Január 8-án, szombaton közel százan merítkeztünk meg a Tiszában. Egészen pontosan kilencvennégyen csobbantunk a jeges vízben: hatvanöt férfi, huszonnégy hölgy és öt kisgyerek, utóbbiak közül az egyik alig ötéves – újságolta el szerkesztőségünknek a kalocsai Szeitz Tibor, akkreditált elsősegély oktató, aki további érdekességeket is megosztott velünk a tiszai, nem mindennapi kalandról.
Mint a szakember elmondta:
Amint az esemény elnevezéséből is kiviláglik, újévi és vízkereszti csobbanásról van szó, nevezetesen a karácsonyi ünnepek lezárásáról, a farsangi ünnepek különleges nyitányáról. A program elején egy ünnepi áldás történt, amikor is a görögkatolikus Sándor atya megáldotta a Tisza vizét. Olyan talán még soha nem fordult elő a Tisza-tó történetében, hogy az atya úgy sétált be combig a jéggel borított Tiszába, hogy a reverendája is vízben volt. Onnan mondta el beszédét, majd a hagyományok szerint a vizet meghintette sóval - ami távol tartja a gonoszt-, majd a vizet a kereszttel háromszor megáldotta. Ezt követően vettük birtokba mi a Tiszát, ami az újévi események lezárását és a farsangi ünnepek kezdetét jelképezte, de végül is majd látjuk, ettől sokkal többről volt szó, ugyanis mélyebb üzenete is van ennek a rítusnak”–kezdte az élménybeszámolót Szeitz Tibor.
Meg kell említenem a szervezőt, Ljasuk Dimitry-t, aki Szentpéterváron született, de kiskora óta itt él Magyarországon. Élete a Tisza, a folyó szeretetét az édesapjától örökölte. Időközben környezetvédő aktivista és olyan amatőr természetfilmes lett, aki a kétkezi munkája mellett a filmjeivel is igyekszik megmutatni az embereknek a Tisza szépségét, a környezetünket és a bennünket körülvevő csodákat.
Így segít közelebb hozni egymáshoz az embert és a természetet, megváltoztatni az emberek gondolkodását, a környezethez való viszonyunkat, hiszen a bennünket körülvevő szépséget gyakran észre sem vesszük. Viszont a környezetben nyomot hagy az emberek gondatlansága, a sok hulladék, szemét. Ez a Tiszát nagyban érinti már csak azért is, mert a folyó több országon keresztül jut el hazánkba és sajnos Ukrajnából, Romániából és Szlovákiából rengeteg szemetet hoz magával, amit igyekszünk csökkenteni.” – mondta Szeitz Tibor.
Hozzátette:
Talán sokak számára félelmetesnek tűnik a hideg Tiszában való mártózás. Ám közel sem az, hiszen az északi népeknél és a nyugati hagyományokban is megjelenik a jegesvizes fürdőzés. A kilencvennégy emberből is több volt, aki már merült hideg vízben, de nagyrészük nem. Én is csak egy évben egyszer szoktam a Budamobil lelkes pingvinjeivel, a szelidi mikulásúszással egybekötve. Január 8-án nagyon hideg volt a víz, két fokos, a teteje be volt fagyva, tudniillik előtte éjszaka mínusz tíz fokot mutatott a hőmérő. Ilyenkor a vízbe belemenni nehéz, viszont amikor kijön az ember, már egyáltalán nem fázik. Tüzel a testünk, elkezd reagálni, védekezni a szervezetünk. Nem gondolom, hogy bárki is megfázott volna, ez inkább a bátorságról szólt. Természetesen figyeltünk egymásra, ezen felül az eseményen mentőautó és vízimentő állt készenlétben” – részletezte a jeges eseményeket az életmentő oktató.
A továbbiakban azt is megtudtuk: Mindenki biztonságban volt, a parton mobil szauna, hőgomba várta a fürdőzőket, hogy fel tudjanak melegedni. Az eseményt tavaly szervezték meg először, egy szűk baráti társaságnak, akkor Dimitry nyolc barátja merítkezett meg. Ezt követte a nyilvánosan meghirdetés, hogy ezúttal még több emberhez jusson el a felhívás.
Mint elhangzott:
Az atya abban reménykedett, hogy idén dupla annyian lesznek mint tavaly, legalább húszan. Ehhez képest tízszer annyian lettünk. Nagyon sokan messziről jöttek, de a legtöbben környékbeliek voltak. Mi ezért a csobbanásért háromszáz kilométert utaztunk, de nem bántuk meg, pedig hazafelé már végig hóban jöttünk, az autópályán kerülnünk kellett, de jó szívvel bevállaltuk. Hiába toboroztam a közösségi oldalakon, nem találtam senkit, aki eljött volna velem. Az utolsó pillanatban jutott eszembe Kuti Zoltán, Kecskemét nagykövete. Éjjel írtam neki, hogy lenne-e kedve jönni. Erre azt felelte: mikor indulunk? Így már ketten éreztük jól magunkat, hiszen a programon túl forró tea, csoki is várta a partra érkezőket. Ráadásul mindenki kapott egy szép, megható oklevelet is erről a különleges programról, amelyen a szauna is nagyon kreatív találmánynak bizonyult. Egy lakókocsi volt átalakítva, és a benne lévő fatüzelésű kályha jóvoltából a kilencvenöt fokos melegben az emberek ötös váltásban cserélődtek. Mindenkinek hasznára vált, ugyanis egy ilyen gyakorlat jót tesz: serkenti a vérkeringést, jó hatással van az erekre és mentálisan is feltölt. Sok barát volt ott, hollandok és más külföldiek, így nem kérdés, hogy jövőre is elmegyünk!” – fogalmazott az akkreditált elsősegély oktató.
Szeitz Tibor arról is beszámolt:
Többféle elsősegély tanfolyamot tartok, hiszen munkámból adódóan ez is a szakterületem. Vannak a munkahelyi elsősegély tanfolyamok és a jogosítványhoz kapcsolódó tanfolyamok. Kedvencem, amikor önként jönnek hozzám tanulni. Én mindig leegyszerűsítve, az életmentés logikáját megtanítva próbálom átadni a szükséges ismereteket. Fontos, mert a hibázástól való félelem sok emberi élet megmentését meghiúsíthatja. Ezt igyekszem csökkenteni a tanulók fejében úgy, hogy közben jól érezzék magukat, és lehetőleg feltöltődve menjenek haza. Heti rendszerességgel iskolákban is tartok tanfolyamokat, úgy évi százas nagyságrendben” – zárta az élménybeszámolónak is beillő beszélgetést Szeitz Tibor, akkreditált elsősegély oktató.
Forrás: Kalocsa TV
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.