A vertcsipke alkotások mindennapi használatát is bemutatja az a nemzetközi fesztivál, amelyet csütörtökön délután nyitottak meg a Tudomány és Technika Házában. A kiállítás és a vertcsipke készítés bemutatója augusztus 19-21. között naponta 10-13 és 15-18 óra között tekinthető meg, 20-án 18 órai kezdettel pedig divatbemutatót tartanak.
A III. Nemzetközi Vertcsipke Fesztiválon Anglia, Ausztria, Csehország, Franciaország, Lengyelország, Hollandia és Szlovákia és a vendéglátó Magyarország vertcsipke-készítői találkoznak, hogy megmutassák nemzeteik jellegzetes motívumait, kézimunkáit. A fesztivált Bedő Istvánné vertcsipke-készítő mester mellett a Duna-Tisza közi Népművészeti Egyesület, Kecskemét önkormányzata illetve a Nők a Nemzet Jövőjéért Egyesület szervezte, rendezte. A fővédnökséget Szemereyné Pataki Klaudia, Kecskemét polgármestere vállalta.
A programot Engert Jakabné önkormányzati képviselő, a Nők a Nemzet Jövőjéért egyesület elnöke nyitotta meg. Egyebek mellett elmondta: megtiszteltetés városunk számára, hogy harmadszor is otthont adhat a fesztiválnak, amely Kecskemét kulturális életének egyik új, üde színfoltjává vált az évek során.
Forrás: www.hiros.hu
- A vertcsipke készítés évszázados múltra tekint vissza. Egy-egy ilyen találkozás alkalmával – azon túl, hogy csodálatos élményeket nyújt a kiállítás látogatóinak – megismerhetjük e remekművek készítésének fortélyait is. A vertcsipke készítők pedig megoszthatják egymással szakmai, művészi tapasztalataikat, hozzájárulva ezzel a vertcsipke életben tartásához is – hangsúlyozta Engert Jakabné.
Bedő Istvánné vertcsipke-készítő mester, a fesztivál megálmodója elmondta: az augusztus 21-éig tartó fesztivál látogatói megismerhetik a csipke felhasználásának módjait a mindennapokban: a divatban és kiegészítőkben gallérként vagy éppen ékszerként, a lakásművészetben lámpaburán vagy karácsonyfadíszként, illetve a konyhában akár egy kötény díszeként.
A kiállításon láthatóak lesznek a szlovákok zoborvidéki csipkevariációi, a csehek kicsit merészebb, modernebb stílusú és vastagabb szállal készülő, a fiatalok körében nagy népszerűségnek örvendő színesebb kézimunkái, valamint a lengyelek terítői. Az angolok szintén vastagabb szállal dolgoznak, és ezúttal jórészt különféle sálakkal mutatkoznak be a tárlaton. A hollandok igazán egyedi, különleges térbeli csipkekreációkkal, virágokkal érkeznek, míg az osztrák kiállítók a jellegzetes német csipkéket vonultatják fel. A franciák a tüll alapú csipkék csoportjába tartozó Chantilly, vagyis fekete csipkékkel gazdagítják a kínálatot. A magyarokat Bedő Istvánné és a helyi Kecskeméti Csipkecsoport felnőtt tagjai, valamint gyermektanítványai képviselik.
A fesztivál alatt a különböző országok kiállítói az általuk képviselt technikából bemutatót is tartanak az érdeklődőknek.
A fesztivál egyik érdekességeként a frivolitást vagy hajócsipkét - egy különleges csomózásos technikát - is megismerhet a közönség. A külföldi mintára megvalósuló seregszemle része lesz a Prágai Iparművészeti Főiskolán csipkedíszítéssel készült ruhák és kiegészítők divatbemutatója is. Az alapján, hogy milyen eszközök segítségével készül a csipke mintája megkülönböztetünk varrott vagy tűcsipkét, horgolt, kötött és vertcsipkét. Ez utóbbit verőpálcákra fűzött szálakkal készítik úgy, hogy egy henger alakú párnán a fonállal a gombostűvel kialakított mintákat fonják, szövik vagy éppen csavarják körbe.
Forrás: www.hiros.hu
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.