A hagyományos életvitel projektnapok újabb állomásához érkeztek a Kalocsai Szent István Gimnázium végzős tanulói február 9-10-én.
Első napon tanulóink a család, otthon, háztartás témakört dolgozták fel meghívott előadóink segítségével. Bálint Sándorné védőnő a szűrővizsgálatok fontosságáról tartott előadást mindhárom osztályban, régi diákunk, dr. Zsubori László szájsebész-fogorvos pedig – szakmai életútjának bemutatását követően- a dentálhigiénia fontosságáról.”- olvasható a portálunknak megküldött beszámolóban.
Az egészségmegőrzés mellett szó volt a fogyatékkal élők segítéséről is. A Kalocsai Nebuló EGYMI pedagógusai (Csupor Zsolt Jánosné, Pánczél Zita, Fonyódiné Török Gyöngyvér) vezették az érzékenyítő foglalkozásokat, melyek keretében először egy feladatlaphoz kötött játék, majd egy film (Kvalla Gábor: Csak annyira más, mint bárki) mentén bontakozott ki a beszélgetés a csoportokban. A napot a Polgármesteri Hivatal nagytermében zárták a tanulók, ahol először dr. Kiss Csaba jegyző ismertette velük az önkormányzat és a hivatal működését, majd Kohl Irén a Kormányablakban történő ügyintézésről tartott tájékoztatót nekik.
Forrás: SZIG
Az Életvitel program második napján főként a pénztárcánkat érintő kérdésekről volt szó. Elsőként Mészáros Mónika, a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara képviseletvezetője volt a vendégük, aki a tudatos fogyasztói magatartásról tartott előadást a végzősöknek. Őt Kovács Zoltán, a NAV munkatársa követte, aki az adózás szerepéről, a különböző adófajtákról és az ezekkel kapcsolatos állampolgári kötelezettségekről adott tájékoztatást.
A tanulók többsége felsőfokú tanulmányok előtt áll, ezért számukra igen fontos, hogy tervezni tudják tanulmányaik költségeit.
Ebben segített Somogyvári Gergely előadása a jövőben várható kiadásokról, valamint a diákhitel felvételének lehetőségéről.
A Padtárs program keretében két előadó érkezett hozzánk. Szűcs Attila az Európai Unió szervezeteiről, működéséről beszélt, majd a választási rendszert egy játék segítségével szemléltette. Ehhez a tanulók ötfős „pártokat” alakítottak osztályonként, röviden ismertették a „pártprogramot" is, majd megtartottuk a titkos szavazást. Végül öten be is jutottak a képzeletbeli parlamentbe.”A tájékoztató folytatásában Schöck Csanád néhány példán keresztül a legfontosabb fogalmakat és összefüggéseket vázolta fel.
Forrás: SZIG
A tanulók is felkészültek néhány témából, kiselőadásokat állítottak össze pl. a biztonságos közlekedésről, a reklámok szerepéről, a háztartás költségeiről, a takarékosság és a környezetbarát tisztítás lehetőségeiről az energiatakarékos életmódról, a környezetszennyezésről, katasztrófavédelemről, öltözködéskultúránkról, tehát számos olyan témáról, amivel hétköznapjainkban lépten-nyomon találkozunk.
Forrás: SZIG
A végzős diákok a két nap alatt elhangzott információkról és tapasztalataikról feljegyzéseket készítettek, amelyeket remélhetőleg később is fel tudnak majd használni.
Köszönjük vendégeinknek, hogy elfogadták meghívásunkat és közreműködtek az előadásokon, szakmai hozzáértésükkel nagy segítséget nyújtva iskolánk 12. évfolyamos diákjainak.”- zárul Grabiczáné Fekete Zsuzsanna által portálunknak megküldött beszámolója.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.