Az épülő Kalocsa-Paks Duna-híd munkaterületének februári átadása óta nagyot lépett előre a folyami átkelő fizikai megvalósítása. A Duna huszadik magyarországi hídja a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) beruházásában és a Duna Aszfalt Zrt. kivitelezésében épül, a létesítmény helyén és a hozzá vezető út nyomvonalán látványosabb építési tevékenység az idei év közepétől látható. A 2×1 sávos, a hullámtéri részekkel együtt összesen 946,2 méter hosszúságú, tíztámaszú híd mederben lévő két pillérének zsaluzása október második felében kezdődött.
A Duna-híd két mederpillére egyikének, a kalocsai oldalon lévő cölöpözésének előkészítése jelenleg is tart. A munkát búvárok közreműködésével, nyolcméteres mélységben, 12-14 fokos vízben végzik. A cölöpözés előkészítéséhez lakóházméretű, rácsos acélszerkezeteket, úgynevezett kéregelemeket helyeznek a Duna aljára – pillérenként 26-ot –, s a rácsszerkezet megfelelő helyeire illeszti a búvár a később leengedett acéltölcséreket (kúpokat), melyeken át történik majd a cölöpfúrás és betonozás. Az építésvezető teol.hu-nak adott helyszíni tájékoztatása szerint a mederpillérek alá húszméteres cölöpök készítésére lesz szükség. Az építési munkálatok alatt a Dunán a hajóforgalom kisebb eltereléssel, de zavartalan. A híd átadásának céldátuma 2024. május hó.
A Duna huszadik magyarországi hídja
A paksi és kalocsai térséget összekötő, 946 méteres műtárgy lesz a Duna huszadik magyarországi hídja. Három részből áll majd: a mederhídhoz csatlakozik a két ártéri híd. Összesen tíz támasz készül, ebből kettő a mederben, egymástól kétszáz méterre. A merevítésről a speciális szerkezetű főtartó elemek, a 22 méter magas vasbeton pilonok (tartóoszlopok), illetve a belőlük kiinduló kábelek gondoskodnak. A kivitelezés várhatóan 2024 májusában fejeződik be.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.