Amint emlékezetes, múlt csütörtökön a Városházán a víz világnapja alkalmából tartott konferencián szólalkozott össze dr. Bagó Zoltán polgármester Font Sándor országgyűlési képviselővel, egy akkor 300 milliónak, Bagó Zoltán újabb megnyilvánulása szerint 400 milliónak mondott pályázati maradványösszeg felhasználásával kapcsolatos nézetkülönbségük miatt. Mivel a konferencia adta körülmények nem tették lehetővé a polgármester számára, hogy részletesebben kifejtse álláspontját, és így csupán annyit tudtunk meg, hogy szerinte Font Sándor „hazudozik”, „csúsztat”, ezért még pénteken emailben kértünk Bagó Zoltántól nyilatkozatot az elhangzottakkal kapcsolatban. A polgármester megkeresésünkre hétfő reggelig nem válaszolt, holott azt Messenger-üzenetben is megerősítettük, amely üzenetet szombat reggel 7:13-kor elolvasott. Időközben azonban közösségi médiás profilján egy hosszú írással jelentkezett, amelyben megismétli a „hazudozás” vádját, immár kiterjesztve azt, úgymond, a „Font-hívőkre” is.
A víz világnapján tartott konferencián történtekről tudósítottunk,
majd a kiegyensúlyozottság jegyében kértük és vártuk a polgármester válaszát. Annak híján e cikkünkben a közösségi médiában tett bejegyzését szemlézzük, amelyet bő félórával üzenetünk olvasása után tett közzé, bár arról portálunkat mostanáig nem értesítette.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Az „El a kezekkel a Város pénzétől!” címmel közzétett írásában Bagó Zoltán röviden beszámol a víz világnapi konferenciáról, annak kapcsán a Nemzeti Víziközművek Zrt.-hez – a terhek, és javak átadásával – történt csatlakozásunknak köszönhetően városunkban idén megvalósuló, az ivóvíz-infrastruktúrát érintő beruházásokról, amelyek keretében idén összességében 260 millió 390 ezer forint értékben, mintegy 3,5 kilométer hosszban újulhatnak meg a város utcáit ellátó nyomóvezetékek, emellett sok lakossági bekötés is megújulhat. További 62 millió forintból a szennyvíztelepen és a szennyvíz-továbbító rendszer egyes gépészeti elemein történhetnek fejlesztések, felújítások.
E hírek közlése után a vitás kérdésre tér:
De sajnos nem ennyire pozitív az összkép, mert tudnánk még saját hatáskörben is fejleszteni … ha hagynák!”– írja a polgármester, hozzátéve: Kalocsa kertvárosi részén a legsúlyosabb a rendszeres csőtörések okozta helyzet, ahol a jövőben olyan forrásból szeretnének a hálózatot felújítani, mely pénzösszeget álláspontja szerint már évekkel ezelőtt elnyert a város, csak azt tervezésről kivitelezésre kell átsorolni.
A polgármester felidézi: a Paks II. atomerőmű beruházás fejlesztéséhez kapcsolódó kerítésen kívüli beruházások víziközmű-ellátásának biztosítása érdekében korábban megalakult a Paks és Térsége Közműfejlesztési és Beruházási Önkormányzati Társulás, amelynek Kalocsa Város Önkormányzata is tagja. Városunk a Társulásban Kalocsa vízellátása és szennyvíztisztító telepének fejlesztése, tervezése érdekében vett részt és nyert el támogatást, amely támogatási összeg egy része felhasználásra került, a vízjogi létesítési engedélyezési és kivitelezési tervdokumentációk elkészültek, és valamennyi a létesítéshez szükséges engedélyt beszereztek.
Ebben a projektben „beragadt” több mint 400 millió forint, amivel az előző vezetés nem tudott mit kezdeni!” Éppen ezt a forrást próbálja Font Sándor országgyűlési képviselő december óta ’elkobozni’ a várostól, úgy, hogy politikailag megfélemlítve több környékbeli kollégámat is közös nyilatkozattételre kényszerített”– írja a polgármester, aki hozzáteszi, ez az ő tudtán kívül történt, azonban azt is leírja, hogy december 18-án reggel informális megkeresés érkezett Kalocsa Város Önkormányzata felé, hogy a tárgybeli támogatás keretében képződött támogatási maradványösszeg átcsoportosítását kezdeményezi Font Sándor a barákai felújításra – amihez Bagó Zoltán szerint 3-4 milliárdra volna szükség –, és ehhez a Kalocsa környéki önkormányzatok hozzájárulását, támogatását kéri.
