Három hónap után az önkormányzati munka területén is visszatért az élet a normális kerékvágásba. A városi képviselő-testület veszélyhelyzet utáni első, június 25-i ülésén 16 előterjesztést tárgyaltak, néhányát az ellenzéki képviselők szinte kézzel tapinthatóan politikai motiváltságától áthatottan. Természetesen a lényegesebb döntésekről részletesen is beszámolunk, ám mind között talán a legfontosabb volt dr. Filvig Géza napirend előtti felszólalása, amelyben a koronavírus-járvány elleni védekezés veszélyhelyzet ideje alatti - kétségtelenül sikeres – polgármesteri és önkormányzati tevékenységét mutatta be. A testületi ülésen elhangzottak az élő közvetítésnek köszönhetően mindenki által követhetőek voltak.
Amint az a képviselő-testületi ülés beharangozójában megírtuk, a veszélyhelyzet három hónap hét napja alatt a polgármester a katasztrófavédelmi törvényben írt jogkörében eljárva (különleges jogrend) rengeteg, összesen 108 határozatot, két rendelettel kihirdetett döntést hozott.
Aki itt élt a városban, az mindezt személyesen is megtapasztalhatta, illetve a veszélyhelyzethez alkalmazkodó aktív kommunikációnak köszönhetően szinte azonnal értesült róla.
A polgármester összefoglalójában felidézte a járvány, illetve a veszélyhelyzet ideje alatt hozott, már kissé feledésbe merült, de akkor húsba vágóan fontos intézkedéseket.
Mint emlékezetes,
NEM KEVESEBBRŐL VOLT SZÓ, MINT A BÖLCSŐDE, ÓVODÁK BEZÁRÁSÁRÓL, A GYERMEKFELÜGYELET, AZ ÉTKEZÉS, KÖZTE AZ ISKOLAI ÉTKEZÉS MEGSZERVEZÉSÉRŐL, A JÁTSZÓTEREK BEZÁRÁSÁRÓL, A PIAC LEZÁRÁSÁNAK VAGY LÁTOGATÁSA ENGEDÉLYEZÉSÉNEK DILEMMÁJÁRÓL.
Még soroljuk is, de immár az alapján, ami az ülésen elhangzott.
Dr. Filvig Géza az eltelt hónapok esszenciáját adó tájékoztatásának bevezető részében elmondta:
„Március elején kezdődött hazánkban is az a megbetegedés-sorozat, amit a koronavírus okozott. A kormány március 11-én rendelte el a veszélyhelyzetet.
Ilyet Kalocsa város lakosságának még nem kellett átélnie sem a védekezést, sem a jogi helyzetet illetően, azaz, hogy a képviselő-testület nem működik. Azt gondolom, Kalocsa a védekezésben jól helyt állt, mind a szükségesség, mind az arányosság érvényesült a döntéseinkben, illetve, hogy mindazt megtegyük a lakosság védelme érdekében, amit a lehetőségeink biztosítanak.
Hálás vagyok dr. Bedics Andreának, a Helyi Védelmi Bizottság elnökének; nagyon jól együtt tudtunk dolgozni, nagyban segítette a munkánkat.
Hálás vagyok kollégáinknak, munkatársainknak, az intézményvezetőknek. Voltak olyan helyzetek, amikor vasárnap délelőtt tartottunk értekezletet arról, hogy hétfőn milyen intézkedéseket vezessük be – például óvoda bezárás-nyitás, gyermekétkeztetés témákra gondolok.
Hálás vagyok rendőrkapitány úrnak, ő is segítségünkre volt. Továbbá a rendőrségnek, készenléti rendőrségnek, polgárőrségnek, a katasztrófavédelemnek.
Azt gondolom, mindenki mindent a védekezés elé helyezett, így tudtunk hatékonyan dolgozni. Az egészségügyi, szociális ágazatban dolgozóinkra nagyon nagy feladat hárult, hiszen ilyen speciális helyzet még nem volt.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
A mentális nyomás abból adódott, hogy a helyzetet hogyan kezeljük. Nagyon örülök, hogy az önkormányzat által fenntartott kalocsai szociális intézményekben fertőzött beteg nem volt.
