Kétes kinézetű, különös tapintású, feladó és címzés nélküli levélcsomagot talált tegnap este dr. Bálint József a kapuja előtt. A kalocsai polgármester hiába próbált rájönni, mi lehet a kéretlen küldemény tartalma, a vastag papírból készült, lezárt, közepes méretű boríték rejtette tárgy eredetére sehogy sem tudott rájönni. Választott tisztségviselő lévén okkal - joggal gondolhatta: jobb, ha nem piszkálja a ki tudja milyen szándékkal küldött, milyen veszélyeket rejtő csomagot, amit ha ártó szándékkal helyeztek a bejáratba, bizonyosan kockázatot jelent arra, aki felbontja.
A rövid hezitálást tettek követték. A bejelentés után már a kalocsai rendőrkapitányság nyomozói és a katasztrófavédelem munkatársai eredtek nyomába, mit álcázhat a szerencsés esetben az ujjlenyomat- és nyálminta vételére is alkalmas levélcsomag.
Arról nincs tudomásunk, hogy a rendőrségre szállított inkriminált küldeményt milyen vizsgálati módszerekkel, milyen típusú analízisnek vetették alá, de annyit magától a polgármestertől sikerült megtudnunk:
a levélcsomag azt a kedvenc bicskáját tartalmazta, amit nemrégiben az egyik mesterembernek adott át élezésre.
A szaki elvégezte a munkát, és hogy ne zavarjon, a zsebkést egy lezárt borítékba helyezte a kerítés ajtaja elé, közvetlenül a bejáratba.
Forrás: KALOhírek archív
A jóhiszemű lakatos álmában sem gondolta, hogy a feladót, címzettet nem tartalmazó boríték és annak rejtve maradt tartalma milyen fejtörést és bonyodalmakat okozhat különösen úgy, hogy már jócskán beesteledett és még egy ráutaló szót sem írt a borítékra.
Dr. Bálint József az esettel kapcsolatban portálunknak elmondta: nincs félni és takargatni valója, de mert a küldemény nem a hivatali postával érkezett, azt a háza kapujában találta, szerettei biztonsága érdekében is el akarta kerülni, hogy akár most, akár később bármilyen fenyegetésnek vagy atrocitásnak legyen kitéve a családja.
Végig nyugodt volt, biztos volt abban, hogy a kalocsai rendőrök és a katasztrófavédelem végig szakszerűen és higgadtan eljáró munkatársai hamar kiderítik: mi is történt valójában, mi a tapintásra a papír vastagsága miatt eldönthetetlen tárgy funkciója?
Aki azt hinné, hogy Kalocsa a rosszhiszemű, mocskolódó, ártó és fenyegető tartalmú névtelen küldeményeket, bejelentéseket tekintve egy civilizált város,
az sajnos téved.
A különböző hivatalokhoz és hatóságokhoz számos olyan, szerencsére kötelezően nem kivizsgálandó tartalmú levél érkezik, amelyekről a címzettként feltüntetett hivatalok a legtöbb alkalommal sejtik, hogy annak valójában ki a feladója.
Újabban a közösségi médián is terjednek a hasonló tartalmak, és ugyancsak újabban, ezek már nem minden esetben maradnak jogi következmények nélkül.
Ennek fényében a kalocsai polgármester reakciója teljesen érthető még akkor is, ha a kételyeket ébresztő borítékban a rendőrséggel együttműködő katasztrófavédelem a saját bicskáját találta.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.