Június 4-én, Trianon emléknapján, a Nemzeti Összetartozás Napján az Asztrik téri Országzászlónál Kalocsa Város Önkormányzata képviselő-testületének és testvérvárosunk, Kúla delegációjának tagjai koszorúzás és főhajtás mellett emlékeztek az ország szétszakítására, a magyarok összetartozására, bárhol is éljenek a világban. A hazánk számára végzetesen szomorú gyásznapon Valka Károly, Kúla alpolgármestere mondott nagy ívű beszédet. A szónok a történelmi tények számbavétele mellett a jövőbe vetett hittel beszélt Magyarország és Szerbia, az anyaország és a vajdasági magyarság, Kalocsa és Kúla mind harmonikusabb és gyümölcsözőbb együttműködéséről. A szónok rámutatott: mondanivalónkban 100 év elteltével a közösségi erő, a nemzet, az együttműködés szerepel, és kell, hogy szerepeljen. Az eseményen fellépő Kalocsai Kamarakórusnak az alkalomra összeállított műsora nagyban hozzájárult a megemlékezés meghittségéhez és emelkedettségéhez.
Az Országzászlónál 10 órakor, a Himnusz eléneklésével kezdődő megemlékezésen dr. Filvig Géza polgármester, Simon Zoltán alpolgármester, dr. Körmendy Szabolcs és Kákonyi István képviselők, bizottsági elnökök, valamint Valka Károly, Kúla alpolgármestere vezetésével a városba a Pünkösdi Népművészeti Fesztiválra érkező delegáció és néptánccsoport tagjai vettek részt.
Valka Károly hangjában érezhető átéléssel, helyenként megrendüléssel tekintett vissza a békediktátum aláírásának előzményeire, körülményeire és következményeire, és mint egyebek mellett mondta:
Mondanivalónkban a közösségi erő, a nemzet, az együttműködés és az összetartozás szerepel, és kell, hogy szerepeljen. Mert mi összetartozunk! Hiszen Kúla közössége mindig is a Kalocsai Érsekséghez tartozott, egészen a szétszakításig. 2010 óta Trianon évfordulója a magyarság részére szakíthatatlan gyásznap, amit a Nemzeti Összetartozás Napjává emeltünk… "Kúla és Kalocsa önkormányzatai 2011-ben írták alá a két település testvérvárosi kapcsolatáról szóló dokumentumot. Ez is ösztönöz minket a nyitottságra, együttműködésre, a közös gondolkodásra, amit az erre irányuló erő mozgat."
A továbbiakban a szónok kitért Magyarország és Szerbia kormánya közötti jó viszonyra, amely szerinte szintén nagyban hozzájárul a magyarság megmaradásához, a kulturális és gazdasági kapcsolatok fejlődéséhez.
A vajdasági magyarok erőt merítenek a meglévő lehetőségekből, köszönhetően a jobboldali, keresztény, konzervatív értékű kormánynak. Mi határon kívül élő magyarok büszkék vagyunk az anyaország fejlődésére és kitartó nemzetpolitikájára…. Nem felejtjük el azokat a támogatásokat az oktatás, a kultúra, de a gazdaság terültén sem, amit az anyaországtól kapunk. Fontosnak tartjuk, hogy az anyaországhoz fűződő gazdasági kapcsolatok erősítsék az összmagyarság gazdasági erejét.
– mondta Kúla alpolgármestere.
A továbbiakban Valka Károly megköszönte, hogy a delegáció meghívást kapott a Kalocsai Pünkösdi Népművészeti fesztiválra, majd azzal búcsúzott:
Isten éltesse Kalocsa és Kúla közösséget
A beszéd elhangzását követően Valka Károly, dr. Filvig Géza és Simon Zoltán, majd a kúlai delagáció képviseletében a néptánccsoport három tagja főhajtás mellett helyezett el koszorút az Országzászlónál.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.