Ugyan a Társadalmi Ellenőrző Információs és Településfejlesztési Társulás (TEIT) november 19-én, Uszódon megtartott ülésén a résztvevő polgármesterek körében elismerést váltott ki a Társulás vezetése által ellátott feladatokról szóló, színes képekkel illusztrált beszámoló, de a napirend tárgyalását igazából a fordulatokban bővelkedő események színezték. Nem volt napirenden, mégis bizalmi szavazást tartottak az elnök és az alelnök személyéről, akiket pozíciójukban a ciklus végéig megerősítettek. Négy ellenszavazat mellett döntöttek arról, hogy nem támogatják Dunapataj, Madocsa és Györköny tagfelvételi kérelmét.
Miután az ülést megnyitó dr. Bálint József elnök röviden szóban is összefoglalta a településeiket képviselő polgármestereknek írásban is megküldött beszámolót, elsőként a házigazda település polgármestere kért szót. Mint mondta, a beszámolót két ok miatt sem tudja elfogadni.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Van, aki másra emlékezik
Egyfelől azért, mert emlékezete és meggyőződése szerint egy éve arról szavaztak, hogy 12 hónap elteltével az elvégzett munka tükrében felülvizsgálják az elnök mandátumát. Ám az ülésről készített, két TEIT tag által hitelesített jegyzőkönyvben ez nincs leírva. Nem érti, miért nem az akkori, mindenki által felidézhető döntés szerint járnak el, hiszen nincs arról szó, hogy az elnököt le akarnák váltani, de ez akkor is így lenne korrekt!
Bedi Gyula azt is szóvá tette: szerinte a kalocsai politikai életben hullámokat vetett,
az elnök, dr. Bálint József által aláírt, a kaposvári székhelyű PERSON Magyarország Kommunikációs Kft.-vel kötött kommunikációs szerződéssel is baj van.
Biztosan emlékszik rá, hogy amikor a kaposvári Person Kft. 4 milliós megbízása szóba került, nem hogy három, de
papíron egy árajánlat sem állt rendelkezésre.
Ezt akkor szóvá is tette, és a megbízási szerződést konkrétan ilyen ok miatt nem szavazta meg.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Dr. Bálint József a felvetésre adott válaszában azt hangsúlyozta, hogy az elnök és az alelnök egy évre szóló megbízása csak az előzetes egyeztető megbeszélésen hangzott el, az ülés hivatalos részén már nem, így az ezért nem került a jegyzőkönyvbe. Ennek ellenére mind a jegyzőkönyvet, mind a Társulás alapszabályát áttanulmányozták. Arra a megállapításra jutottak, hogy a jegyzőkönyv az ülésen elhangzottakat tartalmazza, a TEIT két tagja hitelesítőként kézjegyével ezt igazolta.
Az elnök azt is nyomatékosította, hogy
a döntésnél írásban mind a Person Kft., mind a másik két cég árajánlata rendelkezésre állt.
Szerinte sajnálatos, hogy a Person Kft-vel kötött, egyébként szabályos és törvényes szerződés a kalocsai önkormányzati politikai csatározás részévé vált. Tekintettel arra, hogy ebben az ügyben már kiadott egy közleményt, ezzel a kérdéssel tovább nem kíván foglalkozni. Mint mondta, a TEIT társulási szerződése pártpolitikától mentes működést ír elő, ezért mindenkit arra kér, mielőtt cselekszik, vagy nyilatkozik, ezt tartsa szem előtt! Mindenkinek az az érdeke, hogy a TEIT ne a pártok politikai játéktere legyen. Utalt arra is, hogy az embert néha megcsalja az emlékezete.
Az egyenes beszédéről, szókimondásáról ismert Bakai Károly, Foktő polgármestere azonban azt mondta: őt bizonyosan nem csalja meg az emlékezete! Bedi Gyulához hasonlóan arra emlékezik, hogy egy éve, a hivatalos ülésen is abban maradtak:
az elnök mandátuma egy évre szól, további megbízásáról az elvégzett munka tükrében szavaznak.
Bakai Károly egyértelművé tette, hogy egy év távlatából is emlékezik mindenre, ha kell, akár szó szerint is idézi, hogy akkor ki, mit mondott ebben a kérdésben. Nem arról van szó, hogy ő, vagy bárki másik elnököt szeretne.
Ám úgy korrekt és hiteles, ha a tisztségben történő megerősítés procedúráját igenis lejátsszák!
