Március 25-e, hétfő jelentős dátum volt a Kalocsai Horgászegyesület naptárában, amit az is igazolt, hogy délelőtt 10 órakor horgászok tucatjai az egyesület irodájánál várták, hogy Varsádról megérkezzen az a 35,8 mázsa háromnyaras ponty, amit a hagyományos húsvét előtti haltelepítés jegyében ott engednek a Vajasba. Az esemény alkalom volt arra, hogy dr. Igaz Ferencet, az egyesület elnökét a haltelepítés részleteiről kérdezzük.
Dr. Igaz Ferenc elmondta:
A Vajas kalocsai szakaszára Varsádról hoztuk a P3-as, tehát háromnyaras pontyokat, darabonként 2,2–2,5 kilogramm súlyban. Összesen 35 mázsa 80 kiló lesz ezen a helyen betelepítve a Vajasba. Mivel a Vajas teljes szakasza a Kalocsai Horgászegyesület kezelésében van, a Vajas-csatorna dusnoki szakaszára Bajáról hozzuk a hasonló súlyú pontyokat. A dusnoki haltelepítés a kalocsaival közel egy időben zajlik, ott 32 mázsa, ugyancsak horogérett, háromnyaras pontyokat a horgásztársaink, hasonló nyilvánosság mellett telepítik a Vajasba. Én most érkeztem Varsádról, láttam, amikor fölpakolták a nagyon egészséges és szép példányokat. Most pedig a nyilvánosság jegyében a kedves horgásztársak is láthatják, ahogy a Vajasba kerülnek.
Elnök úr! Azt lehet tudni, innen milyen irányba indulnak el a halak?
Erre van egy frappáns válaszom, ugyanis ez évente kétszer, az őszi és a tavaszi haltelepítésnél felvetődik. A válaszom az szokott lenni, hogy a halaknak nincs vízuma; Dusnokon arról vannak meggyőződve, hogy fölfelé jönnek a halak, Kalocsán pedig arról, hogy lefelé mennek,Dusnok irányába. Komolyra fordítva a szót, a horgásztársak jól tudják, hogy évszakonként tipikusan hol tartózkodnak a halak. Nem annak van jelentősége, hogy hol vannak beleengedve a Vajasba. Azt sokan láthatják, hogy késő ősztől tavaszig itt, a Vajas belvárosi szakaszon horgásznak a legtöbben, mert télen ez a haltartó hely, ide húzódnak be a békés halak. Ugyanakkor, ahogy jön a jó idő, tavasz végétől, nyár elejétől a halak kimennek a csatornákba. Ezt a kalocsai és környékbeli horgászok nagyon jól tudják, így aki halat akar fogni tavasztól őszig, annak ki kell menni a városból. Aki pedig ősztől tavaszig horgászig, az a belvárosi szakaszon tud nagyobb eséllyel halat fogni, mert a halaknak ez a természetese mozgása. Tehát nem a telepítés helyének, hanem az évszaknak és a víz hőmérsékletnek van jelentősége.
Van valami oka annak, hogy húsvét előtt telepítik a halat?
Ez abszolút szándékos! Éppen tegnap volt az egyesület közgyűlése, ahol elhangzott egy olyan támogatható javaslat, hogy a tavaszi és az őszi haltelepítést mindkét alkalommal tegyük egy héttel korábbra. Éppen azért, még biztosabb legyen, hogy a horgásztársak által fogott hal legyen az ünnepi asztalon. Nem tartom rossz javaslatnak, erre figyelni fogunk. Amennyiben a haltermelők, ahonnan vásároljuk a halat, a lehalászást tudják biztosítani, akkor ennek a kérésnek eleget fogunk tenni, hiszen az most is szándékos, hogy az egyesület 880 horgászának a húsvéti ünnepek előtt legyen lehetősége arra, hogy a nagypénteki halászlébe személyesen fogja meg az egyébiránt garantáltan egészséges pontyot, egyéb halat
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.