A 2014-2020-as programozási időszakban a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban (TOP) rendelkezésre álló forrás Bács-Kiskun megyében mintegy 63 milliárd forint. 2016-ban összesen 197 megyei pályázat került a TOP keretein belül benyújtásra, melyből a most kihirdetett eredmények alapján 127 támogatást nyert. A benyújtott kérelmek összege 30 milliárd forint, melyből 16 milliárd most már biztosan megyénkben hasznosul.
A nyertes pályázatokról tartott sajtótájékoztatót ma délelőtt Rideg László, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés elnöke a Megyeházán.
– A mai nappal igen fontos mérföldkőhöz érkeztek a beadott TOP-os pályázatok, hiszen a több éves, komoly előkészítő munkát követően elindulhatnak a várva várt fejlesztések – mondta a megyei elnök.
– Az előmunkálatok már jó pár éve elkezdődtek a települési önkormányzatok és a helyi vállalkozások igényeinek alapos feltérképezésével és összegyűjtésével. A többszöri egyeztetés, rangsorolás után a pályázatok megyei elképzelésekkel való összehangolását végeztük. Országos viszonylatban is egyedülálló a Megyei Önkormányzat koordinációjával létrejött együttműködési, támogatói rendszer, mely segítséget nyújtott a települési önkormányzatoknak a pályázatok elkészítésében. A Megyei Önkormányzat és két, nonprofit cégének 30 szakembere a pályázatok megvalósításban is szerves részt vállal majd az elkövetkező hónapokban, években – tette hozzá.
Forrás: Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat
A sajtótájékoztatón részt vett Font Sándor, fejlesztési biztos, térségünk országgyűlési képviselője is, aki elmondta: ezzel a pályázattal egy teljesen új konstrukciót vezetett be a Kormány, hiszen ezúttal nem egy központilag kiírt programhoz kellett az egyéni igényeket alakítani, hanem
a helyi elképzeléseket alapul véve születettek meg a kiírások.
– Ez egy rendkívül rugalmas és előnyös rendszer, hiszen így reményeink szerint mindenki azt tudja megvalósítani, amire a leginkább szüksége van – hangsúlyozta a megyei fejlesztési biztos.
Bányai Gábor, Dr. Salacz László, Zsigó Róbert megyei országgyűlési képviselők és Lezsák Sándor képviseletében Lenkei Róbert, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés tagja is megtisztelte jelenlétével a tájékoztatót. A megyei politikusok egybehangzóan köszönetüket fejezték ki azért a példaértékű együttműködésért, mely a Megyei Önkormányzat és nonprofit cégei, valamint a települési önkormányzatok között létrejött és gyümölcsözően működött.
Forrás: Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat
Ennek köszönhetően várhatóan minden település olyan érdemi fejlesztéseket tud majd végrehajtani, mely gazdasági, infrastrukturális és idegenforgalmi tekintetben is a legelőnyösebb számára. Végezetül az országgyűlési képviselők beszámoltak a választási kerületükben várható fejlesztésekről.
A még függőben lévő TOP-os pályázatok elbírálása is várhatóan néhány héten belül megtörténik.
A Kalocsai Járás 14 települése fejleszthet a program keretében
Bátya 60 millió forintot nyert a Bercsényi, Mikes, Rákóczi és Széchenyi utcák csapadékvíz elvezetése, 101,7 milliót közintézményei energiahatékonyságának növelésére és 50 milliót a nappali ellátás, a házi segítségnyújtás és a szociális étkeztetés fejlesztésére.
Drágszél 33,2 millió forint támogatásban részesül az önkormányzati épületek energetikai korszerűsítésére.
Dunapataj 170 millió forintot kap Dunapataj-Szelid közti turisztikai kerékpárút fejlesztésére, valamint 92,5 milliót önkormányzati épületek energetikai korszerűsítésére.
Dunaszentbenedek 31 és fél millió forintból korszerűsítheti egészségházát, 28 millióból pedig az étkezde épületét.
Dusnok 48,5 milliót fordíthat a háziorvosi és fogorvosi rendelők felújítására.
Fajsz 20 millió forintot nyert csapadékvíz elvezető árkok rekonstrukciójára.
Forrás: Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat
Hajóson az önkormányzat Hajós-Dusnok belterületi csapadék elvezető rendszerét korszerűsítheti 102 millió forintból, míg a Cabernet Borturisztikai Látogatóközpont kialakítása a Hajósi Pincefaluban a HAJÓSSZOLG Köztisztasági Kommunális és Csatorna Kft. beruházása nyomán 180 millió forintból valósulhat meg.
Harta 70 millió forint támogatásban részesül szociális alapszolgáltatási központ kialakítására.
Miske szintén csapadékvíz-elvezető rendszerét fejleszti, ők 170 millió forintot költhetnek e célra.
Öregcsertő ugyanúgy csapadékvíz-elvezető rendszerére fordíthat 26 millió forintot.
Solt 700 millió forintot kap Solt-Dunatetétlen-Akasztó közti turisztikai célú kerékpárút fejlesztésére.
Szakmár 30 millió forintot fordíthat csapadékvíz-elvezető rendszerére.
Újsolton a Polgármesteri Hivatal épületének energetikai korszerűsítése fog megtörténni közel 24 millió forintból.
Újtelek ugyancsak csapadékvíz-elvezető rendszerére fordíthat 20 millió forintot.
Valamennyi pályázat 100%-os támogatási intenzitású.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.