Ez utóbbit egy közbeszólással Bedi Gyula is megerősítette, aki szintén annak a véleményének adott hangot: félreértés ne essék, felvetésével nem az elnök leváltását akarja elérni, annak szerinte sincs alternatívája, de a tagoktól elvárható, hogy tényekhez hűek, magukkal szemben következetesek legyenek.
A kialakult helyzetet tovább árnyalta a géderlaki polgármester felszólalása. Katona György elmondta: a költségvetés tárgyalásánál ugyan szó volt a Person Kft. 4 milliós megbízásáról, de
ott és akkor sem a Person, sem más társaság árajánlata nem volt becsatolva.
Lehet, hogy rendelkezésre állt, de az biztos, hogy oda nem hozták be, és ő nem látta.
A mind inkább kiéleződő helyzetet Fülöp János, Fadd polgármestere oldotta, aki azt javasolta: ugyan nincs tárgysorozatban, de az elnök és az alelnök személyéről szóló szavazást még ezen az ülésen vegyék napirendre. Gyakorlatilag mindegy, ki, mire emlékszik, az lesz a megnyugtató, ha az elnök és az alelnök személyéről bizalmi szavazással döntenek.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Gáncs István: a TEIT-et tartsák távol a politikai küzdelmektől!
Mielőtt azonban a szavazás megtörtént volna, szót kért Gáncs István is, aki a TEIT-ben több cikluson át tölti be az alelnöki tisztséget, hosszú ideje élvezi a tagok bizalmát.
Tengelic polgármestere azt kérte az elnöktől: dr. Bálint József tartsa távol a TEIT-et a kalocsai politikai küzdelmektől. Kínos, ha utólag kell magyarázkodásba kezdeni, ezért maga is egyetért azzal, ha a tagok szükségesnek látják, a fontosabb szerződéskötések ügyében a TEIT ülésein döntenek, a társulás szabályzatát ennek megfelelően módosítsák.
Abban dr. Bálint József és láthatóan mindenki egyetértett, hogy a TEIT-nek pártpolitikától függetlenül kell működnie.
Bizalmi szavazás az elnökről, alelnökről
A szavazáskor a beterjesztett beszámolót Bedi Gyula ellenszavazata mellett fogadták el, majd a bizalmi szavazás következett.
Az elnök személyéről szóló szavazásnál Uszód polgármestere elhagyta a termet, – a 2014. évi alakuló ülésen is így tett – míg a jelenlévők valamennyien kézfeltartással szavaztak bizalmat Dr. Bálint Józsefnek.
Az alelnök személyéről szóló szavazáson már Bedi Gyula is részt vett, így Gáncs Istvánt tisztségében már valamennyi polgármester megerősítette.
Az elnök és az alelnök megbízatása a ciklus végéig szól.
Az ülés egyebek napirendje keretében dr. Kovács Antal, az atomerőmű kommunikációs igazgatója is felszólalt, aki üdvözölte, hogy a tagok valamennyien elkötelezettek a Társulás pártpolitikától mentese működése mellett. Az igazgató arra tett javaslatot, hogy az atomerőmű és a TEIT a kihelyezett mérőeszközök on-line üzemeltetését közösen végezze. Ennek részleteiről majd a TEIT 2016. évi költségvetésének összeállításakor, a konkrét számok tükrében döntenek.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Elutasított tagfelvételi kérelmek
Az ülés másik leg izgalmasabb, ám a nyilvánosság kizárásával folytatott tárgyalása
Dunapataj, Madocsa és GyöRköny társulásba történő jelentkezésének elbírálása volt.
Ahhoz, hogy a TEIT a három településsel bővüljön, az alapszabálya szerint a tagok 100 százalékának a támogatása szükséges. Már a tagfelvételi kérelemről szóló tárgyalás előtt sejteni lehetett, hogy egyebek mellett e miatt sem lesz egyszerű a döntés, ugyanis már 2008-ban voltak ilyen kezdeményezések.
Az ülésen kialakult vitáról nincs információnk, azt azonban nyilvánosságra hozták, hogy négy település,
Foktő, Dunaszentbenedek, Géderlak és Uszód a társulás bővítése ellen szavazott.
Ennek megfelelően a TEIT-nek a Duna jobb és bal partjáról továbbra is 13 település a tagja. Mint megtudtuk, a nemmel szavazó polgármesterek egy része még az ülés előtt kikérte a képviselő-testület véleményét, tehát a tagfelvételi kérelmeket nem egy személyben utasították el.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.