Több mint 1500 érdeklődő kísérte figyelemmel péntek este az űrkutatás alapjairól tartott előadást, ismerkedett meg a Holdra készülő űrjárművel és nézte a csillaghullást a Benkó Zoltán Szabadidőközpontban, a Hírös Sport Nonprofit Kft. által, a Planetárium közreműködésével szervezett rendezvényen.
A program interaktív előadással kezdődött, amelynek során Szűcs László, a Planetárium munkatársa kicsiknek és nagyoknak is élményt nyújtó előadást tartott az űrutazás alapjairól. Az űreszközök mozgásáról, a bolygók egymásra hatásáról, a súlytalanságról tartott látványos előadáson a helyesen válaszolók egy-egy űrtérképet nyerhettek az előadótól. Az előadásba bekapcsolódtak a legkisebbek is, akinek segítségével többek között modellezték a bolygók egymáshoz viszonyított mozgását is.
Dr. Pacher Tibor fizikus, a Puli Csapat alapítója és vezetője a Holdra készülő űrjármű földi prototípusát mutatta be. Előadásában kiemelte, hogy fontos számukra, hogy minél többen kövessék tevékenységüket. Elmondta, hogy már 6 éve fejlesztik a bemutatott űrjárművet, amely reményeik szerint majd a Holdon fog landolni. Beszélt azokról a kihívásokról, amelyekkel a magyar nemzetiségű csapatnak meg kell küzdeni a világ legnagyobb technológiai versenyén, a 30 millió dolláros összdíjazású Google Lunar XPRIZE-on.
Az űrjármű Holdra juttatáshoz társakat kerestek, akik mintegy taxisként segítenek az űrjármű célba juttatásában. Dr. Pacher Tibor részletesen beszélt a minden helyzetből talpra állni képes űrjármű működéséről, a tervezett landolásról, amely után a járművet egyszerűen „lejtik” a Holdra, ahol a gravitáció hatod része a Földinek.
Forrás: www.hiros.hu
Büszkén szólt arról, hogy a 29 nevező csapatból már csak 16 van versenyben, köztük a magyar Puli Space Technologies Csapata.
A fizikus kiemelte azoknak a magyar tudósoknak a tevékenységét, akik sokat tettek azért, hogy az emberiség jobban megismerje a Holdat.
Az előadások zárásaként Szűcs László egy „rakétakilövést” mutatatott be, amelynek során szódavíz előállításához használt patronok felhasználásával juttatott célba egy „űreszközt”.
A rendezvény különlegessége volt Balogh Gábor meteoritkutató egyedülálló meteorit kiállítása, amelynek keretében többek között a Holdról és a Marsról származó kövek is megtekinthettek az érdeklődők.
Az este programja a Domb tetején folytatódott, ahol a Magyar Csillagászati Egyesület Kiskun Csoportja a hullócsillagok megtekintésében volt az érdeklődők segítségére. A felállított teleszkópok előtt hosszú sorok kígyóztak, amelyeken a Hold felszínét, a Saturnus gyűrűit és a Marsot vizsgálhatták kicsik és nagyok.
Az időjárás kedvezett a rendezvénynek, mert az elmúlt éjszakáknál melegebb volt. Ennek köszönhetően plédeken hanyatt fekve, nagyon sokan órákon keresztül csodálták a csillaghullást a Domb tetején és gyönyörködhettek az éjszakai Kecskemét fényeiben.
Forrás: Hiros.hu
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.