Óriási a különbség a fővárosi és a vidéki bérek között. Erre lehet következtetni azokból a számadatokból, amelyeket a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tett közzé. Egy tavaly őszi felmérés alapján Budapesten a nettó átlagbér 204 ezer forint volt. Ez csaknem duplája például a békési hasonló értéknek. Magyarország dél-keleti megyéjében szeptemberben 116 ezer forint volt a nettó bér – írja a baon.hu.
Bács-Kiskunban sem sokkal jobb a helyzet, a megyei átlag ugyanis csak 131 ezer forint volt. Ha figyelembe vesszük azt, hogy Kecskemétre az utóbbi 6 évben jelentős nagyvállalatok telepedtek le, amelyek közel 6-7 ezer embernek adnak munkát, akkor az említett átlag nem tűnik magasnak. Pedig a miniszterelnök is megemlítette a múlt heti látogatása során, hogy Győr és Debrecen után Kecskemét a harmadik leggyorsabban fejlődő ipari centrum Magyarországon. Ebben van is igazság, ugyanakkor az is tény, hogy a Kalocsa-Kiskőrös-Kiskunhalas vonaltól délre lévő területek gazdasági leszakadása folyamatos. Az itteni bérek igen csak alacsonyak, és a megyei átlagot lefelé húzzák.
Azonban mégis érdekes, hogy az ipari béreket a Mercedes autógyár és az őt kiszolgáló cégek sem lökték meg. Bár ma a világ egyes számú autógyára termel Kecskeméten, a megyei ipari bérek átlaga nettó 147 ezer forint volt. Budapesten ugyanez az érték viszont 213 ezer forint. Hogy honnan is ez a különbség?
Ez talán abból az évtizedes gondolkodásmódból fakad, miszerint vidéken minden olcsóbb, következésképpen a munkaerő sem kerül annyiba mint a fővárosban. A boltok árait nézegetve azonban a valóság az, hogy Kecskeméten, Kiskőrösön vagy akár Tiszakécskén semmivel sem olcsóbb a tej, a kenyér, a liszt, a felvágott. A fűtőgáz, az elektromos áram ára ugyannyi mindenhol idehaza, tankolni sem lehet olcsóbban a legtöbb vidéki benzinkútnál, mint a fővárosban. Az viszont igaz, hogy vidéken az ingatlanok olcsóbbak, mint Budapesten. Ennek azonban az az oka, hogy a lepusztulóban lévő kistérségekből elmenekülnek a családok és a fiatalok, mert nem találnak megfelelő bérezésű munkát. Így leértékelődnek a házak és a lakások árai is Bács-Kiskun hátrányos helyzetű területein – olvasható a portálon.
Pedagógusok
A főváros és a vidék közötti különbségeket növeli az oktatási szektorban dolgozók bérének az eltérése is. Ez azonban az állami életpálya rendszer bevezetésének következtében nem jelentős. Budapesten nettó 173 ezer, Bács-Kiskunban 158 ezer, Csongrádban 168 ezer, míg Békés megyében 160 ezer forintot keresnek havonta a pedagógusok – mutat rá a cikk.
Pénzügyi szektor
Óriási a különbség azonban a pénzügyi szektorban dolgozók között. Ha valaki Budapesten dolgozik, akkor ott jóval többet kereshet, mint vidéken. Ez részben annak köszönhető, hogy a bankok központjai a fővárosban működnek, ahol a magas beosztású vezetők bérei összehasonlíthatatlanul magasabbak, mint a centrumtól messze található bankfiókban. Budapesten nettó 351 ezer, Bács-Kiskunban 162 ezer, Csongrádban 192 ezer, míg Békésben 180 ezer forint a pénzügyi szektorban dolgozók átlagfizetése.
Forrás: Baon
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.