Azt is nagy felelősségnek éreztem a vállamon, hogy magának a helyzetnek a kezelése egy óriási kihívás volt.
Mindent elkövettem annak érdekében, hogy a munkámat úgy végezzem: mindenki érezze, nincs más fontosabb a jelen helyzetben, mint hogy a védekezésből a városért, a lakosságért kivegyem a részem.
Sokat voltam területen, hogy egy-egy konkrét döntés előtt az érintettekkel felvegyem a kapcsolatot.
Voltak kritikus időszakok. Például amikor a vendéglátóhelyek teraszaival voltak problémák, vagy amikor húsvéti időszakban a polgármesterekre ruházták azt a döntést, milyen területeket zárjanak le az adott településen.
A trafikok üzemeltetőivel is kellett beszélnem. Ezúton is szeretném megköszönni nekik a segítséget és együttműködést, hiszen ők is látták: intézkedni kell annak érdekében, hogy ne alakuljanak ki csoportok az adott időszakban.
Húsvétkor nem kellett lezárni területet, a sportpálya, a Duna-part, a különböző közösségi terek nyugalma ennek ellenére biztosított volt.
Voltak problémás helyek, ahol még a hatóságnak is intézkedni kellett, de a problémák nem voltak olyan mértékűek, amelyek a lakosságot nyugtalanították volna.
A járvány terjedésének megelőzésére maszkot osztottunk, fertőtlenítést végeztünk a közterületeken.
Igyekeztünk az önkormányzattal partnerségi kapcsolatban álló vállalkozásokon segíteni annak érdekében, hogy ezt az időszakot át tudják vészelni.
Segélycsomagokat osztottunk, én magam a polgármesteri keretből 18 személynek juttattam rendkívüli segélyt ebben a nehéz időszakban. Létrehoztunk egy krízis - telefonszámot, amellyel az időseket segítettük.
Azt gondolom, nagyon jó visszaigazolás volt az intézkedések sorában, amikor a piacot nem zártuk be, minden óvintézkedést megtettünk a további üzemelésére. Pár héttel később az agrárminisztérium is azt az ajánlást fogalmazta meg, hogy a termelői piacokat működtetni szükséges.
Az is egy jó visszaigazolás volt, amikor az önkormányzat a teraszokra vonatkozó bérleti díjat az egész évre elengedte, de erről is csak később született központi rendelkezés.
Nagyon jó partnerség alakult ki a lakosság és az önkormányzat között. Hálás vagyok érte, mert nagyon fegyelmezetten viselkedett mindenki; a gyermekek otthon maradtak a szülőkkel, egyeseknek távmunkában kellett dolgozni, közben a vásárlási időkorláthoz kellett alkalmazkodni a 65 év fölötti korosztály védelme érdekében, sorolhatnám. Mindenki toleránsan kezelte a helyzetet.
Köszönetet szeretnék mondai az adományozóknak, akik különböző formákban adták az adományaikat.
Köszönetem fejezem ki mindazoknak a médiumoknak, akik a lakosság tájékoztatásában segítségünkre voltak.
Sajnos Kalocsán is érzékelhető volt az ellenzéki politizálás. Kritizálták az önkormányzati intézkedéseket, az adományozókra is tettek megjegyzéseket. Ezt sajnálattal vettem tudomásul, de abban a helyzetben nem volt idő ezzel foglalkozni, a munkára kellett koncentrálni. Még egyszer hangsúlyozom, Kalocsa nagyon jól szerepelt már csak azért is, mert az idősotthonokban nem volt fertőzött.
Köszönet érte, köszönöm, hogy meghallgattak.” – fejezte be napirend előtti felszólalás keretében adott tájékoztatását dr. Filvig Géza.
A témához kapcsolódik, hogy az ülés későbbi részében képviselői kérdésre válaszolva dr. Filvig Géza elmondta: a teraszok bérleti díjának elengedése mindenkire vonatkozott. Száz százalékos bérleti díj mentességben azok részesültek, akiknek az üzlethelyisége ténylegesen zárva volt, nem tudták folytatni a tevékenységüket. Aki korlátozott mértékben ugyan, de tovább működtek, azok 50 százalékos bérleti díj csökkentésben részesültek az adott időszakra vonatkozóan.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.