Megnyílt Kalocsán az Információs és Koordinációs Pont, amely a Bács-Kiskun megyei fogyatékkal élők életminőségét, önállósodásukat, társadalmi beilleszkedésüket hivatott támogatni. Jelenleg az iroda tanácsadóinak képzése, a fogyatékkal élőket segítő különböző eszközök beszerzése zajlik, de megkezdődött a kapcsolatfelvétel is az érintettekkel és hozzátartozóikkal.
Ma egy újabb olyan hely nyitott meg Kalocsán, amely lehetővé teszi, hogy hozzásegítsük a teljes jogú élethez az értelmi fogyatékkal élőket – hangsúlyozta az Információs és Koordinációs Pont megnyitóján szerdán dr. Bálint József polgármester. Hozzátette, a város nem csak befogadta, támogatja is a fogyatékkal élőket, majd arra bíztatott minden érintettet, szülőket, hozzátartozókat, hogy bátran keressék fel az új intézményt.
Forrás: Gazsó Rita
Romsics Linda, Kalocsa Város Szociális Központ Origó Család- és Gyermekjóléti Központjának szakmai vezetője beszámolt arról, hogy a MONTÁZS projekt keretében a fogyatékos emberek mindennapjait megkönnyítő információs hálózat jött létre országszerte. A 22 helyszínen megnyitott Információs és Koordinációs Pontokban fogyatékosságügyi tanácsadók dolgoznak azért, hogy komplex szolgáltatásokkal és naprakész információkkal segítsék a fogyatékos embereket és családjaikat.
Elmondta, hogy a főként megyeszékhelyeken és a fővárosban elindult kezdeményezéssel Bács-Kiskun megyében elsőként Kecskemétet keresték meg, amely valamilyen oknál fogva elutasította az információs pont létrehozását. Kalocsa viszont elfogadta ezt a felkérést és mivel az Origó Család- és Gyermekjóléti Központ nem akadálymentesített, ezért az értelmi fogyatékosok Malom utcai napközi otthonában valósult meg az információs pont, ahol minden feltétel adott volt ehhez.
Forrás: Gazsó Rita
Romsics Linda arról tájékoztatta portálunkat, hogy a most megnyílt kalocsai Információs és Koordinációs Pont tanácsadóinak képzése még tart, ugyancsak folyik a fogyatékkal élőket segítő különböző eszközök beszerzése is. Emellett megkezdődött a kapcsolatfelvétel az érintettekkel, azaz a környékbeli fogyatékkal élőkkel. Szakemberek becslése szerint ez a megyében hozzávetőleg a lakosság 10-15 százalékát érintheti.
A MONTÁZS projekt alapötlete egy olyan honlap létrehozása volt, amely megkönnyíti a naprakész, gyors, hiteles információkhoz jutást a fogyatékos emberek és családtagjaik számára, valamint, mivel sokan még mindig a személyes kapcsolatot igénylik, ennek háttereként egy tanácsadó, információs iroda megnyitása – számolt be az előzményekről Kovács Zsuzsanna, a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. szakmai vezetője.
Forrás: Gazsó Rita
Mint mondta, ebből született meg a teljes projekt, amely különböző speciális szolgáltatásokat, fejlesztéseket foglal magában. A program részeként létrehozott információs és koordinációs pontok mellett feladatuk a hiányszolgáltatások fejlesztése, bevezetése, modellprogramok kifejlesztése. Ilyen például a logopédus szakemberek szakmai továbbképzése, a komplex kommunikációs igényű, augmentatív és alternatív kommunikációt (AAK) használó személyeket segítő központok vagy az autizmussal élőket segítő tanácsadói hálózat megalakítása.
Forrás: Gazsó Rita
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.