A legmagasabb szakmai pontszámmal nyert Kalocsa és Kúla közös pályázata a Szerbiával való határmenti együttműködés erősítését szolgáló Interreg-IPA program keretében. A forrásból főleg kulturális rendezvények, a humánerőforrás fejlesztését célzó programok valósulhatnak meg. Tegnap szakmai kíséretével városunkban járt Valka Károly, a VMSZ elnöke, hogy a program lebonyolításáról egyeztessen. A nyertes pályázat hírét délután négykor a volt Tiszti Klub emeleti rendezvénytermében jelentették be Bálint Józseffel közös sajtótájékoztatójukon, amelyen a kalocsai polgármester más fontos pályázati sikerekről is beszámolt, mindösszesen 215 milliós értékben.
Az Interreg-IPA, határmenti együttműködés Magyarország–Szerbia 2017-2020. című program keretében 209.310 euró támogatást nyert a partneri kapcsolatok fejlesztésére.
Ez 310 forintos elszámolási váltó árfolyamon számolva 64,89 millió forint, ami 60-40 %-os arányba oszlik meg városunk javára.
Így Kalocsára 125.620 euró jut, 80%-os finanszírozási támogatással, ami mellé 10% önkormányzati hozzájárulást kell a városnak adnia [a fönnmaradó 10% finanszírozásáról nem esett szó – A szerk.], míg Kúla 83.689 eurós támogatása 85%-os intenzitású, ott 15% önerőt kell hozzátenniük, de az elnyert pénzhez képest ez elenyésző – hangoztatta Bálint József a sajtótájékoztató bevezetőjében, majd megköszönte a megyei önkormányzat és a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) lobbitevékenységét, illetve magyar kormány közreműködését a pályázat sikerében.
A továbbiakban Kutnyánszky-Horváth Annamária, a pályázatíró, illetve a projektet majdan lebonyolító cég képviselője szólt a pályázat előkészítéséről és a lebonyolítás kérdéseiről.
Forrás: Illés György/ KALOhírek
EGY ÉVVEL EZELŐTT INDULT AZ ELŐKÉSZÍTÉS, ÉS KÉT HETE ÉRKEZETT A TÁMOGATÓI DÖNTÉSRŐL SZÓLÓ ÉRTESÍTÉS
– tudtuk meg. A polgármester kifejezett kérésére elmondta:
A PÁLYÁZAT A LEHETSÉGES 100 PONTBÓL 98-AT ÉRT EL, EZZEL A LEGMAGASABB PONTSZÁMÚ PÁLYZATKÉNT NYERTE EL A TÁMOGATÁST.
A szakember elmondta továbbá, hogy a finanszírozó szándéka az, hogy a határ két oldalán fekvő települések közös munkáját finanszírozza. „Így indult el az ötletelés” – fogalmazott Kutnyánszky-Horváth, utalva arra, hogy Kalocsának és Kúlának már hosszú időre visszatekintő testvérvárosi kapcsolata jó kiinduló alap volt.
„RÉGI SZOKÁSOK ÚJ KÖNTÖSBEN”
– ez a program címe, amellyel a kulturális örökségnek a gazdaságra való fellendítő hatását igyekeznek fokozni, de a Z-generáció bevonásával az elvándorlás megfékezésében is kedvező szerepet játszhat majd a projekt – mutatott rá a projekt vezetője, aki a továbbiakban konkrétumokat is említett.
A programok a meglévő kulturális kincseire apellálnak, így a Kalocsai, illetve a Bácskeresztúri Paprikafesztiválra, valamint a Kúlai Hagyományőrző Napok rendezvényeire, amelyeket tematikájukban bővítenek majd. A meglévő programelemek mellé, kiegészítésképpen workshopokat terveznek tartani, amelyekkel a fiatalokat, fiatal vállalkozókat szólítanának meg, vállalkozásfejlesztési ismeretek terjesztésével, a helyi, gasztronómiai és egyéb hagyományok bemutatásával, illetve újrafelfedezésével segítve helyben boldogulásukat.
A tervek között szerepel továbbá gazdaságfejlesztési ismereteket közvetítő, személyiségfejlesztő tábor szervezése középiskolások részére, kombinálva a helyi kulturális hagyaték, illetve kölcsönösen egymás kultúrájának megismertetésével.
Tervezett tevékenységek közt szerepel egy Kalocsa–Kúla kenutúra a Ferenc-csatornán – ennek korábban jövő tavaszra tervezett ütemezését a féléves késéssel érkezett támogatói döntés miatt újra kell tervezniük, így arra várhatóan ’19 tavaszán kerül sor.
A VMSZ elnöke, Valka Károly visszaemlékezett, hogy az együttműködési megállapodás 2009-es aláírásakor is az volt a cél, hogy a két közösséget közelebb hozzák egymáshoz. Ez a vajdasági magyar közösség számára – amellett, hogy az uniós integráció tekintetében tanulhatnak is Kalocsától – amiatt is fontos, mert erősíti az anyaországgal, jelen esetben Kalocsával való kapcsolatukat, mind kulturális és oktatási, mind gazdasági és egyéb tereken.
Forrás: Illés György/ KALOhírek
Valka Károly megköszönte a magyar kormány támogatását a vajdasági magyarok felé, valamint Kalocsa város baráti hozzáállását, továbbá a két település viszonylagos közelségét, ami megkönnyíti a személyes kapcsolatépítést. Így
A KÉT TELEPÜLÉS EGYÜTTMŰKÖDÉSE AZ ELNÖK SZERINT MOSTANÁIG IS JÓL FEJLŐDÖTT, A PROJEKT VÉGÉRE PEDIG REMÉNYEI SZERINT MÉG KÖZELEBB KERÜL MAJD EGYMÁSHOZ A KÉT TELEPÜLÉS.
Bálint József polgármester elmondta, hogy a projekt tényleges megindításakor újabb sajtótájékoztatót tartanak majd, amelyen a pontos részleteket ismertetik.
A pályázattal kapcsolatban a polgármester végül újra hangsúlyozta, hogy a legmagasabb szakmai pontszámot elért, legjobb pályázat a Kalocsa-Kúla közös projekté volt, amit a kormányzat is visszaigazolt.Emellett Bálint József arra is megragadta az alkalmat, hogy további nyertes pályázatokról is beszámoljon:
Ezekről külön cikk készül!
Forrás: Illés György/ KALOhírek
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.