Jövő év elején kezdheti meg az áramtermelést a Leningrád Atomerőmű II. kiépítés 2. blokkja, amelyen sikerrel végezték el a fizikai indítást megelőző tesztsorozatot. Mittler István, a Paks II. Zrt. kommunikációs igazgatója kiemelte, ez lesz a világon a negyedik, termelésbe bekapcsolt VVER-1200 blokk, amely a ma elérhető legkorszerűbb technológiát képviseli. Ugyanilyen egységek épülnek Pakson is.
Egy lépéssel közelebb a kereskedelmi üzembe állításhoz Paks II. újabb referenciablokkja – a Leningrád Atomerőmű II. kiépítésének 2. egysége. Befejeződött a fizikai indítást megelőző, meleg járatásnak nevezett ellenőrzéssorozat – hívta fel a figyelmet Mittler István, a Paks II. Zrt. kommunikációs igazgatója. Mint mondta, a melegjáratás során még nincs üzemanyag a reaktorban, üres üzemanyag-kazettákkal tesztelik a rendszert. Az ellenőrzés során egyebek közt a biztonsági berendezések működését vizsgálják normál üzemi és üzemzavari körülmények között. A kommunikációs igazgató a Roszatom közleményére utalva kiemelte, hogy mintegy 150 különböző tesztet végeztek el a szakemberek. A vizsgálatok igazolták, hogy az új blokk fő- és segédüzemi berendezései és technológiai rendszerei alkalmasak az üzemszerű működésre.
A következő fontos lépés az úgynevezett fizikai indítás lesz, amely során beemelik a reaktorba az üzemanyagot, majd újabb tesztelések sora veszi kezdetét, mielőtt először a hálózatra kapcsolnák a reaktort. Az ütemterv szerint a Leningrád Atomerőmű II. kiépítés 2-es blokkja 2021 első negyedévében kezdi meg az termelést. Ez lesz a negyedik továbbfejlesztett harmadik generációs VVER-1200 blokk, amely bekapcsolódik a villamosenergia-ellátásba.– foglalta össze Mittler István. Hozzátette, az első a Leningrád Atomerőmű II. 1-es egysége, amely 2018 novemberében kezdte meg a kereskedelmi célú áramtermelést, két hasonló egység pedig Novovoronyezsben működik.
A Paks II. Zrt. kommunikációs igazgatója aláhúzta, a ma elérhető legkorszerűbb blokktípusról van szó, amelynek kifejlesztésekor a biztonságnövelés nagy hangsúlyt kapott.
Biztonságos, kiszámítható, klímabarát módon termelnek az atomerőművek, ráadásul megfizethető áron, amit a Magyar Energetikai Közmű-szabályozási Hivatal napokban napvilágot látott elemzése is alátámaszt
– fejtette ki Mittler István.
Azt mondta, az Európai Unió tagállamai közül Magyarországon a legolcsóbb a villamos energia, európai viszonylatban pedig a második helyen áll hazánk az áram árversenyben. Magyarországnál csak Szerbiában kedvezőbb a lakossági villamos energia ára. Májusban az áram átlagára 10,85 eurócent/kWh volt hazánkban, ahol köztudottan a termelés felét a Paksi Atomerőmű adja. Az atomerőműveit leállító Németországban 32,65 eurócent a villamos energia átlagára, azaz háromszorosa, mint nálunk, s legdrágább az egész Európai Unióban.
* Támogatott tartalom.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.