A férfit még májusban, összehangolt akció keretében érte tetten a TEK és a rendőrség. Akkor a hivatalos szervek szűkszavú közlésén kívül mindössze annyit sikerült megtudnunk az esetről, hogy a rendőrök, illetve a Terrorelhárítási Központ (TEK) szolgálatosai 3-4 megkülönböztető fényjelzést használó polgári autóval hajtották végre az akciót. Az egyik szemtanú fotót is küldött portálunknak.
A fotót akkor közöltük is, kiegészítve a megyei rendőrkapitányság sajtóosztályának és a TEK kommunikációs részlegének tájékoztatásával. Utóbbitól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a TEK semmilyen nyomozati jogkörrel nem rendelkezik, így az ügy hátteréről nincs információjuk. A TEK minden akciója valamely társhatóság felkérésére történik, általában olyan esetekben, amikor a gyanúsított esetleges fegyverbirtoklása, ön és közveszélyes állapota indokolja a fokozott erőkkel történő föllépést. Ebben az esetben a Nemzeti Védelmi Szolgálat volt a kezdeményező, de az eset hátterét most sem ismerik, ezúttal is csupán egy konkrét operatív feladatot hajtottak végre. Ahogy akkori cikkünket zártuk: a Nemzeti Védelmi Szolgálatról tudható, hogy az állami szervek kötelékébe tartozók körében lát el részben védelmi, részben nyomozói feladatokat, utóbbit elsősorban korrupciós ügyek föltárására.
Forrás: KALOhírek / olvasói fotó
A májusi eset ma (csütörtökön) újra fókuszba került, amikor a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség sajtószóvivője arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a Kecskeméti Járási és Nyomozó Ügyészség hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette és más bűncselekmény miatt vádat emelt egy kalocsai pénzügyőr ellen.
A Baon.hu a vádiratra hivatkozva azt írja: a 30 éves vádlott pénzügyőrként dolgozott törzsőrmester rendfokozatban. 2015. május 12-én szolgálatban egy kalocsai vállalkozás kereskedésében próbavásárlást hajtott végre. Az ellenőrzés során a vádlott telefonon a helyszínre hívatta a vállalkozás egyik alkalmazottját. Félrehívta az asszonyt és elkezdte emlegetni, hogy korábban milyen szabálytalanságokat találtak a vállalkozásnál. Azt is mondta a vádlott, hogy ezek miatt négy ember munkáját kitevő mennyiségű irat keletkezett, és hogy ezekért a „hibákért” akár 5 millió forintos bírság is kiszabható. Valójában azonban az adóhatóság korábban nem talált szabálytalanságokat a kereskedés működésében.
Az ellenőrzés utáni napokban a vádlott telefonon is beszélt az alkalmazottal, majd találkozott vele egy kalocsai fogadó parkolójában. Itt közölte, hogy a szabálytalanságoknak a rendszerből való „eltüntetése” és a NAV-nál indult eljárások „megoldása” másfél millió forintba kerül. Valótlanul azt is állította, hogy a pénz neki és négy, meg nem nevezett munkatársának kell.
Ezután további telefonos és személyes egyeztetések következtek, végül a vállalkozás alkalmazottja 2015. május 26-án, az esti órákban Kalocsán adta át a kért 1,5 millió forintot a vádlottnak. A vállalkozó azonban eközben feljelentést tett és a hatóságok csapdát állítottak a pénzügyőrnek: 2015. május 26-án a pénz átadása után a Terrorelhárítási Központ rendőrei elfogták a vádlottat és lefoglalták a pénzt.
Schmidt Gábor a megyei Főügyészség sajtószóvivője az MTI-vel azt is közölte: a vádlottnál tartott házkutatás során az is kiderült, hogy a férfi az otthonában a szolgálati lőfegyverén és a hozzá tartozó lőszereken kívül engedély nélkül is tartott lőszereket.
Az előzetes letartóztatásban lévő pénzügyőrt a nyomozó ügyészek hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettén kívül lőszerrel visszaélés bűntettével is vádolják. Az ügyészség végrehajtandó fegyházbüntetés kiszabását indítványozta az ügyben.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.