Az augusztus 30-ai képviselő testületi ülésen fogalmazott úgy dr. Filvig Géza polgármester, hogy „tiltott áramvételezés” történt a D7 vízparti közösségi háznál, amiért az áramszolgáltató kötbért szabott ki az épület ingatlankezelőjére, a Vagyonhasznosítási Kft.-re, amelyet azonban a közösségi házat fenntartó Kalocsai Gerillakertész Egyesületnek kell kifizetnie. A szóhasználat téves következtetéseknek adhatott alapot, amelyeket az egyesület elnöke, Bolvári Ferdinánd igyekezett – amint fogalmazott – „helyretenni” múlt pénteki sajtótájékoztatóján.
Amint a polgármesteri tájékoztató nyomán megírtuk: először mintegy 2,6 15 millió forintos bírságról volt szó – ezt a Vagyonhasznosítási Kft. kérelmére, méltányosságból 1,8 millióra mérsékelték.
A közösségi házat üzemeltető Gerillakertész Egyesület elnökének további mérséklést sikerült elérnie – tudtuk meg Bolvári Ferdinánd sajtótájékoztatóján, amelyen ismertette a történteket, és két kérést fogalmazott meg.
Az egyesületi elnök a tájékoztatón egyrészt azt kérte, hogy a városban elterjedt szóbeszédek tisztázása végett a polgármester, valamint a hírt a bejelentése nyomán közlő médium – nevesítve a KALOhírek – is tegye közzé:
SZABÁLYTALAN ÁRAMVÉTELEZÉS HELYETT ÉPP ELLENKEZŐLEG: SZERZŐDÉSSZEGŐ BETÁPLÁLÁS TÖRTÉNT AZ ÚJ NAPELEMRENDSZERBŐL.
A téves kifejezés az olvasókban azt a képzetet kelthette, hogy a D7 közösségi házban ’lopták’ volna az áramot, de erről szó sincs, csupán a tetőre szerelt új napelemparkot helyezték üzembe a megengedettnél korábban, aminek folytán mintegy 800 Kwh áramot termeltek be szabálytalanul a hálózatba.
Forrás: KALOhírek
Azt ugyanakkor elismerte:
JOGOS VOLT A KÖTBÉR KISZABÁSA, ÉS A TÖRTÉNTEKÉRT EGYEDÜL AZ EGYESÜLET A FELELŐS.
Másrészt – tekintettel arra, hogy az egyesület a város lakóinak érdekét szolgáló közérdekű tevékenységet folytat, és az általuk szerzett forrásból épített napelempark a város költségvetésében jelentős megtakarítást eredményez majd – azt kérte az önkormányzattól Bolvári Ferdinánd, hogy a kötbér terhét felerészben vállalja át a város, a másik felét pedig az egyesület ki tudja gazdálkodni.
Hozzátette: arra az esetre is van forgatókönyvük, hogyha elutasító választ kapnak, ami az önkormányzat szuverén döntése. Ez esetben az eddig ingyenesen nyújtott szolgáltatásokért lennének kénytelenek pénzt kérni, és a jelenleg jutányos bérleti és egyéb díjaikat a piaci árak figyelembevételével alakítanák ki.
Forrás: KALOhírek
Mi történt?
Bolvári Ferdinánd részletesen ismertette a történteket, előzményeivel együtt:
A kalocsai Gerillakertész Egyesület a tavalyi év folyamán 32 millió forintos támogatásban részesült a Magyar Kajak-Kenu Szövetség jóvoltából, a vízi turisztika és a kajak kenu sport feltételeinek javítása érdekében, szabad felhasználásra. Az egyesület a forrás egy részéből a gyerekek biztonságos vízre szállása érdekében új stéget épített ki, kisebb fejlesztéseket végeztek az épületen, amelyek az eredeti projekt forrásainak korlátozottsága miatt elmaradtak.
E mellett a válságos energetikai helyzetre tekintettel
JANUÁR ELEJÉTŐL MÁJUSIG MEGVALÓSULT EZ A NAPELEMES RENDSZER, KÖZEL 7 MILLIÓ FORINT ÉRTÉKBEN.
A kivitelező kiépítette, a kulcsok nálunk vannak, az egyesületünknél. A teljes beruházást mi felügyeletük, mi nyitottuk az ajtókat, tehát más nem fért hozzá semmihez. (...) Itt voltam, amikor átadták és a kivitelező arra kért, hogy itt van ez a szekrény, ezeket a kapcsolókat nem szabad piszkálni. Én ezt tudomásul is vettem.”Ismertette a történteket az egyesület elnöke, majd a bonyodalomra tért:
megindult a vízi turisztikai szezon kezdetével az élet itt a parton. Az udvarban voltak itt budapesti vízitúrázók, voltak iskolások, sárkányhajó bajnokságra készítettük fel az embereket. A nyáron két vízi turisztikai tábort is rendeztünk, tehát rengeteg ember, heti több száz gyermek és felnőtt fordult és fordul meg a napjainkig itt a D7-nél.”
