvilágítás kiépítését, részben a meglévő rekonstrukcióját, a már nem EU-konform nátriumos égők cseréjét jelenti majd.
Bagó Zoltán a járás többi, külön konzorciumban induló hét településéről azt mondta, hogy azok a Szelidi-tónak az ittenihez "kísértetiesen hasonló technikai tartalmú" fejlesztésére fognak pályázni.
Az előterjesztésben ugyanakkor az szerepel, hogy a másik konzorcium a gazdaságfejlesztési tengelyen nyújtja be a pályázatát, azon belül a turizmusfejlesztés tárgykörében, és a települések a saját turisztikai projektjeiket valósíthatják meg annak segítségével.
Bolvári Ferdinánd: Mi lesz az uszodával és a szociális ellátórendszerrel?
Az ülés keretében – annak rendkívüli minősítése dacára – Bolvári Ferdinánd képviselő napirend előtt és után is szót kért, és egyrészt népszerűsítetté az idén is megrendezésre kerülő TeSzedd! várostakarító akciót, másrészt két témakörben tett fel kérdést.
Először a szociális dolgozók helyzetére és a város szociális ellátásának biztonságára irányult – erre visszatérünk, utóbb pedig az uszoda egymilliárdos fejlesztéséről kért a lakosság meghívásával tartandó, részletes tájékoztatást.
A polgármester az igényt tudomásul vette, a nem szorosan a napirendhez tartozó kérdések kapcsán a képviselők figyelmébe az április 11-én tartandó testületi ülés adta lehetőséget ajánlotta.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.