Jól értik! Nem a támogatást nyújtó közreműködő szerv, vagy nem a Minisztérium hanem Font Sándor”– írja a polgármester, hozzátéve, hogy ő még aznap tájékoztatta a polgármestereket, hogy az említett támogatási összeg a hatályos támogatási szerződés értelmében Kalocsa Város Önkormányzatát illeti.
Azt is kifejti, hogy ezt a forrást Kalocsa Város Önkormányzata a támogatott projekt keretében megtervezett kalocsai lakóutcák víziközmű-rendszerének rekonstrukciójára, kivitelezésére kívánja felhasználni.
A polgármester úgy véli, a Kalocsa Város Önkormányzata által elnyert támogatás felhasználásáról kizárólag Kalocsa Város Önkormányzata jogosult döntést hozni az illetékes támogató szervvel egyeztetve – ezen
Álláspontjának az alátámasztására a hatályos támogatási szerződést, illetve a magyar jogrend rendelkezéseit említi a polgármester, azonban mellőzve a törvényi hivatkozás pontos megjelölését és a támogatói szerződés vonatkozó pontjainak ismertetését, így ezeket ellenőrizni nincs módunkban.
Min folyik a vita?
Ám egyelőre az sem tisztázott, hogy a feladatok és erőforrások, azaz a kötelezettségek és javak átadását szabályozó törvényi környezet és a vagyonátadás során született jogi dokumentumok hogyan rendelkeznek a feladatellátásra elnyert források felől.
Egyelőre nem teljesen világos tehát, hogy konzorcium által elnyert forrás maradványa
Az viszont a polgármester szándékairól a posztjából megtudtuk, hogy ő a Nemzeti Vízművek által tervezett beruházásokon kívül összesen tíz utca, a városi ivóvízellátó hálózat fejlesztése, rekonstrukciója tárgyú tervezési feladat keretében elkészült kiviteli tervdokumentáció részeként az alap műszaki tartalom részét képező öt utca, illetve opcionálisan további öt utca vízvezeték-rendszerének felújítását szeretné finanszírozni.
Forrás: Illés György / KALOhírek
Szimpla hangulatkeltés?
Hogy se hiú reményeket, sem irigykedést a kimaradó utcák lakói körében ne szítsunk, a tervekben szereplő utcákat itt nem közöljük.
Bagó Zoltán viszont a szokás szerint a „Pártok nélkül, pártok felett, Csak a város!” szlogennel záruló bejegyzésében megnevezi őket, és határozottan felhívja az adott utcákban lakók figyelmét arra, hogy
Font Sándor az ő utcáikra szánt felújítási pénzt akarja az utolsó pillanatban elvenni, és helyette az ezekre szánt pénzt a barákai vízműre költeni – jogszabályellenesen!”A bejegyzés záró szakaszában a polgármester kifejti ama vélekedését, hogy ez a pénz a városunké, és ő nem fogja hagyni, hogy olyan forrást vegyenek el tőlünk, amit már évekkel ezelőtt jogosan elnyertünk, Barákát pedig [tudniillik, a Kalocsán és a térség településein fogyasztott ivóvíz forráshelyét] fejlessze az állam, ha már elvette a várostól a víziközműveit!
A Városházán történtek, Bagó Zoltán olvasatában
Ezt a kérdéskört feszegette a városházi ünnepségen Font Sándor, ezért keveredtünk nyilvános szóváltásba! Elfelejtette, hogy hol van, hogy vendég, és hogy ez egy szakmai konferencia! Hozzászólása egyértelműen botrányos és nem oda illő volt, a meghívott országos vendégek és szakemberek a távozása után egyetemlegesen ítélték el szakmaiatlan és udvariatlan fellépését”– állítja Bagó Zoltán, aki Font Sándor csütörtöki hozzászólását „kínos leszereplésnek” nevezi, hozzátéve:
Emlékeztetem ezúton is ismét a képviselő urat arra az ígéretére, mely szerint a már elnyert pályázati források sorsába nem fog beavatkozni! Egyszer azt állítja, hogy én akadályozok egy fejlesztést, egyszer pedig azt, hogy beleszólásom sincs a forrás sorsába, mert az az államé. Egyik sem igaz, össze-vissza beszél!”– írja a polgármester, aki szerint – amint fogalmaz – „Font és helyi rajongói minden fejlesztési érdemet magukénak tulajdonítanak, de a források elvonásától és a be nem tartott ígéretektől próbálja magát mindegyik jó távol tartani”.
Kérem, fejezzék be a Font-hívők a hazudozást, mert itt az ideje betartani azokat, amiket ígértek!”– zárul a bejegyzés.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.