Az alábbiakban változtatás nélkül tesszük közzé a Szent István Gimnázium portálunknak megküldött beszámolóját.
Meghívott előadóink a kezdetektől komoly partnereink, szerencsére a rendhagyó forma számukra sem jelentett nagy kihívást. Gimnazistáink pedig már az eltelt majdnem egy év során rutinos digitális tanulókká váltak. Az előadások ezúttal a Család-otthon-háztartás témakör jegyében zajlottak.
Az első napon a családot és annak háztartását érintő pénzügyekkel foglalkoztak. Markella Viktor, az OTP Bank fiókvezetője előadásában a háztartásról, mint gazdasági formációról beszélt nekik, kitért a jövedelmek fajtáira, azok észszerű elköltésével kapcsolatban is adott tanácsokat, illetve a pénzügyi intelligencia fogalmát is értelmezte. Péjó Zoltán, a Bács-Kiskun Megyei Kereskedelmi és Iparkamara képviseletvezetője a tudatos fogyasztói magatartásról tartott előadást. A vásárlási szokások mellett kitért az értékesítési módszerekre, az eredetvédelem, a védjegyek szerepére, illetve a tudatosság fontosságára a termékválasztásban. Az adózással kapcsolatban sok hasznos információt osztott meg a diákokkal Kovács Zoltán, a Nemzeti Adóhivatal előadója. Áttekintette az állami bevételek típusait, az adórendszer jellemzőit, kitért az adók fajtáira, a munkaviszonnyal járó kötelezettségekre. Zárásként a diákmunkát vállalókat látta el hasznos tanácsokkal. A napot A pénz világa című előadásával Kabdebó Ferenc közgazdász, történelemtanár zárta, aki a gazdaság alapfogalmait, főbb jelenségeit tekintette át részletesen, segítve a tizenkettedikeseket a történelem érettségire való felkészülésben.
A második napon az ember állt a középpontban. Szeleczki Attiláné tanárnő A fogamzás és a fogamzásgátlás című előadásában nem csupán a biológiaórán hallott ismereteket bővítette ki, de kitért a családtervezéssel kapcsolatos tudnivalókra is. Az online bejelentkezések sorát Csupor Zsolt Jánosnénak, a Kalocsai Nebuló EGYMI intézményvezetőjének érzékenyítő foglalkozása zárta, aki a fogyatékkal élők segítésére hívta fel a figyelmet. A diákok megtekinthették Kvalla Gáborral közösen készített filmjét, melynek címe: Segíteni nektek – A munka világáról másképp. A fogyatékkal élők munkavállalásáról szóló film igazán szemléletformálóra sikerült: segített meglátni a fogyatékosság mögött a személyiséget, az elfogadás és segítség szavak pedig egészen új jelentést nyertek a foglalkozás során, melyet a közösen készített szófelhők szemléltettek is.
Az életvitel tantárgy keretében a végzősök választhattak önállóan kidolgozható témákat is, amelyeket társaiknak mutattak be. Többen is éltek a lehetőséggel, hogy pl. az öltözködés kultúrájáról, a reklámokról, a divatról, a háztartási tisztítószerekről, a takarékosságról, valamint a biztonságos közlekedésről osszák meg tudásukat.
A tanulók az elhangzott előadásokról feljegyzéseket készítettek, ezek alapján kapnak év végi osztályzatot. Hogy ezeket az ismereteket hogyan hasznosítják majd felnőtt életükben, az később derül ki. Bízunk benne, hogy az elhangzottak segítenek majd nekik a jövőben.
A Kalocsai Szent István Gimnázium ezúton köszöni az előadók közreműködését, akik nagyban hozzájárultak a program lebonyolításához, és a tanulói visszajelzések alapján sok hasznos gyakorlati ismerettel szolgáltak gimnazistáinknak jövőjük alakításához.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.