Egy teljes évet tekintve a mezőgazdaságban az őszi szezon a „második nagy csúcsidőszak”, a gazdák előtt álló munkálatok mennyiségét tekintve. Ilyenkor ugyanis az őszi betakarítású növények aratásával párhuzamosan folyik az őszi vetésű növények magjainak a szórása, és az ehhez kapcsolódó tevékenységek elvégzése. Októberben az időjárás nem könnyítette a vázolt teendők zökkenőmentes ellátását gazdáink számára.
Ebben a hónapban ugyanis 11 nap alatt 40 milliméter csapadék hullott Kalocsán és térségében, tehát másfél héten át folyamatosan esett az eső, ami jelentősen hátráltatta a talajmunkákat, hiszen sokszor nehéz volt megközelíteni a táblákat, a nehéz munkaeszközzel, vagy azok állaga miatt – tudtuk meg Nagy Attila falugazdásztól.
– A napraforgó betakarítása a teljes 9630 hektáros termőterületen befejeződött, 3,23 tonna/hektáros termésátlaggal, csakúgy, mint a szójáé, amely 2,3 tonna/hektáros hozamot produkált. A kukoricánál vannak elmaradások. Eddig a 14200 hektáros összterületből mintegy 6400 hektárról került be a termés a magtárakba, ami 45 százalékos körülbelüli készültségnek felel meg. A termésátlagok nem rosszak, 8,2 tonna/hektáros mutatóval – részletezte a betakarítások helyzetét Nagy Attila, majd áttért az előkészítő és vetési munkálatokra.
– Az őszi káposzta-repce vetése már korábban befejeződött 5181 hektáron. Az őszi árpa a felmérések szerint olyan 60 százalékon van, ami azt jelenti, hogy a jelzett 4785 hektárból 2870 hektáron került elvetésre a növény. Az őszi búzánál azért már vannak elmaradások a csapadékos időjárás miatt, mint említettem, sajnos ez kihatott más területekre is. Itt olyan 30-40 százaléka van a búzának elvetve, 14970 hektárt kívánnak a körzetünkben a gazdák elvetni – folytatja. – Nagyon kevés, összesen 65 hektár rozs van, aminek végeztek a vetésével, illetve a tritikálénak a vetése is a jelzések szerint 80 százalékos készültségen áll.
Előrehaladott állapotban tart a szintén szezonális magágy-előkészítés, illetve folynak az őszi mélyszántások, már amennyire el lehet ezeket végezni az átnedvesedett talajon. Ez utóbbi a becslések szerint 15 százalékos készültségi fokon áll.
– A hozamok jók – összegezte az elmondottakat a Kalocsai Falugazdász Iroda vezetője – sajnos viszont ugyanezt az árakról nem mondhatom el. A jobb hozamok tehát nem hozták meg a jó árakat, ami sajnálatos, de nem ismeretlen jelenség a gazdák számára. Ilyenkor, amikor magasabb termés van a növényekből, alacsonyabbak az árak, ami a jövedelmezőségre komoly kihatással van – így Nagy Attila, megjegyezvén, hogy a fűszerpaprikáról azért nem nyilatkozik egyelőre, mert annak csak a második szedésén vagyunk túl, így korai lenne bármit is mondani. A termelők előzetes jelzése szerint piros aranyunk minőségével nem lesz gond, a mennyiség viszont már problémásabb, ugyanis az átlagnál kisebbek a csövek.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.