Hétfőn érkezett a döntésről az értesítés: a város bölcsődefejlesztésre beadott pályázata kedvező elbírálást kapott, 47 millió 870 ezer 685 forintos támogatásban részesül Kalocsa város a központi költségvetésből – tájékoztatta szerkesztőségünket Kalocsa Önkormányzata.
Mint ismert, a kormány pályázatot hirdetett az ország teljes területén működő és újonnan létrehozandó, a települési önkormányzatok tulajdonában lévő bölcsődei ellátást nyújtó intézmények fejlesztésének támogatására.
Forrás: Gazsó Rita
Az utóbbi négy évben a bölcsődés korú kisgyermekek létszámában növekedési tendencia mutatkozott városunkban, mely a bölcsődei férőhelyekre jelentkezők számának növekedésében is nyomon követhető – áll a közleményben, hozzátéve, az igények kielégítésére szükségessé vált a meglévő bölcsődei épület felújításával, átalakításával a bölcsődei férőhelyek számának növelése.
Miként a KALOhírek is ismertette azt az előterjesztést, melyet a képviselő-testület 2018. október 28-i ülésén tárgyalt, és úgy döntött, hogy beadja a férőhelybővítésre a pályázatot. Szóba került ugyanekkor, hogy nem elvetve azt a lehetőséget, ha igény mutatkozik rá, akkor a későbbiekben új bölcsőde építésére is elkezdődhet egy erre kiírt pályázat keretében. Utóbbiról a testület január 24-i ülésén fogadtak el határozatot, amely arról szól, hogy a város jelezze további kétszázmillió forintos támogatási igényét a márciusban elrajtoló TOP bölcsődefejlesztési pályázatban, a kalocsai Zrínyi bölcsőde bővítése érdekében.
Kalocsa Város Óvodája és Bölcsődéje Zrínyi utcai bölcsődéjének épülete alkalmas arra, hogy a pályázati felhívásban önállóan támogatható tevékenységek között említett felújítást, átépítést követően a jelenlegi 33 férőhely mellett további 12 fő kisgyermek ellátását biztosítsa – írják a tájékoztatóban.
Forrás: Gazsó Rita
A rendelkezésre álló – jelenleg is osztott formában használt – tornaterem végleges kettéválasztásával lehetőség nyílik egy új csoportszoba kialakítására, egy 50 négyzetméteres tornaszoba megtartása mellett, mely zavartalanul biztosíthatja a gyermekek mozgásfejlesztését, emellett kialakításra kerül egy vizesblokk is.
A pályázati kiírás feltételei szerint a 12 férőhely bővítés esetén az elszámolható költségek összege legfeljebb 48 millió forint, ami 95 százalékos támogatási intenzitás mellett az önkormányzat részéről 2,4 millió forint önerő vállalásával valósulhat meg.
A közleményben jelzik, hétfőn megérkezett a megerősítés: Kalocsa pályázata nyert, megvalósulhat a bölcsődefejlesztés.
Kalocsával együtt összesen tizennégy településen – Kiskunmajsán, Szabadszálláson, Budapest XVI. kerületében, Mórahalmon, Zsombón, Iszkaszentgyörgyön, Nagyvenyimben, Bősárkányon Dunakilitin, Farádon, Balatonfenyvesen, Igalon és Bölcskén -kezdődhetnek meg a bölcsődei fejlesztést célzó beruházások közel 1,5 milliárd forint központi költségvetési támogatással – olvasható az onkormanyzatiklub.hu oldalon. Ennek köszönhetően közel háromszázzal nő a három éven aluli gyermekek elhelyezését biztosító férőhelyek száma. A kormány eddig bölcsődei és óvodai fejlesztésekre összesen 110 milliárd forintot költött. A központi költségvetés 2018-ban 4,5 milliárd forint összeget biztosított új bölcsődék kialakítására, meglévő bölcsődék férőhelyszámának növelésére annak érdekében, hogy a bölcsődei ellátás egyre szélesebb körben legyen elérhető. A kiírás értelmében az igényeket 2019. március 18-áig lehet benyújtani.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.