Tizennégy fős, zömében polgármesterekből álló TEIT–delegáció látogatott május 21-17-e között Spanyolországba, ahol egy már leszerelt és a közvetlenül mellette épített, működő, valamint Valencia tartományban egy úgynevezett „melegvizes” atomerőművel kapcsolatos tapasztalatokat osztottak meg a dr. Bálint József polgármester, TEIT-elnök vezette csoport tagjaival. A szakmai út részletiről dr. Bálint Józsefet kérdeztük.
A polgármester elöljáróban, mintegy a tapasztalatok összegzéseként elmondta: mindkét helyszín számos, részben újdonságot tartalmazó információval szolgált mind a leszerelt és mellette felépített, mind a „melegvizes” atomerőmű vonatkozásában. Ez utóbbinál elsősorban az erőmű és a lakosság információs- és társadalmi kapcsolatait érintően találkoztak számos, esetleg itthon is hasznosítható gyakorlattal.
Forrás: TEIT
Dr. Bálint József a Barcelona melletti, Vandelos-i I., már leállított „grafitos” atomerőműről elmondta: az atomerőmű leszerelése megtörtént, így a köréje vont betonszarkofágot és a leszerelés alkalmával keletkezett, radioaktív anyagokkal nagy- és közepes mértékben szennyezett alkatrészek és egyéb más anyagok tárolásával, a probléma kezelésével kapcsolatos gyakorlattal ismerkedhettek.
A spanyol szakemberek „filozófiája” e tekintetben az, hogy a hulladék elfogadható szintű lebomlását biztonságos körülmények között a helyszínen biztosítják, majd az atomhulladék ezt követően kerül a végleges helyére. Például az atomerőmű szabályozásához nélkülözhetetlen grafittömböket összetörték, és azt is zárt szarkofágba zárva a helyszínen tárolják. Ugyanakkor a leszerelt atomerőmű mellett helyezték üzembe az új, már villamos áramot termelő atomerőművet. Ez a helyzet nagyban hasonlít a paksihoz, ahol a leszerelésre kerülő Paks I. mellett működik majd a most induló beruházással megvalósuló Paks II.
A polgármester legalább ennyire érdekesnek ítélte a másik, Valencia tartományban, Confentes településen működő, „melegvizes” atomerőmű meglátogatását, ahol a látogatóközpontban az építés folyamatától az üzembe helyezésen át a működésig valamennyi munkafázist végig kísérhettek.
Ám Confentes-ben mégis inkább az atomerőmű és a lakosság, az önkormányzatok közötti kétoldalú kapcsolatok viszonyrendszere, az atomerőmű által nyújtott kedvezmények és szolgáltatások keltették fel a delegáció tagjainak érdeklődését. Dr. Bálint József szerint az ottani atomerőmű a hazainál is nagyobb hangsúlyt fektet a lakossággal történő közvetlen kapcsolattartásra, ennek csak egyik eleme, hogy rendszeresen találkoznak az atomerőmű közelében lévő települések polgármestereivel. Az is újdonságnak számít, hogy az atomerőmű a spanyol pénzügyi szabályozásnak köszönhetően az adózást segítő megoldásokkal is támogatja az érintett városokat, községeket.
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.