Hajós Város Önkormányzata a Pincefaluban január 15-én átadta a volt Cabernet fogadó épületét, mint munkaterületet a kivitelezőnek. A kedvezőtlen téli időjárás után, a februári tavaszban immár gőzerővel folyik a Pincefalu központi fekvésű, emblematikus épületegyüttesének, a volt fogadónak a látogatóközponttá fejlesztése.
A hosszú évek óta használaton kívüli, de még így is patinás, pincerendszert is magába foglaló komplexum a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat TOP pályázatán elnyert 180 millió forintból újul meg. A beruházás jelentőségéről, az épület új tartalommal való megtöltéséről a helyszínen Estók Mihályné Szalczer Erzsébet polgármester tájékoztatott bennünket.
Forrás: Zsiga Ferenc
„A beruházás pénzügyi fedezetét biztosító támogatói szerződést múlt év augusztusában írtam alá. Azóta az új funkcióhoz igazított tervezés befejeződött, a szakhatósági engedélyek megérkeztek, de a megvalósítás csak a közbeszerzési eljárás lefolytatása után, január közepén kezdődhetett. A téli időjárás mindeddig nem kedvezett a kivitelező cégnek, amely most, a februári tavaszban nagy erőket felvonultatva, jelenleg a tető héjazatának cseréjén dolgozik, de a belső bontási munkálatok is megkezdődtek” – mondta a polgármester.
Estók Mihályné elmondta: a felszámoló biztostól 22 millió forint önkormányzati forrásból megvásárolt volt fogadó épületén nettó 180 millió forint értékű átalakítási, felújítási munkálatok kezdődtek. Az egykori vendéglő étterméből, konyhájából és kiszolgáló helyiségeiből a falak átrendezésével kiállító tereket, előadó termeket, közösségi tereket alakítanak ki. A látogatóközpontban a hajósi szőlőtermesztés, borkészítés, a pincék kialakításának több száz évet felölelő tárgyi emlékei mellett a ma szőlőművelőinek, borászainak munkáját, borait is bemutatjuk.
A turisztikai központ a régi és az új pincefaluról éppúgy képet ad majd, mint az azt létrehozó egykori és mai hajósi emberekről, borászati cégekről. A kiállítótérben a Hajós-Baja borvidék borai mellett a térség turisztikai vonzerejét képező épített örökség és a természeti értékek is láthatóak lesznek- fejtette ki a polgármester.
Forrás: Zsiga Ferenc
Estók Mihályné szerint a pincefalu kitűnőbbnél kitűnőbb borházai és pincéi már csak azért is régen kiérdemeltek egy új, méretében is impozáns turisztikai központot, mert az Európában egyedülálló, 24 utcából, 1200 pincéből álló falu a legtöbb történelmi borvidék, köztük Villány hasonló pincefaluját felülmúlja. A város önkormányzata a Látogatóközponttól, mint turisztikai attrakciótól azt reméli, hogy új lendületet ad a Pincefalu, az egyes borházak, pincék, és természetesen a hajósi borok iránti érdeklődésnek.
Mint elhangzott, a látogatóközpont az ide érkező vendégek körútjának a kiindulópontja, egyben a Pincefaluban, a városban tett (bor)túrájuk utolsó állomásuk lesz.
Kérdésünkre válaszolva a polgármester elmondta: az önkormányzat a látogatóközpontban augusztustól három főállású munkatársat alkalmaz, a bért és járulékait saját forrásból biztosítja. Estók Mihályné arról is beszámolt: a tervek szerint a hajósi egykori érseki kastély és a pincefaluban lévő látogatóközpont programja egymásra épül, egymást erősíti, a két helyszínre váltott jegyet kedvezményesen áron lehet majd megvásárolni.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.