Ki ne emlékezne arra, amikor életében először oltást kapott, vagy édesanyjával az orvosi rendelő előtt szorongva várakozott, miközben próbálták megnyugtatni, hogy a talpig fehérbe öltözött doktor néni, doktor bácsi csak megvizsgál, jót akar… Nos, ezeket a szorongásokat, az egészségügyi intézményekkel, dolgozókkal szembeni természetes ellenállást próbálja oldani még kora gyermekkorban a „Gyógyító bocsok” program, amelynek keretében a gyerekek játékos formában jutnak hozzá fontos információkhoz. A kicsik hivatásos orvos, ezúttal Dr.Budinkity Bernadett, a Kalocsai Szent Kereszt Kórház gyermekgyógyász szakorvosa és munkatársai közreműködésével, plüssmacikon végezték el a vizsgálatot, majd a beavatkozást, és remélhetőleg levonták a következtetést: nem érdemes félni az orvosoktól, az egészségügyi dolgozóktól, hiszen segítenek rajtunk. A gyógyító bocsok, a Kalocsai Szent Kereszt Kórház munkatársai május 4-én, szerdán jártak a Nagyasszonyunk Katolikus Óvodában, ahol a kisgyermekekkel közösen gyógyították meg a kínzó panaszaiból ítélve vakbélgyulladással, igazi mentőautóval kórházba szállított macit.
Gyógyító Bocsok program (Teddy Bear Hospitals, TBH) egy nemzetközi projekt része, amely 2009-ben indult útjára Angliából. Lényege, hogy az óvodások, kisiskolások játékos formában ismerkedjenek meg az orvosok, egészségügyi dolgozók munkájával. A megyei kórház orvosai, ápolói, a mentőszolgálat munkatársai 2013-ben csatlakoztak a civil kezdeményezéshez, azóta látogatják rendszeresen a megye óvodáit, iskoláit, ám Kalocsán még nem jártak. A városban ez az első ilyen alkalom, ezzel szeretnénk elindítani a programot, amelyhez az eszközöket a megyei kórházból hoztuk magunkkal”– mondta Dr. Budinkity Bernadett gyermekgyógyász szakorvos, a Kalocsai Szent Kereszt Kórház Gyermekosztálya munkatársa, aki segítőivel, Rézműves Mihállyal, a Bács-Kiskun Megyei Kórház Kecskemét Mentőállomás mentőápolójával és az osztályon dolgozó Szakács Ágnes gyermek szakápolóval érkezett az óvodába.
A doktornő kifejtette:
A Gyógyító Bocsok Program egy olyan kisgyermekeknek szóló egészségnevelő, prevenciós foglalkozás, melynek keretében a gyermekek játék közben ismerik meg az orvosi tevékenységeket, ezáltal próbáljuk csökkenteni félelmüket az orvosi beavatkozásoktól, valamint megismertetni velük az egészséges életmód, táplálkozás, szájápolás, az emberi anatómia alapjait. Május 4-én Kalocsára hoztuk el ezt a Kecskeméten már 9 éve sikeres programot. A Nagyasszonyunk Katolikus Óvoda középsős csoportjához látogattunk el egy igazi mentőautóval, rengeteg, már használaton kívüli orvosi eszközzel és egy műthető plüssmackóval, bízva abban, hogy a gyerekek játékos formában, észrevétlenül tanulnak a testük működéséről, egészségmegőrzésről és az egészségügyi ellátás működéséről” – fogalmazott Dr. Budinkity Bernadett, aki szólt arról is, hogy programot a Bács-Kiskun Megyei Kórházért Alapítvány, a Mercedes-Benz Manufacturing Hungary Kft. és az Octomed Bt.támogatja.
Miután a beteg macit a mentős a játékszobából orvosi rendelővé varázsolt terembe behozta, a gyerekek fehér és zöld köpenybe öltöztek, szájmaszkot kaptak, hogy a halaszthatatlan műtétet közreműködésükkel végezzék el.
Meg is kezdődött a műtét: az asztalon fekvő plüssmaci orrára-szájára oxigénmaszk került, megkezdődött az altatás. A beteg mancsába branült szúrtak, azon keresztül kapta az infúziót. Majd miután fertőtlenítették a maci hasát, a spatula szikével megkezdődött a műtét. Nyílt a cipzár, a gyerekek elé tárultak a belső szervek, a begyulladt rész, azt kellett kioperálni. Ez egy csipesz segítségével hamar megtörtént, majd vissza a cipzár, és máris megkezdődött a maci ébresztgetése. A gondos ápolás része volt a vérnyomásmérés, az oltás, és a gyógyszerbeadás sem maradt el. Ennyi izgalom, élmény után nem is csoda, hogy a mini doktor nénikről és bácsikról csak nehezen került le a fehér köpeny és a zöld műtősruha, hiszen ezúttal igazi orvossal játszottak „doktorosdit”. A program kalocsai folytatása szervezés alatt áll.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.