Amint arról korábban beszámoltunk, Fajsz-Dusnok-Sükösd települések alkotta konzorcium közös turisztikai fejlesztést valósít meg a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat Területi és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében az elkövetkezendő két évben. A településeket népszerűsítő, az idegenforgalom fejlesztését szolgáló projektet a három település hagyományaira és adottságaira alapozzák. Fajszon több épületből álló mini halászfalu, ladikok, vizes attrakciók, Dusnokon, a Vajas-parton kajak, kenu kikötő és az ehhez kapcsolódó kiszolgáló létesítmény épül, szolgálja majd a vízi turizmust és a helybélieket. Dusnokon az elmúlt napokban földmunkákkal kezdődött meg a beruházás megvalósítása.
Mint emlékezetes, Fajsz és Dusnok a megyében, de országosan is ritkaságszámba menő közös pályázatot valósít meg. Az egykor halászatáról, komp-és hajókikötőjéről ismert Fajsz a 172 millió forint felosztásából így részesül, hogy a „Fajsz-Dusnok-Sükösd turisztikai célú fejlesztései a Duna menti kulturális és természeti örökség tükrében” című projekt költségvetéséből 70 millió forint vissza nem térítendő támogatást, a legmagasabb összeget használhatja fel a konzorcium tagjai közül.
Forrás: Zsiga Ferenc
Fajsz esetében a turisztikai látogatóközponttal kapcsolatos elképzelések nemrégiben még a tervező asztalon voltak, de annyi már bizonyos, hogy az összességében több ezer négyzetméteren egy több funkciós központi épület, skanzen jellegű látogatói udvar, egy 4-5 kis építményből, halászkunyhóból álló mini halászfalu, halászati eszközök bemutatója, halászladikok, vizes attrakciók várják majd a turistákat, köztük a diák látogatókat.
A központi épületben egy vetítőszoba is rendelkezésre áll majd a dunai halászat, mint ősi mesterség kisfilmes, videós bemutatására. Továbbá büfé és a hozzá tartozó 40 négyzetméteres kiadó tér is elsősorban a belföldi turistákat szolgálja.
A fajszi beruházás fizikai megvalósítás idén nyáron, vagy ősszel kezdődhetnek. A projekt fajszi elemének befejezését 2020-ra tervezik.
Palotai Péter, Dusnok polgármestere már a téli hónapokban kész terveket, köztük a látványtervet terítette az asztalra, amikor a három község alkotta konzorcium közös, ugyanakkor mégis önálló, de egymást erősítő turisztikai célú beruházásáról kérdeztük.
Azóta a beruházás Dusnokon a kivitelezés stádiumába lépett, a fölmunkák már elkezdődtek.
Mint a településvezető felelevenítette, az önkormányzat két éve kereste a pályázati lehetőséget, tárgyalt mások mellett a megyei önkormányzattal, hogy Dusnokon, a Vajas-part két híd közötti szakaszán eleinte spontán, majd szervezetten megjelenő kajakosoknak, kenusoknak kulturált kikötési lehetőséget és szolgáltatásokat tudjanak biztosítani. Eddig a közeli sportpálya vizesblokkját nyitották meg a kajakosok, kenusok számára.
Forrás: Zsiga Ferenc
Ám a rendelkezésükre álló TOP-os, 62 millió forint összegű vissza nem térítendő támogatásból egy a kajak, kenu szövetség népszerűsítése révén országosan is ismert kikötőt és pihenőhelyet létesítenek a Vajas jobb partja és az 51-es számú főútról induló bekötőút közötti területen.
Az egykori sertés átvevő helyén, részben a használaton kívüli épületet is felhasználva, egy csónak, kajak, kenu tárolót alakítanak ki. A fejlesztés eredményeként a Vajas-parti kikötőhöz közel, egy kiszolgáló létesítményt építenek. Ebben közös hálóteremnek is alkalmas helyiség, vizes blokk, büfé szolgálja majd a vendégeket. Az épület környékén bográcsozó helyek, esőbeállók is segítik a vízi túrázókat.
Mint megtudtuk, Dusnokon a turisztikai fejlesztés várhatóan már az idei év végére megvalósulhat.
A bajai járáshoz tartozó Sükösdön, mintegy 34 millió forintból megvalósuló fejlesztésről annyit tudunk, hogy a Dusnokkal határos községben egy tájházat építenek és több kilométer hosszú túraútvonalat alakítanak ki. A három, egymáshoz közeli településen megvalósuló fejlesztés célja, hogy az ide érkező turistákat lehetőleg több napra a térségben tudják tartani.
A Fókuszban Podcast most megjelent adásában a nemrégiben megalapított Magyar Civil Hálóról beszélgetünk az országos hálózat elnökével, Petneházy Dáviddal és elnökségi tagjával, Szigeti Tamással. A beszélgetés második felében Scherer Erzsébet, a Magyar Vidék- és Térségfejlesztési Alapítvány ösztöndíjasa mesél céljairól.