Az elmúlt két és fél hónap eseményeinek záróakkordjára került sor a hét végén Budapesten. Ekkor derült ki, hogy az országos „zöld” pályázaton mely intézmények diákjai lettek a legek legjei. Kalocsa és az itteni iskolák neve többször is elhangzott a ceremónián – egészen pontosan négyszer! Jöjjenek a részletek!
Így kezdődött...
„Lelkes csapatunk nem más, mint a Kalocsai Fényi Gyula Általános Iskola 6.A osztálya, 19 taggal. Egy színdarabbal pályázunk az Energy Factoryra, aminek központi témája a fenntarthatóság. Nem vagyunk a csöndesség, szerénység mintaképei, de szeretjük egymást, szeretünk együtt dolgozni. Osztályfőnökünk mindenben támogat minket, ami szuper” – olvasható a csapat bemutatkozója a verseny honlapján. Hogy mennyire szeretnek és tudnak is együtt dolgozni a fiatalok, arról nem is olyan régen a Kalocsai Színház deszkáin is tanúbizonyságot tettek, ahol többször is előadták azt a bizonyos színdarabot. A fiatalokat támogatásukról biztosították a hazai közélet vezető politikusa, illetve a kulturális élet ikonjai – úgy Geszti Péter, mint Für Anikó színésznő, aki mentorként részt vállalt abból is, hogy kiálljon a kalocsai gyerekekért, nem akármilyen díjhoz segítve őket ezzel.
Ami eddig történt…
Ha lemaradt volna a korábbi fejleményekről, emlékeztetőül: az Energy Factory-ban 10-18 éves diákok, tetszőlegesen választott eszközökkel mondják el környezetüknek, hogy számukra mit jelent a fenntarthatóság. Az idei kiírásra 45 csapat nevezett, ebből 12-en versengtek a fődíjért – köztük a Fényi Gyula iskola hatodikosaival, és a Kalocsa Város Uszoda és Gyógyfürdő által nevezett középiskolásokkal. A 12 projekt közül a neves közéleti személyiségekből és szakemberekből álló zsűri választotta ki a győztest, és tőlük vehették át a nyertes csapatok az értékes díjakat szombaton.
Kalandparkból a Szegedi Szabadtéri Játékokra
Kategóriájában remekelt a Kalocsai Fényi Gyula Általános Iskola, (régi nevén: a „kertvárosi”) 6.A osztálya, akik a „legkreatívabb projektnek” járó díjat tudhatják magukénak. A Szemfényvesztők fantázianevet viselő kis csoport osztályfőnöke, Török Krisztina büszkén újságolta, hogy mi mindent kaptak a gyerekek.
– Kategóriánk fődíja az, amit a magunkénak tudhatunk. Ezzel együtt az osztály kapott egy egynapos kalandpark-kirándulást a Tisza-tóhoz, amelynek minden költségét fizetik számunkra – újságolta a büszke pedagógus. – Volt még egy meglepetés a borítékunkban! Ezzel nyertünk egy utat a Szegedi Szabadtéri Játékokon bemutatásra kerülő „Nyomorultak” musical díszlettárába, pontosabban egy díszletbejárást, amelyben az idegenvezetőnk nem kisebb művész lesz, mint az elismert díszlet- és jelmeztervező, Kentaur – mesélte Török Krisztina, aki egy kiadós wellness-hétvégén pihenheti ki a kemény munka fáradalmait, ő maga ugyanis elnyerte a legjobb támogató pedagógusnak járó díjak egyikét.
Für Anikó is „harcolt értük”
Török Krisztina azt is megsúgta, hogy sztármentoruk, Für Anikó színművész is odatette magát a kalocsai patronáltakért. Két komoly fődíj-esélyes között őrlődött ugyanis a zsűri, amelyek közül az egyik a Szemfényvesztőké volt. Értük kampányolt a művésznő, aki az elismerést maga adta át a gyermekeknek a színpadon. Ami viszont felbecsülhetetlen, hogy az egyébként eleven, igazi „nagy egyéniségeket” csokorba gyűjtő osztályt valóságos kis közösségé kovácsolta – értékelte a projekt lényegét osztályfőnökük.
Fényrobbanás Kalocsáról
Hogy még több oka legyen örülni a „mieink” szép szereplésének az országos megmérettetésen, kiemelnénk, hogy a Kalocsa Város Gyógyfürdő és Uszoda által indított „Fényrobbantók” csapat is komoly eredményeket zsebelhetett be az Energy Factory díjátadóján. Bozó Bendegúz a legjobb projektmenedzsernek járó díjat érdemelte ki, magának a teljes csapatnak pedig kommunikációs különdíjat ítélt a zsűri.
Mindehhez szívből gratulálunk nekik!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.