Szombaton a Hajógyári sziget adott otthont az Energy Factory országos verseny nagyszabású eredményhirdetésének, amelyről a tavalyi sikerek után az idén sem hiányozhatott két kalocsai iskola csapata. Fiataljaink – és segítőik (!) – előtt le a kalappal, sem az általános, sem pedig a középiskolás kategóriában bekerültek nem tértek haza üres kézzel!
A rangos zöld megmérettetés védnökei között szerepel többek között Istenes Bence műsorvezető, Gerendai Károly fesztiváligazgató, vagy éppen Für Anikó színész-szinkronszínész – utóbbi immáron másodjára foghatott kezet városunk tagintézmény-vezetőjével, a Fényi Gyula Általános Iskola „Szemfényvesztők” csapatának „kapitányával”, Török Krisztinával.
A fő projektmunkaként diáktársaik számára „Zöld olimpiát” szervező társaságnak jutott ugyanis a megtiszteltetés, hogy átvegye a művésznőtől a „legkreatívabb projekt különdíját.”
Forrás: Energy Factory – Facebook
Török Krisztina büszkén számolt be arról, hogy az említett kezdeményezést a legötletesebbnek minősítette a zsűri, ami nem is csoda, hiszen egy komplett sport-játéksorozatot fűztek fel arra, hogy miképpen lehet kevésbé energia-pazarlóan működtetni egy háztartást, vagy éppen arra, hogy mit tehetünk mi magunk azért, hogy kevesebb szmog szennyezze életünket, környezetünket.
Forrás: Energy Factory – Facebook
– Nagyon sok munka van mögöttünk. Először a projektötletet kellett leadnunk, így juthattunk be az első selejtezőre, amikor is tizenegy döntős csapatot választottak ki. Ebbe a sorba azért volt nagy eredmény bekerülnünk, mert az idén jóval kevesebb általános iskolást juttattak be, mint tavaly. Ezután felosztottuk a teendőket, támogatókat gyűjtöttünk, meghívtuk a célcsoportot és lebonyolítottuk a zöld olimpiánkat – meséli a büszke tanárnő, elejtvén, hogy a Köztársasági Elnöki Hivatal is elismerte tevékenységüket. – Bár ezt mondhatni, nem vertük nagydobra, de Áder János hivatalától is kaptunk egy levelet, amelyben elismerően nyilatkoznak a projektünkről, amit azzal a céllal ismertettünk velünk, mivel az államfő is kiemelt feladataként tekint a klímavédelemre – újságolta Török Krisztina.
Forrás: Energy Factory – Facebook
Általános iskolásaink tehát különdíjjal térhettek haza az eseményről, de ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a kalocsai Szent István Gimnáziumnak is ott volt az „Öko-kommandója” az egyes kategóriák esélyesei között! Ők az Ökocimke- és a közönségdíjjal a kezükben állhattak a kamerák és a fotósok elé, valamint azzal a jóleső érzéssel, hogy tettek valamit közvetlen környezetük, városuk élhetőbbé tétele érdekében.
Velük többek között a Kék Madár Fesztiválon találkozhattak az érdeklődők, amikor is újrahasznosított papírt alapanyagul véve szerveztek kézműves-foglalkozást gyerekeknek. Megszólították a náluk fiatalabb korosztály képviselőit is „zöld dekorációs tárgyak” versenyét hirdetve a helyi óvodákban. Sőt, ténylegesen hozzájárultak ahhoz is, hogy a nagyobb városi rendezvényeken, így például a Járási majálison és a Sárkányhajó Kupán a szemét ne a park bokrai közé, vagy éppen a Vajas medrébe, hanem a megfelelő edényben landoljon – szelektálva!
Forrás: Energy Factory – Facebook
Két kalocsai csapat három díjat zsebelt be tehát egy rangos, országos megmérettetésen, amelynek fő üzenete és célkitűzése nem csak a mi, az ország, hanem az egész emberiség érdeke – nagy-nagy gratuláció érte!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.