– A szokásosnál jóval korábban, már június első hetében megkezdődött az aratás a kalocsai járásban és a Közép-Duna mentén. A jelenlegi adatok és becslések szerint csúcsokat nem dönt az idei termés, és sajnos a jó minőségű gabonából is kevesebb kerül a magtárakba. A felvásárlók, integrátorok szerint a térségünkben eddig betakarított őszi búza 80 %-a takarmány minőségű, amiért jelenleg mintegy 61-63 ezer forintos eladási árat kínálnak a termelőknek – sommázta a betakarítás eddigi tapasztalatait Szigeti Tamás, a Közép-Dunamenti Kiemelt térség agrárbiztosa, akit az aratási munkák állásáról és a felvásárlási árakról kérdeztünk.
A szakember elmondta:
Ilyen korán emberemlékezet óta nem kezdődött meg a nyári aratás, mint az idén. A kalocsai járásban és a Közép-Duna-menti térségben már június első napjaiban megindult a betakarítás. Sajnos az elmúlt hetek szélsőséges időjárása kihatással van a termés eredményére. Jó hír a gazdálkodóknak, hogy a tavalyihoz képest a szántóföldi növények esetében nyugodtabbak és kiegyensúlyozottabbak a piaci viszonyok."– összegezte az eddigi tapasztalatokat Szigeti Tamás, aki szerint az is kedvező, hogy magyar termelői raktárak többnyire üresen várják az idei termést.
Miként alakul a betakarítás?
- A nagy meleg, majd a hirtelen lehűlés ellenére jól halad a munka, így rendhagyó módon Péter Pál napjára, azaz június 29-re a gazdálkodók többsége végzett az aratással. Az őszi árpa, őszi káposztarepce betakarítása teljesen befejeződött, az őszi búzáé a végéhez közeledik. A piaci helyzet nyugodtabb gabonaszezont ígér, de sajnálatos módon nem emelkedtek olyan mértékben a tavaly felére esett felvásárlási árak, amint azt a gazdák szeretnék. A gazdasági év eddigi időjárása miatt kimagasló terméseredményeket nem vártunk, és a tapasztalatok is ezt igazolják vissza. Összességében mennyiségben közepes, minőségben lehet, hogy ettől kicsit rosszabb eredmény realizálódik.
Az okokról szólva az agrármérnök kifejtette:
Az őszi vetésű növények, az árpa, a repce és a búza esetében. az aratási időszak kezdetén lehullott csapadék rontott a a minőségi mutatókon Az őszi betakarítású növényeknél viszont a legjobbkor jött a vízpótlás, a napraforgóról és kukoricáról szóló prognózisok erős bizakodásra adnak okot. A jelenlegi időjárás kedvez az aratásnak. A felvásárlási árak szórt képet mutatnak.Árpa: 6-9 tonna / hektár, a jelenlegi felvásárlási átlagár: 52-55 ezer Ft / tonna. Repce: 2-3,3 tonna / hektár, mostani felvásárlási átlagár: 170 ezer Ft / tonna (+ bonifikáció: megfelelő olajmennyiség esetén + 10.000 Ft / tonna, azaz 180.000 Ft / tonna. Búza: 5,5-7,3 tonna / hektár, pillanatnyi felvásárlási átlagár: 63 ezer Ft / tonna.
A nyár elején gyakori kisebb mennyiségű csapadék elsősorban a búza esetében volt negatív hatással a minőségi mutatókra, azaz a sikér és fehérje tartalomra.” Legfontosabb kalászosunk, az őszi búza minősége hogyan alakul?
- A felvásárlók, integrátorok szerint a térségünkben eddig betakarított őszi búza 80 % -a takarmány minőségű. Ezért jelenleg mintegy 61-63 ezer forintos eladási árat tudnak realizálni a termelők. Sajnos a jobb minőségű malmi (euro) és az étkezési búza kevés, ezért a gazdálkodóknak jelenleg 66-67 ezer forintot fizetnek tonnánként. Szólni kell még a durumbúzáról, amelynek termésátlaga 5-6 tonna / hektár, pillanatnyi felvásárlási átlagára 105 ezer Ft / tonna.
A kapás növényekkel hogyan állunk?
- A kapások fejlődésére egyértelműen jó hatással volt a közelmúltban lehullott nagy mennyiségű csapadék. Jelentős méretű belvizes területek sehol sem alakultak ki. Nem véletlen, hogy a kukorica jól fejlett, a táblák homogének, és úgy 7-8 tonnás hozamokat ígérnek. A napraforgó a tengerihez hasonlóan meghálálta az esős időjárást, 2,5-3,5 tonnás hozamokkal kecsegtet. A burgonya esetében 25-30 tonnás termésátlaggal terveznek azokon a területeken, ahol nem öntöznek. Az állományról elmondható, hogy az elvárásoknak megfelelően növekszik. A szója különösen jó formát mutat. A növény magassága eléri az ötven centit és eddig zömében a fertőzések is elkerülték az állományt.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.