A Kiskunsági Víziközmű-Szolgáltató Kft. március 21-től március 31-ig ivóvízhálózat-fertőtlenítési és hálózat tisztítási munkálatokat végez a térségben. Ez idő alatt az ivóvíz minőségének romlásával, időszakos vízhiánnyal és nyomáscsökkenéssel kell számolni a Kalocsai Járás déli részén elhelyezkedő 24 közigazgatásilag önálló, illetve a hozzájuk tartozó településeken. Az átmeneti vízhiányra nem csak a lakosságnak, de azoknak a vállalkozásoknak is érdemes előre felkészülni, amelyek több embert foglalkoztatnak, illetve tevékenységük folytatásának a víz elengedhetetlen feltétele.
Hát, megint megkezdődik! Legyünk őszinték, mindig nehezen viseljük az elkerülhetetlent, hogy évente két alkalommal, most március 21-től megint brutális szaga lesz a csapból kifolyó, ivásra már sokak által nem használt ivóvíznek. Fürdésre, mosogatásra, főzésre, minden más egyébre (pl. WC lehúzása) használt, természetesen ivóvíz minőségű éltető elemnek, amelyet nem kis költséggel állít elő a Kiskunsági-Vízközmű Szolgáltató Kft.
Amint az köztudott, és korában beszámoltunk róla, a társaságnak egyre nagyobb kihívást jelent az elöregedett hálózat mind gyakoribb meghibásodása. Gyakorlatilag nincs, illetve minimális összegű a felújítási alap és a rezsicsökkentésről szóló jogszabály sem kedvez annak az egyébiránt jogosnak vélt igényről, hogy a víz ára, illetve a szennyvíz elvezetése, tisztítása földrajzi elhelyezkedéstől függetlenül legyen egységes, legalább egy térségben.
Kalocsa az ivóvízhálózatát illetően nem, de a szennyvízhálózatot és a tisztítást illetően szerencsés helyzetben van, hiszen a rendszerváltozás utáni időszak első nagy önkormányzati fejlesztése volt a városi szennyvízhálózat szinte százszázalékos lefedettségű, lakossági hozzájárulás nélküli kiépítése.
Ezt több településnek, például Dunapatajnak csak most sikerül elérni, miközben
az érintetteket majd csak a próbaüzem után éri az első trauma, a szennyvíz-díjjal növelt vízszámla képében.
Nincs mese, a 21. századi követelményeknek meg kell felelni, a egészséges ivóvíz biztosítása pedig önkormányzati alapfeladat.
Ám térjünk vissza az eredeti témánkhoz.
Kalocsa-Bátya- Fajsz- Dusnok- Szakmár – Homokmégy – Mácsa – Halom – Öregcsertő - Csorna-puszta – Drágszél – Miske – Újtelek - Dunaszentbenedek – Alsóerek – Felsőerek – Hillye – Alsómégy – Géderlak – Dunapataj – Foktő - Uszód – Ordas - Harta településeken március 21-től március 31-ig
a víz minőségének romlásával, időszakos vízhiánnyal és nyomáscsökkenéssel kell számolni.
Ezen időszak alatt az ivóvíz és háztartási vízszükségletet az esetleg rövid ideig tartó vízhiányos időszak áthidalására
előre tárolással célszerű biztosítani
– hívja fel a figyelmet a Víziközmű Szolgáltató.
Tapasztalatból tudni, hogy egy-egy ilyen akció után a csapok szűrői eldugulna, így első dolgunk legyen, hogy a szűrők betéteit kitisztítjuk!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.