Az IPA Kalocsai Szervezete a rendvédelmi szervek aktív és nyugállományú tagjai részére még májusban meghirdette az augusztus 15 -18-ig tartó, hagyományosan külföldi csapatok részvételével szervezett találkozóját. A rendvédelemben dolgozók számára elengedhetetlen erőnléti, lövészeti képességek összemérésén túl a félszáz főnyi vendégsereg ezúttal „Vissza a múltba" címmel a mácsaszállási, Somorai Laci- féle Bagoly tanyán lesz elszállásolva. A főszervezőnek, az IPA Kalocsai Szervezetének az a célja, hogy a külföldi kollégákkal, barátokkal megismertessék, milyen volt az autentikus magyar tanyasi élet, milyenek a tücsökzenétől hangos esték és nem utolsó sorban, milyen gyönyörű a Kalocsa környéki tanyavilág. A csütörtökön kezdődő, összesen 250 fő részvételével tartandó rendezvényről Vörös Mártát, az IPA Kalocsai Szervezetének alelnökét kérdeztük.
Az alelnök arról számolt be: „Nagy örömükre a Szlovák (IPA Prievidza), a szlovén (IPA Ljubljana), a cseh (IPA Albrechtice), a román (IPA Székelykeresztúr) és a lengyel (IPA Opole város 3 tagszervezete, a Piast, Korona és a Centrum) jelezte, hogy idén csatlakozik a rendezvénysorozathoz. Ezúttal a tavalyi gárdából az IPA Betzdorf (Németország) és IPA Krapkowitze (Lengyelország) idén sajnos nem tud részt venni a találkozón, de annak szinte minden pillanatát figyelemmel kísérik majd.
Vörös Márta hozzátette: „A Vissza a múltba címmel meghirdetett kísérő rendezvény keretében a majd 50 fős vendégsereg a mácsaszállási, Somorai Laci- féle Bagoly tanyán lesz elszállásolva.
Az idei terve az a csapatunknak, hogy megismertessük külföldi barátainkkal, milyen a magyar tanyasi élet, milyenek a tücsökzenétől hangos esték, és nem utolsó sorban, milyen gyönyörű a tanyavilág, amikor a korán kelők majd látják a horizonton a felkelő napot.
Erre jó esély van, hiszen a legtöbb esetben 7 órai ébredés lett meghatározva, hogy az aznapi programok mindegyikét sikeresen és viszonylag kényelmesen teljesíteni tudjuk teljesíteni.
Ez a korai ébredés egyébként külföldi látogatásaink alkalmával sincs másképp, így ez esetben igaz lesz az állítás: „Aki éjszaka legény, az nappal is legyen az!”
Csütörtök este a másnapi rendezvény valamennyi lőkiképzője, pályabírója csatlakozik hozzánk, hogy megalapozva a hétvége, a másnapi lövészverseny baráti hangulatát. Külföldi vendégeinkkel közösen, a mácsaszállási tanyán uszódi töltött káposzta kerül a vacsoraasztalra.
Másnap reggel 9 órakor kezdetét veszi a verseny. Az Állampusztai BV hivatásos állománya, a kalocsai Prypjat Gerillaz airsoft csapata és a Sárköz Íjász Egyesület immáron sokadik alkalommal építi fel azt a „birodalmat”, amely a 250 fős verseny valamennyi részvevőjének szolgál versenypályául.
A rendezvény és a verseny egészének szakmai hátterét és vezetését idén is Kővágó Attila, a Csongrád Megyei Rendőr- főkapitányság kiképző tisztje biztosítja.
A pályabírók java része szakember, a ROKK (Rendőrségi Oktatási és Kiképző Központ), a Csongrád Megyei RFK lőkiképzői, hivatásos rendőr - és bv-tisztek, továbbá a KSE Sportlövő Szakosztály emberei alkotják.
Mindegyikük rendelkezik lövészetvezetői vizsgabizonyítvánnyal.
A verseny hivatalos megnyitása után dr. Mészáros István atya áldja meg rendezvényünket.
Idén 12 magyar csapat adta le nevezését. Vannak köztük hivatásos rendőrök, lövészklubok, bv-s csapat, katonák, testőrök, s baráti társaságok egyaránt. A társaság mindig színes, a pálya nehézségi foka pedig évről-évre mindig másra van „kihegyezve”.
A verseny nehézsége sosem abból fakad, hogy milyen fegyverrel és milyen messzire kell célozni, és pontosan lőni.
Sokkal inkább az nehezíti a versenyzők feladatát, hogy
MIRE ELJUTNAK EGY- EGY ÁLLOMÁSIG, ADDIG A KEZÜKBEN ÉS LÁBUKBAN LEVŐ ERŐT ÚGY TUDJÁK ÖSSZEPONTOSÍTANI ÉS „RENDEZNI”, HOGY EZEKKEL A TARTALÉKOKKAL A LEHETŐ LEGPONTOSABB TALÁLATOT ÉRJÉK EL.
Az idei versenyen „észjáték” is lesz. Ám hogy ez mit rejt magába? A derüljön majd ki a verseny napján! Legyen meglepetés a csapatok számára!
Szombaton, a reggelit követve, közösen Óbányára kirándulunk. A terv: túra, kilátó, közös piknik a természetben.
Estére Blaskó Janos Venesz-díjas mesterszakács és Kapornai Attila, szakmári vállalkozó várja haza a csapatot, főzi a tanyán a vacsorát. Az éhes társaságot vaddisznópörkölttel, valamint juhtúrós sztrapacskával szeretnénk jóllakatni.
S hogy biztosra menjünk, az aznap esti jó hangulatot megpróbáljuk a Piros Rózsa Néptáncegyüttes tagjaival fokozni. A talpalávalót Pogrányi Mikiék húzzák, az ő népi muzsikájukkal szeretnénk Mácsaszállást egy estére táncházzá alakítani” – számolt be a háromnapos rendezvényről Vörös Márta, a Kalocsai IPA szervezet alelnöke.
Az IPA világszerte a rendvédelmi szervek aktív és nyugalmazott állományából toborozza tagságát, célja a formális, szakmai kereteken túlmutató személyes kapcsolatok kialakítása, ápolása, a nemzetközi együttműködés elősegítése.
Az IPA eszmeisége a világ minden táján ugyanazt, a határokon átnyúló barátság, szolidaritás, egymás segítésének szándékát és üzenetét hordozza.
Az IPA jelmondata a „Servo per Amikeco” – magyarul „Barátsággal szolgálni.” A szlogen égisze alatt napjainkban 62 országban több mint 372 ezer, a rendvédelem különböző területein dolgozó szolgál barátsággal. Rendőrt, vám- és pénzügyőrt, az összetartozás, az együtt gondolkodás jellemez, szervezeti hovatartozástól függetlenül....
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.