Forrás: KALOhírek
Aztán, amikor augusztus elején az MVM szakemberei jöttek bekapcsolni a napelemes rendszert, a villanyóra alapján megállapították, hogy működik a napelemes rendszer, aminek nem volna szabad.
A KAPCSOLÓKAT VALAKI FELKAPCSOLTA, ÉS AZ INVERTER A NAPELEM-RENDSZERBŐL 800 KWH ÁRAMOT BETERMELT A RENDSZERBE, AMIT BÍRSÁGGAL SZOKTAK SÚJTANI.
Forrás: KALOhírek
Egy itt táborozó gyermek kapcsolta föl a kapcsolókat. Nem lényeges, hogy ki volt, az egyesületünk sem foglalkozik vele. A gyerek nem hibás! Nekem, mint az egyesület vezetőjének felelősségem van a dologban, amelyet elismerek és vállalok”– ismertette vizsgálatainak eredményét Bolvári Ferdinánd.
Forrás: KALOhírek
Az ilyen rendszerek üzembe helyezésének ütemezése, megfelelő engedélyezése azért fontos, mert a meglévő elektromos hálózatot nem méretezték a nyáron nagy teljesítményt leadó, egyre szaporodó napelem-rendszerek kiszolgálására, így azok nem kellően körültekintő beüzemelése a hálózat túlterhelését okozhatja, ez által fennakadásokat eredményezhet az áramellátásban. Ezért a termelés megindítását minden esetben a szolgáltató által végzett vizsgálatok, átadás-átvétel kell, hogy megelőzze, és az ellátásbiztonság szavatolása érdekében esetenként csak a szükséges hálózati fejlesztések elvégzése után kerülhet rá sor.
Egyeztetések a várossal és a szolgáltatóval
Augusztus 11 én kapták meg a Vagyonhasznosítási Kft. levelét, amelyben 1,8 millió forintos kötbér megtérítését kérték a Gerillakertész Egyesülettől.
Erre Jéri Tamás ügyvezetőtől az üggyel kapcsolatos dokumentumokba való betekintést kért, amit a város vezetésével való egyeztetés után meg is kapott.
Ebből tudta meg, hogy a Vagyonhasznosítási Kft. egy személyes meghallgatás nyomán már kapott 30% engedményt és 12 havi részletfizetési lehetőséget, amit a társaság elfogadott.
Az egyesület viszont a tevékenységét javarészt díjmentesen végző, közhasznú civil szervezetként további engedményért szeretett volna lobbizni, de a szolgáltató azzal utasította el, hogy nekik a Vagyonhasznosítási Kft.-vel van szerződéses kapcsolatuk, az egyesülettel – jogcím híján – nem tudnak tárgyalni.
Végül sikerült elérni egy újabb személyes meghallgatást, amihez a Vagyonhasznosítási Kft. felhatalmazására lett volna szükség. Jéri Tamás ügyvezető ilyen meghatalmazást adni nem tudott, de felajánlotta személyes részvételét az egyeztetésen.
Erre az egyeztetésre szeptember 7-én délelőtt 10 órakor Kecskeméten került sor, és eredményeként – Bolvári Ferdinánd szavaival –
egy nagyon gavalléros és korrekt ajánlatot tettek.”E SZERINT A 2,61 MILLIÓS TELJES KÖTBÉR 25%-ÁT, 652.500 FT KELL CSAK KIFIZETNI, AZT IS 24 HAVI RÉSZLETFIZETÉSI LEHETŐSÉG MELLETT.
Időközben a polgármester az egyesület elnökének részletes tájékoztatását kérte az ügyről, és segítségét is felajánlotta.
Az erre adott válaszlevélben Bolvári Ferdinánd arra kérte a polgármestert, hogy korrigálja, helyesbítse a testületi ülésen tett kijelentését, amely az egyesületüket rossz fényben tüntette föl.
E mellett a polgármestertől azt kérte: járjon közben annak érdekében, hogy a megfizetendő havi részletek felét vállalja át a Vagyonhasznosítási Kft., amit méltányosnak tartana, azok után, hogy a galibát okozó napelem-rendszerrel a városnak 32 millió forint vagyongyarapodást eredményeztek, és körülbelül havi 400.000 forinttal csökkenti a Kft. és ez által Kalocsa városának energetikai kiadásait.
Bolvári Ferdinánd a városvezetés korrekt hozzáállásáról is szólt, fölidézve, hogy amikor a beruházást előkészítették, fontos volt az időzítés, mert akkoriban jött ki az a kormányrendelet, hogy meg fogják szüntetni az éves szaldó elszámolás lehetőségét, ezért sok múlott a gyorsasságon.
Amikor a határidő lejárta előtti napon a polgármestert megkérték, hogy írja alá a kérelmet, hogy időben beérkezzen, ő szombat este nyolc órakor kinyitotta a Polgármesteri Hivatalt, elhozta a bélyegzőt, hogy a kivitelező még aznap éjfél előtt benyújthassa a kérvényt a kedvezőbb szaldós elszámolás érdekében.
Ugyanígy a Vagyonhasznosítási Kft. ügyvezetője, Jéri Tamás is mindenben segítette az ügy megnyugtató rendezését – derült ki az elhangzottakból.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.