Új, nagy értékű laboratóriumi eszköz érkezett a Kalocsai Szent Kereszt Kórház Központi Laboratóriumába, amelyet szeptember 28-án mutatták be a sajtó képviselőinek. A laborautomata egyik előnye, hogy mérési eredményei alapján az alkalmazott, kevésbé hatékony antibiotikum terápiát akár néhány órán belül meg lehet változtatni, például szepszis esetén megmentve ezzel a beteg életét. Az új eszköz alkalmazásával, néhány korábban egyszerűbb módszerrel végzett vizsgálat helyett lehetővé vált a precíz mennyiségi mérés.
A Bács-Kiskun Megyei Kórház és a Kalocsai Szent Kereszt Kórház közös pályázata révén új, nagy értékű laboratóriumi eszköz érkezett a Kalocsai Szent Kereszt Kórház Központi Laboratóriumába. Az új immunkémiai automatát szeptember 28-án mutatták be a sajtó képviselőinek a kórházban.
Varga Anikót, a Központi Laboratórium osztályvezetőjét Mócza György főigazgató-helyettes mutatta be az újságíróknak, majd felkérte a szakembert, hogy a több millió forint értékű berendezés előnyeit ismertesse. Az osztályvezető arról számolt be, hogy a Kalocsára nemrégiben érkezett immunkémiai automata nagymértékben hozzájárul a minőségi betegellátáshoz. Az új készülék az előzetes összemérések alapján rendkívül pontos, megbízható eszköz, amely ugyan abba a készülékcsaládba tartozik, mint amibe a Központi Laboratórium kémiai automatája is, melyet évek óta megelégedéssel használnak
Az is fontos, hogy a kecskeméti és a kalocsai laboratóriumban is azonos készülékcsaládba tartozó, azonos módszerrel és referencia tartománnyal működő készülékek kerültek, így a két kórházban megforduló betegek mérési eredményei nehézségek nélkül követhetőek és összehasonlíthatóak. A laborgép lehetővé teszi, hogy míg korábban egyes méréseket egyszerűbb módszerrel, gyorsteszttel végeztek, addig most, ha igény merül fel a kórházi osztályok részéről, az új géppel pontos mennyiségi laboreredményeket produkáljanak.
Az osztályvezető példaként hozta fel: szepszis esetén – ami az esetek nagy részében súlyos, életveszélyes állapotot jelent – nagyon pontosan kell mérni, ugyanis a klinikai terápiát alapvetően ez határozza meg. Az új gép előnye az is: ha elindul egy antibiotikum kezelés, az immunkémiai automata alkalmazásával nagyon hamar, akár órákon belül kiderül, hogy a betegnek adott gyógyszer hatásos-e. Ez a tény a beteg gyorsabb gyógyulása mellett költségmegtakarítást is eredményez.
Forrás: Zsiga Ferenc / KALOhírek
Varga Anikó rámutatott: az új immunkémiai automatát a Központi Laboratórium teljes szakszemélyzete kezeli majd, ugyanis az osztályon az a személet honosodott meg, hogy mindenki minden készüléken dolgozik, hogy bármilyen probléma, vagy szabadság esetén az adott munkatárs helyettesíthető legyen.
Mint elhangzott: az egész laboratóriumban bevezették a vonalkódos beteg azonosítást, ami minimalizálja a beteg és betegadat tévesztés lehetőségét. Az új készülék is vonalkóddal azonosítja a betegmintákat, azzal csatlakozik a számítógépes rendszerhez, majd a gép a mért eredményeket átküldi a meghatározott beteg elektronikusan vezetett leletére.
Ott jártunkkor az új immunkémiai automata használatának oktatása zajlott, a korszerű gép napokon belül élesben szolgálja a gyógyító munkát, a kalocsai Szent Kereszt Kórház betegeit.
Az oldal támogatója a Hufbau-Akker szaküzlet. További akciós termékekért ide kattints!
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.