Kalocsa Város Képviselő-testülete legutóbb 2022. szeptember 1-jétől emelte a felnőtt korúak szociális ellátásának, köztük a szociális étkeztetésnek a térítési díját, ami az időközben bekövetkezett infláció és áremelkedések következtében a gyermekétkeztetés díjaival együtt újabb korrekcióra szorult. A grémium figyelemmel a többnyire időskorú, zömében nehéz anyagi helyzetben lévő emberekre, a gyermeknevelés növekvő kiadásaira, a 2023. február 23-i ülésen a díjak szerény mértékű emeléséről döntött.
Mint emlékezetes, a világjárvány, a különleges jogrend ideje alatt nem lehetett szó díjemelésről, így annak lejárta után tavaly az előző években megszokottnál nagyobb mértékben emelkedtek a szociális és gyermekjóléti ellátások díjai. A napirend tárgyalásakor az előterjesztő, dr. Filvig Géza polgármester hangsúlyozta: a képviselők elé terjesztett ár még mindig csak a piaci alapú étkezés közel 50 százaléka. Az önkormányzat folyamatosan erőfeszítéseket tesz azért, ha többletkiadások árán is, a nehézsorsú emberek ellátását szinten tartsa. A város a 2023. évi költségvetésben közel 90 millió forint plusz forrást biztosított erre a célra, így az érintettek ezen kiadásai ezúttal csak szerény mértékben emelkednek majd.
Például a felnőtt korúak szociális intézményi étkezési térítési díja helyben fogyasztva, vagy elvitel esetén a tavalyi 850 forintról 980 forintra emelkedik adagonként. A kiszállítás költsége viszont az eddigi 280 forint/alkalomról 220 forint/alkalomra csökken.
A polgármester szerint a folyamatosan növekvő bérminimum, az energia - és nyersanyag árak emelkedése is drágítja a szolgáltatást. Ennek ellenére a szociális étkeztetés a tavalyihoz képest 894 forintról csak 1034 forintra módosul. A házi segítségnyújtás intézményi térítési díja 1500 Ft/óráról 1600 Ft/órára, és a szolidaritás jegyében a házi gondozás óradíja is csak 100 forinttal emelkedik.
Miután a képviselők a felnőtt korúakról szóló előterjesztést egyhangúan elfogadták, a bölcsődei, óvodai, általános iskolai, és a középiskolai kollégiumi étkezetési díjak emeléséről döntöttek. Mint elhangzott, a bölcsődei étkeztetés a családok számára ingyenes, az óvodában pedig a szülők jövedelmének önbevallása alapján állapítják meg a térítési díjat. Általános iskolától felfelé viszont a szülőknek jövedelemigazolást kell bemutatniuk.
Ezzel összefüggésben érdekes adatra hívta fel a figyelmet dr. Filvig Géza: 2023-ban az óvodába járó 427 gyerekből a szülői önbevallás szerint 391 gyerek után nem fizetnek térítési díjat, így az ezzel járó a kiadást az önkormányzat viseli. A képviselők elé tárt költségelemzés alapján a Kalocsai Közétkeztetési Intézmény vezetője azt kezdeményezte, hogy a gyermek és diákétkeztetésnél a nyersanyagnormát 25 százalékkal emeljék.
A szavazásnál ezt a kérést a képviselők elfogadták, és a bölcsődétől eltekintve, a szülők által fizetendő nyersanyagnorma költségét úgy állapították meg, hogy az a bölcsődei ellátásnál 544 forint, napközi otthonos óvodai ellátásnál 563 forint, általános iskolai napközinél 600 forint, általános iskolai menzánál 431 forint, középiskolai menzánál 513 forint, kollégiumi ellátásnál 1169 forint.
A szerény mértékben emelt díjakat április 1-jétől kell fizetni.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.