Példa nélküli eset történt a Bács-Kiskun megyei Főügyészség történetében, Polt Péter legfőbb ügyész február 15-én, a nyilvánosság számára indokolás nélkül, azonnali hatállyal menesztette posztjáról dr. Nánási László Bács-Kiskun megyei főügyészt és helyettesét, Pályi Krisztinát. A hírt először a kecskeméti Hírösvény hozta nyilvánosságra. A Legfőbb Ügyészség még egyetlen alkalommal nem indokolt személyi döntést, így hivatalosan nem tudható, miért váltották le ilyen drasztikus módon a két ügyészségi vezetőt. Ugyanakkor lapinformációk szerint egyik legnagyobb hazai húsipari cég, a kiskunfélegyházi székhelyű Hungary Meat Kft. olasz tulajdonosának, Piero Pininek a megyei főügyészségnél folyó büntetőügy buktatta el a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség vezetőit.
Polt Péter legfőbb ügyész november 15-én, azonnali hatállyal felmentette a beosztásából dr. Nánási Lászlót, Bács-Kiskun megye főügyészét, valamint Dr. Dókáné, dr. Pályi Krisztina főügyészhelyettest – írja a Hírösvény.
A kecskeméti hírportál emlékeztet rá, hogy Legfőbb Ügyészség soha nem indokol meg személyi döntést, így hivatalosan az sem tudható, miért váltották le azonnali hatállyal a két vezetőt.
A lap ugyanakkor úgy tudja, amit immár más médiumok is tudni vélnek, hogy az egyik legnagyobb magyarországi húsipari cég, a kiskunfélegyházi székhelyű Hungary Meat Kft. olasz tulajdonosának, Piero Pininek a büntetőügye buktatta el a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség vezetőit
Arról évekkel ezelőtt mi is beszámoltunk, hogy az olasz húsguru ellen nyomozást indított a NAV Dél-alföldi Bűnügyi Igazgatósága.
Pini, akinek több európai országban van húsüzeme, ez év márciusáig szabadlábon védekezett, majd letartóztatták, mert társaival megpróbálták meghiúsítani a nyomozás eredményességét.
Ezt követte az alkudozás a nyomozást felügyelő főügyészséggel a többszereplős, ötmilliárdos adócsalási ügybe - írja a Hírösvény.
Pini az eljárás során tagadta a bűnösségét, de júniusban kárenyhítésként befizetett kettőmilliárd forintot, továbbá egymillió eurót ajánlott fel a szabadlábra helyezésért, ám továbbra is előzetesben maradt.
Nemrégen újabb, csaknem egymilliárd forintot fizetett be a NAV számlájára.
A Bács-Kiskun megyei főügyészség a napokban végül indítványozta a szabadlábra helyezését úgy, hogy még óvadékot sem kértek tőle.
A bíróság a főügyészség indítványának helyet adva helyezte szabadlábra Pinit.
A portál információi szerint ekkor szakadt el a cérna a Legfőbb Ügyészségen.
Egyelőre még nem tudni, hogy a két menesztett főügyészségi vezető ellen indul-e hivatalos eljárás a munkavégzésükkel kapcsolatban, vagy más beosztásban maradhatnak tovább az ügyészségi szervezetben.
Miután a két vezetőt menesztették, Polt a főügyészi posztra dr. Gyugyi Csillát, a Pest Megyei Főügyészség osztályvezető ügyészét — aki korábban a Bács-Kiskun Megyei Főügyészségen volt osztályvezető, nevezte ki. A főügyész helyettese pedig dr. Német Zsolt, a Kecskeméti Járási Ügyészség eddig vezetője lett.
Nánási László 2001-től Bács-Kiskun megye főügyésze, Pályi Krisztina 2013. július 1- óta főügyészhelyettes.
Nánási László 1960-ban született Kiskunfélegyházán. Az ottani általános iskolai és gimnáziumi tanulmányai után felsőfokú végzettséget a József Attila Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán szerzett 1984-ben.
Az egyetem előtt majd után sorkatonai szolgálatot teljesített. Az ügyészi szervezetben 1984-ben helyezkedett el fogalmazóként Kiskunfélegyházán. A jogi szakvizsgát 1986-ban tette le. Ebben az évben ügyészi kinevezést kapott a Kecskeméti Városi Ügyészségre, ahol 1988-ban vezető-helyettes ügyész lett. 1993-ban áthelyezték a Bács-Kiskun Főügyészségre, ahol csoportvezető ügyészi, osztályvezető ügyészi, majd 2001-től 2019. november 15-ig főügyészi beosztást töltött be.
Tudományos tevékenysége során az igazságszolgáltatás, az ügyészség, a büntetőjog történetével, annak anyagi és eljárási rendelkezéseivel kapcsolatos, továbbá a magyar jogtudósok életművét feltáró írásai jelentek meg különböző szakmai folyóiratokban, gyűjteményes kötetekben, továbbá szerkesztett, írt ezen témakörökben könyveket, könyvfejezeteket.
2010. június 30-án szerzett PhD fokozatot a Szegedi Tudományegyetemen, témája a magyar királyi ügyészség volt. Számos előadást, oktatást tartott különböző szakmai képzéseken, konferenciákon, mások mellett Kalocsán is. 2018-tól a Szegedi Tudományegyetem címzetes egyetemi docense.
Elismerései:
Kozma Sándor-díj, 2005.
Köztársasági Érdemrend Középkereszt, 2011.
Finkey Ferenc-díj, 2015.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.