A megyében 6 ezerrel több alkalmazott dolgozik, mint egy éve. Az átlagbérek 30 ezer forinttal maradnak el az országos szinttől.
Az év első felében Bács-Kiskunban – az országos folyamatokhoz hasonlóan – jelentősen mérséklődött a népesség természetes fogyása. Ez áll a statisztikai hivatal közelmúltban kiadott elemzésében. Június végéig 2147 gyermek született, 124 fővel, 5,5 százalékkal kevesebb, mint 2015 hasonló időszakában.
Forrás: Baon
A halálozások száma csökkent. A 3445 haláleset nem kevés, de 328-al kevesebb az egy évvel korábbi adathoz képest. Ennek következtében 1298 személlyel kevesebb ember él Bács-Kiskunban, mint 2015 azonos időszakában. Nyolc évvel ezelőtt több mint 533 ezren éltek a megyében, a nyár közepére ez a szám 511 ezerre csökkent.
Ami azonban bizakodásra adhat okot: a házasságkötések számának hosszabb időszak óta tartó emelkedése folytatódott. Az év közepéig 1122 pár állt anyakönyvvezető elé, 22 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Úgy tűnik, hogy a klasszikus esküvők és a lakodalmak népszerűbbek, mint korábban voltak, holott egy nagyobb család és a baráti társaság megvendégelése sokba kerül. Igaz, hogy a nászajándék és a menyasszonytánc többnyire lefedi a költségeket.
A statisztikai hivatal jelentése szerint, az alkalmazásban állók száma 6 ezer fővel nőtt Bács-Kiskunban 2015. január 1. óta. A számuk 123 141 volt. A tisztán hazavitt kereset 141 ezer forint körül alakul. Ez 30 ezer forinttal kevesebb, mint az országos átlag.
Budapesten viszont az átlag nettó bér 222 ezer forint, azaz másfélszer többet keres egy fővárosi polgár mint az, aki Bács-Kiskunban él. A megyében egyre nehezebben lehet fizikai munkást találni. Ennek részben az az oka, hogy alacsonyak a bérek. Az átlagfizetés ebben a szegmensben nettó 112 ezer forint, míg egy szellemi dolgozó átlagbére 186 ezer forint.
2016 első félévében a 4 főnél többet foglalkoztató ipari vállalkozások Bács-Kiskun megyei telephelyein a termelés 2,4 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Az egy lakosra jutó 2 millió 74 ezer forint termelési érték viszont 48 százalékkal meghaladta az országos átlagot. A megye adta az ország ipari termelésének 7,7 százalékát. A legalább 50 főt foglalkoztató megyei székhelyű ipari vállalkozásoknál a termelés volumene 2,5 százalékkal emelkedett. A feldolgozóipari ágazatok többségében nőtt a kibocsátás. A megye húzóágazatának, a járműiparnak a teljesítménye azonban csak fél százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest.
A feldolgozóipari termelés 66 százalékát adó járműgyártásban a belföldi piacokon 1,6 százalékos volumencsökkenést regisztráltak, míg az export 0,6 százalékkal erősödött. Az ágazatban meghatározó (93 százalékos) az export aránya. A második legnagyobb súlyú élelmiszeripar termelése 4,6 százalékkal bővült. Az ágazatban a hazai értékesítés volumene 5,2, az exporté 5,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
Forrás: Baon
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.