A „Sürgősségi Ellátás Fejlesztése – Mentés” elnevezésű projekt keretében az Országos Mentőszolgálat Magyarország 18 megyéjében 22 új mentőállomást épített és további 60-at dinamizált. Az utóbbi kategóriába esett kalocsai állomást csütörtök délelőtt adták át – „ilyen volt” fotókkal szemléltetve, hogy mennyire megváltoztak a beruházás által a létesítmény egyes egységei.
Amint arról a projekt indításának bejelentésekor is hallhattunk, az Országos Mentőszolgálat elsődleges célja az volt, hogy az elvégzett beavatkozásoknak köszönhetően érzékelhetően javuljanak a mentés szakmai feltételei és rövidüljön a riasztástól számított kiérkezési idő.
Ezt szolgálták az új, motorizált garázskapuk, a kimenő és beérkező járművek mozgásának elkülönítése, a korszerű fertőtlenítő berendezések beépítése. Az állomások költséghatékony működését segíti az energiaellátó rendszerek korszerűsítése és az épületek utólagos hőszigetelése. A dinamizált állomások új mentőgépkocsit, valamint modern orvostechnikai eszközöket is kaptak – így a kalocsai állomás is gazdagabb lett egy mentőautóval.
Forrás: KALOhírek
Bács-Kiskunban a kalocsai mellett a tiszakécskei, kecskeméti, kiskunfélegyházi, kiskőrösi, dunavecsei, bajai és bácsalmási mentőállomás került korszerűsítésre. A hálózatbővítés keretében Jánoshalmán építettek új mentőállomást.
A kalocsai állomás csütörtöki átadásán köszöntőt mondott Font Sándor országgyűlési képviselő, dr. Bálint József polgármester, Papp Gábor OMSZ projektmenedzser és dr. Zentay Attila a régió orvosigazgatója.
– Mint politikus, mondhatom, hogy hol igaz, hol igaztalan vádak érik az egészségügy helyzetét tekintve a mindenkori kormányzatot. Kijelenthetjük, hogy van még hová fejlődni… miért ne lenne? Ha a környező és a világ gazdagabb országaira tekintünk, látunk komoly ellátói rendszereket, de azt is látni kell, hogy közel 200 ország bennünket irigyel, ahol alacsonyabb szintű a miénknél az egészségügyi és mentős ellátási szolgálat – kezdte beszédét Font Sándor.
– Amikor baj van, a segélyhívástól a kiérkezésig eltelő percek óráknak tűnnek, de a mentősök midig megérkeznek és a legjobb tudásuk szerint látják el a beteget és gondoskodnak arról, hogy tőlük is jó kezekbe kerüljön, aki bajban van. A cél mindig az, hogy jobban, hatékonyabban, eszközgazdagabban teljesülhessen ez a szolgálat. Hál’ Istennek most épp egy ilyen ünnepségen vagyunk, amikor több mint 10 milliárd forintos országos fejlesztés részeként a kalocsai állomás létesítménye és infrastruktúrája is megújult, amelyet a kalocsai és a környékben élő, ezen ellátási formára szorulók bizonyosan érzékelni fognak. Egy ilyen környezetben nem jó üzenet az, hogy minél többen tapasztalják meg ennek a fejlesztésnek a jótékony hatását, de vannak helyzetek, amikor elkerülhetetlenül szükség van a mentősök beavatkozására. Bízom abban, hogy minden egyes ilyen esetben a biztonság és az életre való esély növelését szolgálja majd a most megvalósult beruházás – zárta gondolatait a honatya.
Forrás: KALOhírek
Tőle dr. Bálint József polgármester vette át a szót. Kalocsa első embere örömét fejezte ki az iránt, hogy minőségi változás történik egy olyan szolgáltatásban, amelynek hatásait az itt élők a bőrükön tapasztalják. Mint mondta, méltó fejlesztés történt az állomáson és lényeges javulásnak minősítette mind az épület állapotának fejlesztését, mind pedig az infrastruktúra javítására tett törekvéseket.
– Nem mindegy, hol, hogyan és milyen körülmények között dolgoznak a mentőszolgálat munkatársai. Remélem, hogy egyszer a bérek tekintetében is elmondhatjuk, hogy elérik az elfogadható szintet, és szeretném megragadni az alkalmat, hogy köszönetet mondjak az ellátási körzetben élő tízezrek nevében a munkájukért, a beruházás gazdájának pedig a végrehajtott fejlesztést – mondta a polgármester, majd boldog ünnepeket és újesztendőt kívánt a megjelenteknek.
A következő megszólaló Papp Gábor projektmenedzser volt, aki dióhéjban összefoglalta a projekt fentebb ismertetett műszaki tartalmát és köszöntet mondott valamennyi közreműködőnek, aki kivette a részét a beruházás megvalósulásából.
Forrás: KALOhírek
Végezetül dr. Zentay Attila regionális orvosigazgató beszélt, aki anno a projekt indításának a tényét is bejelentette Kalocsán. – Sokan nem hittek abban, hogy ezek a dinamizálások megvalósulnak. Mi hittünk benne, bár rengeteg munkával és komoly logisztikával járt. Nem volt ez könnyű feladat, de a szolgáltatásunk a hivatásunk. Szürke eminenciásként dolgozunk minden nap. Színpadias a munkánk, mégis a színfalak mögött mozgunk. Nem kérünk ezért külön köszönetet, csak megfelelő társadalmi és erkölcsi megbecsülést, hiszen a betegeknek igyekszünk mindent megadni a legjobb tudásunk szerint. Vezetőként az ehhez szükséges körülményeket is meg kell teremteni. Dunavecsén hallottam most, hogy az a mentőállomás eredetileg közfürdő volt, majd beköltözött oda az OMSZ.
Az országban az állomásaink többsége funkcionálisan nem ennek készült, ezért kapott nagy hangsúlyt ez a projekt, ami Kalocsán véleményem szerint nagyon sikeres volt. A dinamizálásra fordított 70 millió forinton túl egy új, B típusú mentőautó is megvásárlásra került mintegy 25 millió forint értékben Kalocsára – összegezte a programot dr. Zentay Attila, majd váratlan bejelentéssel fordult a megjelentekhez.
Forrás: KALOhírek
– Karácsonyra a Jézuska hozott már egy megújult mentőállomást, de szeretném elmondani, hogy a projekten kívüli, központi beszerzés eredményeképpen megkésett karácsonyi ajándékként
rövidesen egy C típusú, Mercedes sárga mentőautó idegördül majd Kalocsára – jelentette be az eszközpark bővülését a regionális vezető, majd köszönőoklevelet adott át mindazon helyi segítőknek és bajtársaknak, akik munkájukkal támogatták a mentőállomás dinamizálását.
Az ezt követő ünnepélyes szalagátvágás után a résztvevők körbejárhatták a létesítményt.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.