A november 30-án tartott képviselő-testületi ülésen tárgyalt a kalocsai grémium a város 2007. óta változatlan díjtételeket tartalmazó közterületi rendeletének módosításáról. Az eddigi és a rendelet hatályba lépése után érvényes közterület-használati díjtételeket a cikk végén olvashatják!
Az eddigi díjakat a közterület-használat engedélyezésével kapcsolatos eljárás szabályairól szóló 15/2007.(IV. 27.) számú rendelet tartalmazza. A pandémia alatt – miközben egyes tételek gazdaságvédelmi szempontok szerint, polgármesteri hatáskörben ideiglenesen eltörlésre kerültek – jogszabályi okokból nem volt mód a díjak emelésére, erre a vonatkozó kormányrendelet szerint ez év június 30-ától van újra lehetőség, de a vendéglátó teraszok esetében szeptember 30-ig további díjmentességet biztosított a jogszabály.
A jegyző elmondása szerint azonban az eddig hatályos díjszabás még jóval a koronavírus-járvány előttről maradt ránk, azon 2007. óta, tehát 15 éve nem történt érdemi változtatás. Az előterjesztő dr. Filvig Géza polgármester az esetenként 20 forintos négyzetméterenkénti napi díjtételt nagyon idejétmúltnak vélte, ezért tartotta időszerűnek a módosításukat – mondta el a javaslatról szó napirendi pont vitájának bevezetőjében.
Forrás: KALOhírek
Dr. Vincze András azt kérdezte, hogy milyen szempontok alapján került meghatározásra, hogy melyik tétel milyen mértékben emelkedjen, tekintettel arra, hogy egyes mértékek hatszoros-nyolcszorosukra nőnek a javaslat szerint.
Forrás: KALOhírek
A polgármester válasza szerint a díjtételeket a pénzügy osztály szakmai javaslata alapján a mostani gazdasági és piaci viszonyokhoz igazították.
Dr. Bagó Zoltán azt kérdezte, hogy a közterületi rendeletnek „a másik lábát” jelentő, Kalocsán egyelőre el nem kodifikált, de az aljegyző asszony vezetésével már előkészített szankciórendelet mikor kerül a testület, illetve a szakbizottság elé.
Forrás: KALOhírek
A jegyző válasza szerint a tervezetet január-februárban átadják a jogi bizottságnak, ugyanakkor rámutatott, hogy ezt sok egyeztetésnek kell megelőznie, hiszen magasabb szintű jogszabállyal ellentétes nem lehet, és e magasabb szintű jogszabályok tekintetében is voltak változások. Emellett kérte, hogy akinek van javaslata olyan dolgokra, amelyeket lehetne, illetve szükséges volna szankcióval sújtani önkormányzati hatáskörben, az mielőbb jelezze!
A javaslat vitája során Bagó Zoltán képviselő arra hívta föl a figyelmet, hogy van két olyan tétel, amely nem 2007-ben, hanem 2020-ban, polgármesteri hatáskörben változott: az a mozgóboltok, a másik a vendéglátó-ipari teraszok kérdésköre.
A képviselő úgy vélte, hogy a mozgóboltok nagy lakossági igényt szolgálnak ki, és már nem bírják el az ilyen jellegű drágulásokat, ezért az erre vonatkozó sort nem támogatja, amint a vendéglátó-ipari teraszokra vonatkozó emelést sem. Indoklása szerint a turizmusban nem állunk jól, és jó időben a város egyik legnagyobb vonzerejét jelentik a belvárosi teraszok működése, ugyanakkor a vállalkozók jelzése szerint ők sem bírnak több terhet.
Vincze András elmondta: a jogi és ügyrendi bizottság tárgyalta az előterjesztést, és azt nem javasolja elfogadásra.
Kákonyi István képviselő ugyanakkor a gazdaság- és turizmusfejlesztési bizottság támogató álláspontját ismertette.
Végül 7 igen szavazattal 4 tartózkodás mellett a képviselőtestület elfogadta a javaslatot, amely 2023. január elsején lép életbe. Addig a jelenlegi díjszabás marad érvényben.
Jelenleg hatályos díjszabás:
Az új díjtételek
A MOSTANI DÖNTÉSSEL MÓDOSÍTOTT, JÖVŐ ÉV ELSŐ NAPJÁTÓL KEZDVE ÉRVÉNYES KÖZTERÜLET-HASZNÁLAT DÍJTÉTELEK AZ ALÁBBIAK SZERINT ALAKULNAK:
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.