Egy hét telt el azóta, hogy a Meszesi Duna-parton gyalogosan túrázó fiatalok egy először bábunak hitt alakra, de mint másnap a rendőrökkel közös szemrevételezéskor kiderült, valójában egy harminc év körüli férfi holttestére bukkantak. A fa tövében ülő helyzetben, nyakán kötéllel fellelt férfiről a ráutaló körülmények alapján laikusként azt gondolták: valószínű, hogy önkezével vetett véget az életének. Időközben a tragikus eseményben elhunyt férfi személyét és lakóhelyét sikerült beazonosítanunk, de a gyászoló hozzátartozók és a vélhetően öngyilkosságban elhunyt méltóságának, személyiségi jogainak tiszteletben tartása miatt ezt az információt nem osztjuk meg a nyilvánossággal. Hürkecz Zoltán hadnagy, a Bács-Kiskun Megyei Rendőr-főkapitányság megbízott szóvivőjétől kapott tájékoztatás szerint, az ügyben a Kalocsai Rendőrkapitányság közigazgatási hatósági eljárást indított, azaz a nyomozók nem a bűncselekmények gyanújánál, hanem a rendkívüli haláleseteknél szokásos protokoll szerint vizsgálódnak. Noha ilyenkor sokan arra kíváncsiak: Na’ ki volt ? - úgy gondoljuk, ha tudjuk is, inkább a tanulságok és az a fontos, hogy az elérhető segítség ezúttal elsikkadt.
Bábunak hitték, de a gyanú másnap beigazolódott
Mint emlékezetes, még éppen csak befejeződött a rendőrségi helyszínelés, amikor gyors hírben adtunk tájékoztatást arról, hogy április 6-án, a délelőtti órákban, a Meszesi Duna-part foktői szakaszán holtan felfedeztek fel egy valószínűleg a harmincas évei elején járó férfit. Az azóta rendelkezésünkre álló információk szerint, a jól saccolt életkorú, szakmával rendelkező, sportos testalkatú férfi feltételezett öngyilkossága nem váratlanul, nem minden előzmény nélkül következett be.
Ahogy beszámoltunk róla, a Duna-parti Meszes Beach büfétől Foktő irányába közel egy kilométerre, a földúttól mintegy 50-70 méterre fellelt férfi holttest nyakán egy kötelet, a hátán lévő hátitáskában egy alighanem nehezéknek használt téglát találtak. Az elhunyt fejét a pulóvere kapucnija takarta. Talán azért, hogy aki megtalálja, könnyebben elviselje a látványt. Még arra is ügyelt, hogy az iratai a találgatások elkerülése érdekében nála legyenek.
Kétségbeejtő „kinti” kapcsolatok
Információnk szerint a férfi február 8-án szabadult a börtönből, nem volt munkája. Hazatérve szembesült igazán azzal, hogy
a büntetés letöltésének ideje alatt kinti kapcsolatai számára kétségbeejtően alakultak, úgy vélte, aligha van reális lehetőség azok normális visszaállítására.
A nekünk megszólalók szerint az szinte kizárt, hogy újabb bűncselekmény elkövetése miatt fordult volna maga ellen.
Úgy tudjuk, búcsúlevelet nem hagyott, de nagyon valószínű, hogy elkeseredésében, kilátástalannak vélt élethelyzete miatt lépett a visszafordíthatatlan útra.
Ha nem tudják, hogy megjárta a börtönt, az öngyilkosság módjából akkor is következtetni lehetett volna erre, ugyanis az önakasztásnak az ott elterjedt módját választotta.
Arról nincs információnk, hogy a rendőrségi halottszemlét követő hatósági boncolás megtörtént-e, és ha igen, milyen választ adott arra a kérdésre: mi okozta a halált, illetve adott-e támpontot az exitus idejének pontosabb megállapításához.
Nem a konkrét ügyben eljáró szakemberek szerint, ha valaki ennyire tudatosan megszervez valamit, akkor az segítséggel akár lehet olyan erős egyéniség, hogy támogatást kér vagy azt elfogadja a saját talpra állásához.
Forrás: KALOhírek
Öngyilkosságra nincs leegyszerűsített magyarázat
Az ügy nem minden részletét ismerve is úgy gondoljuk: a környezet összefogása esetleg megmenthette volna ennek a krízishelyzetben lévő embernek az életét. Még akkor is, ha az öngyilkossághoz vezető tényezők nagyon összetettek és erre nem lehet leegyszerűsített magyarázatot adni. Valószínűleg ennek az esetnek is voltak öngyilkosságra utaló, észrevehető jelei, de
ezeket nem fogták, vagy a megbélyegzés miatt nem akarták fogni a környezethez tartozó emberek „radarjai”.
Ha fogják és komolyan veszik, talán megkísérelik a támogatást. Talán néhány jó szó, baráti beszélgetés elég lett volna.
Sajnos az elérhető segítségnyújtás ezúttal elsikkadt, de ha krízishelyzetben lévő emberrel van dolgunk, bizonyosan érdemes ilyen szempontból is jobban nyitott szemmel járni!
Ha Ön, vagy valaki a környezetében krízishelyzetben van, mobilról is ingyenesen hívhatja a 116-123 lelki elsősegély számot!
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.