Érdemes volt a naptárban már tavaly előjegyezni a 2016. évi, március 19-én és 20-án, immár hetedik alkalommal megrendezett kiskőrösi Duna-Tisza közi Agrár Expo-t, amely az eltelt évek alatt vitathatatlanul érdemelte ki a régió agráripari csúcsrendezvénye címet. A kalocsai látogatók szerint – egyébként sokan osztották ezt a véleményüket – a kalocsai járás nemcsak a bemutatott, kitűnőbbnél kitűnőbb termékeivel, de választott tisztségviselőinek számát tekintve is felülreprezentálta magát. Kalocsaiként különösen jó volt ott lenni, még ha az agrárgazdaság jelenlegi helyzetéről szóló előadások szerint az ágazat még több figyelmet, még több forrást érdemelne.
A sportcsarnokban 10 órakor kezdődő expo ünnepélyes megnyitását a felharsanó vadászkürtök jelezték, majd a lelátókon helyet foglaló magas rangú vendégeket, köztük a kalocsai járás szinte valamennyi polgármesterét, a kiállítókat és látogatókat Domonyi László, Kiskőrös város polgármestere köszöntötte. Mi sem természetesebb, hogy másodikként rögtön Font Sándor, a választókörzet országgyűlési képviselője, a parlament mezőgazdasági bizottságának elnöke üdvözölte a jelenlévőket. Közülük megkülönböztetett tisztelettel Kis Miklós Zsolt, agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkárt, dr. Gyuricza Csabát, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnökét, Domján Gergelyt, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Bács-Kiskun Megyei Szervezetének elnökét, akik rövid tájékoztatást is tartottak az aktuális pályázati, és egyéb fejlesztési lehetőségekről.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
Előadásában mindhárom szakember azt hangsúlyozta: a 2016. év különös jelentőséggel bír az uniós pályázatokat tekintve, hiszen nem tudni, hogy 2020 után egyáltalán lesz-e, ha igen, milyen formában valósul meg az agrárium uniós forrásból történő támogatása. Az előadók optimizmusa azonban töretlennek bizonyult a közel száz stand, mintegy 70 élelmiszer-termelő, közel 30 kiállító, és már a megnyitón mintegy félezer érdeklődő láttán.
Azt fontos leszögezni, hogy a kiskőrösi agrár expo elsősorban a térség termelőit felvonultató seregszemle. A rendezvény fő célja az elmúlt hat évben nem változott: a minőségi alapanyagokból készült kézműves magyar élelmiszerek népszerűsítése, értékesítése, lehetőségeik bővítése. Ha már valami kézműves, e szó hallatán a gyakorlott vásárlónak a hagyományos technológiák, illatok, ízek jutnak az eszébe. A képzettársítás ezúttal persze háttérbe szorulhatott, hiszen lehetőség volt az olyan minőségi alapanyagokból készült kézműves élelmek kóstolására és vásárlására is, mint például a házi készítésű füstölt hentes áruk, kézműves sajtok, borok, pálinkák, mézek, lekvárok, olajok, zöldségpástétomok, préselt gyümölcslevek, biotermékek, de túl hosszú lenne a sor, ha a teljességre törekednénk.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
A vásáron szimpátiát keltett, hogy a családok legkülönbözőbb generációi együtt érkeztek, sok apuka, anyuka, nagypapa, nagymama vette a fáradságot, és elmagyarázta a kisebbeknek, hogy egyes élelmiszerek minősége miből adódik, vásárlásuknál mire kell figyelni, és persze, hogy ez az én gyermekkoromban is így készült…
Dicséret illeti a rendezőket, amiért az expo szakmai jellege végig megmaradhat. Nem csupán a látványosságra törekedtek, nem tánccsoportok, énekesek jöttek-mentek, hanem az érdeklődők valóban elmélyült szakmai beszélgetéseket folytathatnak. Mindebből következik, hogy a látogatók vásárlásán kívül beszállítói szerződések is körvonalazódnak, egy-egy termékre, a kívánt mennyiség megjelölésével kértek árajánlatot. A bemutató tehát az üzletről is szól, hiszen például a legnagyobb magyar pénzintézet munkatársai konkrét agrárhitel termékkínálattal érkeztek.
Forrás: Borbély-Juhász Ágnes / KALOhírek
Élénk, egyes, a kalocsai járásból érkezett termelők standjainál talán a legnagyobb volt az érdeklődés. A kalocsai Rácz József kistermelő, valamint a Vénfamília Kft. házi készítésű füstölt és töltelék árui, a Dallos mézeskalács, a hajósi Bercsényi családi méhészet, a hajósi Huszárborház, na és persze az itt nem említett kitűnő termelők produktumai méltán tölthettek el bennünket, kalocsaiakat büszkeséggel. A kalocsai világhírű népművészeti motívumok autentikus megjelenítésében ezúttal is Bolvári Sándorné, Ica néni, Farkas Sándorné pingáló, valamint Dusnoki Bálintné porcelánfestő asszonyok jeleskedtek.
Aki egy igazi jó hangulatú, a szakmai mellett gasztronómiai élményekben is gazdag programra vágyik, az látogasson el Kiskőrösre, a városközpontban lévő sportcsarnokban vasárnap estig, ingyenes belépés mellett várják az érdeklődőket!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.