Egy kurátor kivételével teljes volt a Solton, március 30-án délután ülésező Jövőn Energiája Térségfejlesztési Alapítvány (JETA) kuratóriumának létszáma, így az idei első tanácskozáson fontos döntések születhettek. A fő témák egyike az alapítvány működési költségének csökkentése volt, de elismerő szavak is elhangzottak: Kalmár Pál, a vendéglátó település polgármestere megköszönte, hogy közel öt év alatt 100 millió forint pályázati forráshoz jutott a város, mely összeg a projektek révén ettől sokkal nagyobb fejlesztési értéket generált Solt építésére, szépítésére.
A kuratórium a tárgysorozatba vett 10 napirend közül az elsők között fogadta el a 2016. évi költségvetési tervet, a médiát érintő kommunikációs tervet, majd a múlt év végén lezárt monitoring jelentés következett. Amint az a jelentésből kiderült, 2011-től 2014 decemberéig 169 pályázatot támogatott az alapítvány. Ezek többsége lezárult a múlt év végéig, de ahogy a korábbi években, az EU források felhasználásával is megvalósuló, részben még folyamatban lévő, vagy az elszámolás időszakában lévő projektek miatt az alapítvány felé történő elszámolás még nem minden esetben valósult meg. Természetesen indokolt esetekben a határidő módosítását engedélyezték. Az ülés egy másik napirendjének tárgyalásakor így történt ez a Kalocsai Érseki Hivatal esetében is. Az Érsekségnek ez év végéig engedélyezték a korábban kapott támogatással történő elszámolást.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Amint arra dr. Kovács Antal, a MVM Paksi Atomerőmű kommunikációs igazgatója, a kuratórium elnöke rámutatott: az alapítvány működési költségeinek részletes átvizsgálása alapján kimondható, hogy megalapozott költségcsökkentő intézkedések bevezetésére van lehetőség. Ezeket az intézkedéseket, közte egyes szerződések módosítását, az elektronikus ügyintézésre történő áttérést a kuratórium elfogadta. Mint elhangzott, a bevezetett intézkedések eredményeként akár 15-20 százalék működési költségcsökkentés érhető el.
Az alapítvány munkaszervezetének vezetője, Appelshoffer Regina az elmúlt évi tevékenységről tartott beszámolót. Mint elmondta: tavaly novemberben 86 eredményes pályázatot hirdettek ki, valamennyi nyertes településsel megkötötték a támogatási szerződét. Azóta az érintett önkormányzatok megkezdték a beruházásokat és a beszerzéseket, a befejezésre 12 hónap áll rendelkezésükre.
Az ülésen néhány település, közte Kalocsa polgármestere, dr. Bálint József is megjelent, de amint azt dr. Kovács Antal tréfásan megjegyezte: ezúttal a sajtó képviselői többen voltak, mint a polgármesterek.
Azt már mi tesszük hozzá: az indok valószínűleg kézenfekvő, hiszen ezúttal nem pályázati eredményeket hirdettek.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.